Iki šiol gyventojai Lietuvoje elektros energiją, kurios kainą nustatė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), pirko iš visuomeninio tiekėjo. Tačiau šių metų pavasarį Seimui priėmus Elektros energetikos įstatymo pataisas, Lietuva prisijungė prie daugumos Europos Sąjungos (ES) šalių, kuriose visi vartotojai patys renkasi jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją.
Nuo 2020 m. iki 2023 m. monopolinių visuomeninio tiekėjo (ESO) paslaugų bus atsisakoma trimis etapais. Pirmiausia elektros energijos tiekėją turės pasirinkti daugiau nei 5000 kilovatvalandžių per metus sunaudojantys gyventojai. Tai padaryti jie turės dar iki šių metų gruodžio 10 d.
Antrojo etapo metu elektros energijos tiekėją turės pasirinkti gyventojai, kurie sunaudoja nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių per metus. Tiekėją šie vartotojai turės pasirinkti iki 2021 m. gruodžio 10 d.
Likę gyventojai tiekėją turės pasirinkti trečiojo etapo metu, kuris prasidės 2022 m. Nuspręsti, iš ko pirkti elektrą, jie turės iki 2022 m. gruodžio 10 d.
Laiku tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams bus užtikrinamas laikinas garantinis elektros energijos tiekimas.
Galima rinktis iš kelių tiekėjų
Tinklalapyje pasirinktiekeja.lt nurodoma, kad nors gyventojai ir pasirinks nepriklausomą elektros energijos tiekėją, 61 proc. elektros energijos kainos vis tiek reguliuos valstybė. Šią kainos dalį sudaro skirstymo vidutinės ir žemos įtampos tinklais paslaugos kaina, viešuosius interesus atitinkančių paslaugų, pardavimo paslaugų ir sisteminių paslaugų kainos.
Likusi dalis kainos bus nereguliuojama. Į ją įeina įsigijimo ir tiekimo kainos. Įsigijimo kainą lemia elektros kaina biržoje, todėl ši dalis yra kintanti. Tiekimo kaina priklausys nuo pasirinkto tiekėjo.
Šiuo metu gyventojai gali rinktis iš penkių elektros energijos tiekėjų: „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Inregnum“ ir „Perlas Energija“.
Siūlo rinktis tarp vienos ir dviejų zonų tarifų
Lietuvoje prieš dešimtmetį veiklą pradėjusi bendrovė „Elektrum Lietuva“ klientams siūlo rinktis tarp vienos zonos tarifo, kai kilovatvalandės kaina nekinta visą parą arba dviejų zonų tarifo, kai kilovatvalandės kainą nulemia paros ar savaitės metas.
„Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga atkreipia dėmesį, kad ieškant geriausio sprendimo, svarbu išanalizuoti savo turimą elektros suvartojimą, atkreipti dėmesį į tai, kuriuo paros metu – dieną ar naktį – sunaudojama daugiausiai elektros energijos.
„Elektrum Lietuva“ siūlo tris planus: „Standartinis“, „Namai“ ir „Namai plius“. Kokį planą geriau rinktis priklauso nuo to, kiek gyventojai sunaudoja elektros energijos.
Jeigu namų ūkis rinktųsi planą „Standartinis“, už kilovatvalandę būtų mokama 0,148 euro. Taigi, jei per mėnesį toks namų ūkis sunaudotų 150 kilovatvalandžių, už elektros energiją būtų sumokama apie 22,2 euro.
Jeigu toks namų ūkis rinktųsi planą „Standartinis“ ir dviejų zonų tarifą, kainą lemtų tai, kiek ir kokiu paros metu buvo sunaudota elektros energijos. Dienos metu naudojamos elektros kilovatvalandė kainuoja 0,171 euro, o nakties – 0,11 euro. Taigi, jei per mėnesį iš 150 kilovatvalandžių sunaudotos elektros energijos, 90 kilovatvalandžių buvo sunaudota dienos metu, o 60 – nakties, už elektrą reikėtų sumokėti 21,99 euro (90 kWh * 0,171 Eur + 60 kWh * 0,11 Eur = 21,99 Eur).
(nuotr. 123rf.com)
Renkantis planus „Namai“ arba „Namai plius“ papildomai reikėtų mokėti ir fiksuotą mėnesinį mokestį – atitinkamai 3 arba 6 eurus. Ši kainos dalis yra nustatoma ir reguliuojama VERT.
„Fiksuotas kainos variantas yra priimtiniausias variantas siekiantiems apsisaugoti nuo galimų kainų svyravimų. Tačiau suprasdami individualius poreikius, siekdami kuo didesnio abipusio ryšio neatmetame galimybės pristatyti ir naujų planų, jei iš klientų matysime tam poreikį“, – sako M. Giga.
Fiksuota arba nuo biržos rinkos priklausanti kaina
Kitas elektros energijos tiekėjas „Enefit“ siūlo rinktis fiksuotą arba kintančią, priklausančią nuo situacijos elektros biržoje, kainą.
