Pagal JAV darbo statistikos biuro vartotojų kainų indeksą degalų kainos, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 22,5 proc. Kovo mėnesį kuro kainos padidino bendrą kainų lygį, kuris yra didžiausias per beveik 9 metus.
Naujausia vyriausybės ataskaita rodo, kad degalų kainos šią vasarą turėtų perkopti pastarųjų trijų metų vidurkį. Remiantis Energetikos informacijos administracijos (EIA) duomenimis, per ateinančius šešis mėnesius kuro kainos vidutiniškai sieks 2,78 JAV dolerių už galoną (0,6135 euro už 1 l) – 34 proc. daugiau nei 2020 m.
EIA laikinai pareigas einantis administratorius Steve'as Nalley teigė, kad vasaros kainų perspektyvos daugiausia susijusios su didėjančiu vakcinacijos lygiu.
„Prognozuojame, kad šią vasarą keliaujančių keliais bus 15 proc. daugiau dėl didėjančio darbo užimtumo, palengvintų regioninių apribojimų, skirtų pandemijai sulėtinti, ir padidėjusio ekonominio aktyvumo augant vakcinacijos lygiui“, – sakė S. Nalley.
Didėjanti benzino paklausa auga dėl daugybės kitų kuro tiekimo apribojimų JAV. Dėl gabenimo konteinerių trūkumo ir Sueco kanalo užsiblokavimo poveikio bei OPEC gamybos mažinimo degalai tampa tik vertingesni.
Analitikai taip pat teigė, kad kainų kilimas rodo infliacijos požymius JAV.
Ataskaita „kol kas yra aiškiausias ženklas, kad didėjančios infliacijos požymiai, akivaizdūs verslo tyrimuose ir gamintojų kainose, skatina didesnes vartotojų kainas“, – CNBC sakė Michaelas Pearce'as, „Capital Economics“ vyresnysis ekonomistas.
Jo teigimu, didžiausią dėmesį skiriant tiekimo sutrikimams, dėl kurių prekių kainos kyla aukščiau, didžiausią spaudimą kainoms kelia paslaugų sektorius.
Be benzino kainų padidėjimo, kuris sudarė apie pusę viso VKI padidėjimo, maisto, nuomojamų automobilių ir viešbučių kainos taip pat pakilo.
Per pastaruosius metus kainos padidėjo didžiausiu procentu nuo 2018 m. ir viršijo analitikų apskaičiavimus.