Fiksuotos kainos pasiūlymas yra paremtas pastovia elektros energijos kaina, kuri nustatoma sutarties pasirašymo dieną atsižvelgiant į kliento elektros suvartojimą. Užfiksavus kainą sutartimi, ji lieka stabili 24 mėnesius, todėl klientas tiksliai žino, kiek suvartotą elektrą jis mokės kiekvieną mėnesį.
Kaip ir kitur, pagal savo elektros energijos naudojimo įpročius, gyventojai gali pasirinkti tinkamiausią tiek vienos, tiek dviejų laiko zonų paketą „Standartinis“, „Namai“ arba „Namai plius“.
Taigi, jei namų ūkis per mėnesį sunaudotų 150 kilovatvalandžių elektros energijos ir būtų pasirinkęs vienos laiko zonos paketą „Standartinis“, už sunaudotą elektrą reikėtų sumokėti 20,55 euro. Šiuo atveju vienos kilovatvalandės kaina čia yra 0,137 euro.
Renkantis planus „Namai“ arba „Namai plius“ papildomai reikėtų mokėti ir fiksuotą mėnesinį mokestį, kuris atitinkamai siekia 3 arba 6 eurus.
Kintamos kainos planas kiek kitoks. Čia dalį visos elektros energijos kainos sudaro ne fiksuota, o kintama kaina. Tai planas, paremtas didmenine elektros kaina, susiformuojančia didžiausioje Europos elektros biržoje „Nord Pool“ realiu laiku ir kas valandą kintančia dėl susidarančio paklausos ir pasiūlos santykio.
Gyventojai, pasirinkę kintamos kainos planą už elektrą kiekvieną mėnesį gali mokėti vis kitokią sumą. Tiesa, ir šiuo atveju galima rinktis vienos arba dviejų zonų tarifų planus „Standartinis“, „Namai“ arba „Namai plius“. Renkantis „Namai“ arba „Namai plius“ reikėtų mokėti ir mėnesinį mokestį, kuris atitinkamai yra 5,99 arba 8,99 euro.
„Vertinant bendrai, fiksuotos kainos pasiūlymas leidžia buitiniams vartotojams atrasti labiau savo poreikius tenkinantį sprendimą priklausomai nuo elektros suvartojimo įpročių. Taip pat mokama sąskaita už elektrą yra pastovi bei nekintanti visą 2 metų sutarties laikotarpį, dėl ko galima tiksliau planuoti savo išlaidas.
Kita vertus, statistika rodo, kad vidutiniškai ilguoju laikotarpiu gyventojas sutaupo 10–15 proc., pasirinkdamas kintamą kainą vietoje fiksuotos. Tad jei klientui artimesnis galimas sutaupymas vietoje pastovumo, kintamos kainos pasiūlymas jam yra tinkamesnis“, – apie siūlomus planus pasakoja „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna.
Biržos planai – sunaudojantiems daugiau
„Perlas Energija“ klientams siūlo dviejų tipų planus. Tai – fiksuotos kainos planai ir biržos – kintamos kainos – planai.
„Fiksuotos kainos planai pateikiami ir sudaromi tokiu pačiu formatu kaip visuomeninio tiekėjo. Taip išlaikome suprantamumą ir leidžiame klientams, ieškantiems jiems tinkamiausio pasiūlymo, greitai ir paprastai palyginti įvairių paslaugų tiekėjų kainas. Šie vartotojai moka fiksuotą elektros kainą“, – aiškina „Perlas Energija“ direktorius Vilius Juraitis.
Anot jo, klientams vidutiniškai suvartojantiems iki 220 kilovatvalandžių per mėnesį, palankiausi yra „Standartinis“ planai, nuo 220 iki 660 kilovatvalandžių – „Namai“ planai, o nuo 660 kilovatvalandžių – „Namai plius“ planai.
Renkantis vienos laiko zonos paketą „Standartinis“ už vieną sunaudotą kilovatvalandę reikėtų mokėti 0,137 euro, pasirinkus planą „Namai“ – 0,122 euro, tačiau šiuo atveju reikėtų mokėti ir 3 eurus siekiantį fiksuotą mėnesinį mokestį. Plano „Namai plius“ atveju viena kilovatvalandė kainuoja 0,117 euro, o fiksuotas mėnesinis mokestis siekia 6 eurus.
Taigi, jei namų ūkis per mėnesį sunaudotų 150 kilovatvalandžių elektros energijos ir būtų pasirinkęs vienos laiko zonos paketą „Standartinis“, per mėnesį už sunaudotą elektrą reikėtų sumokėti 20,55 euro.
V. Juraitis atkreipia dėmesį, kad siūlomi kintamos kainos planai labiau orientuoti į didesnius elektros kiekius sunaudojančius klientus.
„Manome, kad ilgalaikėje perspektyvoje šie klientai pajus apčiuopiamą naudą – už elektros energiją mokės mažiau nei turintys kitokius suvartojimo planus. Biržos planą pasirinkę klientai moka už suvartotą elektrą ir 2,5 euro abonementinį mokestį“, – sako V. Juraitis.
Už papildomą 0,50 euro per mėnesį mokestį, „Perlas Energija“ klientai gali pirkti elektrą, pagamintą iš atsinaujinančių išteklių.
Siūlo papildomą kainos fiksavimo terminą
Elektros tiekėjas „Ignitis“ siūlo tris planus: „Minimalus“, „Optimalus“ ir „Dinamiškas“. Kiekvieno jų kainą lemia kelios sudėtinės dalys, o tai, kokį planą geriausia rinktis, reikėtų spręsti pagal elektros sunaudojimą.
„Planas „Minimalus“ yra idealus tiems klientams, kurių suvartojamos elektros kiekis neviršija 2400 kilovatvalandžių per metus ir, kurie siekia sutaupyti dar daugiau. Tiems namų ūkiams, kuriuose per metus sunaudojama daugiau nei 2400 kilovatvalandžių, siūloma rinktis planą „Optimalus“, – aiškina „Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovą Andrius Kavaliauskas.
Besidomintiems elektros rinka, stebintiems, kas vyksta elektros biržoje, „Ignitis“ siūlo pasirinkti planą „Dinamiškas“. Pasirinkus šį planą, elektros energijos kaina keisis kas mėnesį ir priklausys nuo vidutinės kainos elektros biržoje.
Tiesa, „Ignitis“, kaip ir kitos bendrovės siūlo ir galimybę rinktis tarp vienos ir dviejų zonų tarifų. Kiekvieną planą sudaro elektros kaina ir fiksuotas mėnesinis mokestis.
Pavyzdžiui, gyventojai, pasirinkę vienos zonos tarifo planą „Minimalus“ už vieną kilovatvalandę mokėtų 0,153 euro. Taigi, jei namų ūkis per mėnesį sunaudotų 150 kilovatvalandžių elektros energijos, už ją reikėtų sumokėti 22,95 euro.
Jei namų ūkis būtų pasirinkęs vienos zonos tarifo paketą „Optimalus“, už vieną kilovatvalandę reikėtų mokėti 0,138 euro, taigi už 150 kilovatvalandžių sunaudotos elektros energijos susikauptų 20,7 euro suma. Visgi būtina pabrėžti, kad renkantis šį planą reikėtų mokėti ir fiksuotą mėnesinį 3 eurų mokestį, taigi galutinė suma būtų 23,7 euro.
„Savo klientams pasiūlėme ir dar vieną naujovę – galimybę fiksuoti elektros kainą 12 ir 24 mėnesiams. Ji yra ypač patraukli klientams, norintiems apsisaugoti nuo elektros kainų pokyčių rinkoje ir lengviau planuoti savo išlaidas“, – sako A. Kavaliauskas.
Pavyzdžiui, nefiksuota kaina gali keistis dažniau nei kartą per metus ar ketvirtį, ji priklauso nuo kainų pokyčių elektros biržoje ir sezoniškumo. Čia siūloma 12 arba 24 mėn. fiksuota kaina, taip užtikrinant, kad numatytą laikotarpį kaina nekis, išskyrus atvejus, kai valstybė keičia reguliuojamas kainų dalis.
Dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas „Inregnum“, kurio paslaugas gali rinktis gyventojai, savo pasiūlymų dar neviešina.
Garantinis tiekimas
Pirmojo etapo metu elektros tiekėją turi rinktis daugiausiai elektros energijos sunaudojantys namų ūkiai. 2021 m. sausio 1 d. šių vartotojų sutartys su visuomeniniu tiekėju nustos galioti, todėl iki šių metų gruodžio 10 d. jiems būtina pasirinkti elektros tiekėją. Visgi nespėjusiems to padaryti išsigąsti nereikėtų – jiems kurį laiką bus užtikrintas garantinis elektros tiekimas.
„Pirmojo etapo dalyviai jau dabar turėtų pasirinkti nepriklausomą tiekėją iš tarpusavyje konkuruojančių penkių rinkos dalyvių. Jei dėl individualių priežasčių pasirinkimo nustatytais terminais gyventojui pasirinkimo nepavyktų padaryti, yra numatytos priemonės, kad tokie nekilnojamojo turto savininkai neliktų be elektros – ESO užtikrins garantinį tiekimą, kai nutrūks visuomeninio tiekėjo paslauga“, – aiškina ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Tomas Kavaliauskas.
Vartotojai iki gruodžio 10 d. nespėję pasirinkti elektros energijos tiekėjo garantinio tiekimo paslaugą gaus automatiškai, jokių papildomų veiksmų dėl to atlikti nereikės. Visgi ši paslauga yra laikina – ESO įpareigota šią paslaugą teikti 6 mėnesius, todėl gyventojai vis tiek turės pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Puslapyje pasirinktiekeja.lt nurodoma, kad garantiniu tiekimu užtikrinamos elektros energijos kaina, kaip tai numatyta teisės aktuose, bus brangesnė. Taip pat ji kas mėnesį vis kis, nes kaina paskaičiuojama pagal praėjusio mėnesio vidutinę „NordPool“ biržos kainą dauginant iš 1,25 koeficiento. Nustačius garantinį tiekimą atsidūrę taip pat turės atsiskaityti su ESO už elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas pagal reguliatoriaus (VERT) nustatytą kainodarą.