Specialistai skaičiavo, kiek ir kokių mokesčių tektų mokėti pensijų gavėjams. Jeigu Lietuvoje joms būtų taikomi tokie mokesčiai, kaip Latvijoje ir Estijoje, tuomet tą pajustų per 100 tūkst. gyventojų. Jie sumokėtų po kiek daugiau nei 20 eurų per mėnesį.
Kas ir kiek mokesčių mokėtų apmokestinus pensijas
Kaip žinoma, Lietuva yra bene vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje neapmokestinamos jokios senatvės pensijos ar, pavyzdžiui, pensijų anuitetai.
Tarkime, Latvijoje ir Estijoje gyventojų pajamų mokesčiu apmokestinama ta pensijų dalis, kuri viršija nustatytą neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD).
Šiuo metu Lietuvoje NPD yra 747 eurai. Šią sumą viršijančios pajamos, pvz., darbo užmokesčio dalis, paprastai apmokestinama 20 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
„Sodra“ skaičiuoja, kad 747 eurus viršijančias senatvės pensijas gauna virš 112 tūkst. gyventojų.
Taigi tiek žmonių gautų mažesnes pensijas, jeigu Lietuvoje būtų įgyvendinta Tarptautinio valiutos fondo rekomendacija ir Lietuvoje pensijos būtų apmokestintos kaip kaimyninėse šalyse.
„Sodra“ taip pat skaičiuoja, kad visų tų asmenų, kuriems mokama virš 747 eurų dydžio pensija, kas mėnesį gauna vidutinę 920 eurų pensiją.
Iš šios sumos atėmus NPD sumą, išeitų 173 eurai. 20 proc. GPM šiai sumai būtų 34,6 euro. Vadinasi, šį mokestį atėmus iš 920 eurų, vidutinė apmokestinama pensija išeitų 885,4 euro.
Jei 112 tūkst. pensininkų mokėtų po 34,6 euro GPM per mėnesį, iš viso išeitų po 3,87 mln. eurų, o per metus – 46,5 mln. eurų.
Tiesa, bent jau kol kas Finansų, taip pat Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neketina apmokestinti pensijų.
Lietuvių pensijos per mažos apmokestinimui?
Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Romas Lazutka tikino, kad pensijos Lietuvoje jau yra apmokestintos.
„Juk kai žmogus gauna, pavyzdžiui, 2 tūkst. eurų atlyginimą ant popieriaus, nuo jos yra atskaičiuojamos įmokos „Sodrai“ ir GPM. Vadinasi, įmokos pensijai yra apmokestinamos.
Jeigu nuo atlyginimo būtų atskaičiuojamas mokestis „Sodrai“ ir nuo likusios sumos atskaičiuojamas GPM, tik tada galėtume sakyti, kad pensijos neapmokestinamos“, – aiškino Vilniaus universiteto profesorius (tokia tvarka galioja tik nuo 2019 m. mokestinės reformos, kai darbuotojų algos buvo padaugintos iš 1,289, ir jiems perkeltos mokėti „Sodros“ įmokos, – red. past.).
Anot jo, pensijos būtų dvigubai apmokestinamos, jeigu mokesčius už jas reikėtų mokėti ir senatvėje.
„Tada tai būtų jau santaupų apmokestinamas, nes pensijos yra santaupos. Juk žmonės laiko ir taupo pinigus banke, tačiau ten jos nėra apmokestinamos.
Tarptautinis valiutos fondas žiūri į kitas šalis, kur pensijos yra apmokestinamos. Ten įmokos nuo atlyginimų pensijai nėra apmokestinamos. Todėl logiška, kad ten žmonės už pensijas moka mokesčius“, – komentavo ekonomistas.
Jis pastebėjo, kad pensijos bet kokiu atveju apmokestinamos. Lietuvoje tai darome iš karto mokėdami įmokas, o kitose šalyse, jau gaudami pensiją.
„Be to, dar yra ir neapmokestinamų pajamų dydis (NPD). Šiuo metu jis siekia 747 eurus. Daugelio pensininkų pensijos šios sumos nesiekia. O neįgaliems gyventojams NPD dar didesnis ir siekia apie 1 tūkst. eurų.
Todėl kyla klausimas, kaip pensijos būtų apmokestinamos, net jei ir būtų įvestas mokestis? Taip išeina, kad mokesčius mokėtų tik tie pensininkai, kurie gauna didesnes nei 1 tūkst. eurų pensijos“, – retoriškai klausė R. Lazutka.
Pensijų apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu
Panašios pozicijos laikėsi ir Finansų ministerija.
„Lietuvoje gyventojų pajamos apmokestinamos, kai yra gaunamos. Reiškia, žmonėms apmokestinamas jų darbo užmokestis, o išmokų išmokėjimo metu jos neapmokestinamos. Planuojame prie tokio reguliavimo likti“, – komentavo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Kaip ten bebūtų, Lietuva yra bene vienintelė šalis Europoje ir apskritai visuose Vakaruose, kurioje neapmokestinamos jokios pensijos.
Pavyzdžiui, Latvijoje įprastu 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu apmokestinama pensija, kurios suma viršija 1667 eurus per mėnesį.
Estijoje neapmokestinama pensijų suma yra 776 eurai per mėnesį. Didesnėms pensijoms taikomas irgi 20 proc. gyventojų pajamų mokestis. Tiesa, nuo kitų metų jis didės iki 22 proc.
Apmokestinti pensijas dar ne laikas
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pastebėjo, kad dar neatėjo laikas Lietuvoje apmokestinti pensijų.
„Jeigu dabar apmokestintume pensininkų pajamas, daug naudos nebūtų. Ypač turint omenyje vidutinį pensijų dydį.
Gal kažkada ateityje, matant kitų šalių pavyzdžius, pensijos ir bus apmokestintos. Tačiau dabar tai nebūtų geras sprendimas“, – tikino ekonomistas.
Pasak jo, reikėtų ieškoti kitokių sprendimų.
„Tačiau TVF remiasi kitų šalių praktika ir jas bando pritaikyti Lietuvai.
Mūsų šalyje dar gerą dešimtmetį apie pensijų apmokestinimą nereikėtų galvoti ar to planuoti“, – patikino T. Povilauskas.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė irgi tikino, kad dabartinė pensijų sistema yra gera ir papildomai apmokestinti pensijų nereikėtų.
„Žmonės dirba visą gyvenimą ir sąžiningai moka mokesčius. Todėl pensijas jie tikrai užsidirbo. Būtų nesąžininga tuos pinigus apmokestinti.
Šiuo metu pensijos yra mokamos iš „Sodros“ biudžeto. Taigi, jeigu jos būtų apmokestintos, žmonės gautų mažiau pinigų arba „Sodrai“ tektų mokėti daugiau pinigų, kad pensijos nesumažėtų“, – komentavo ji.
Darbuotojų atstovė sakė, kad reikėtų elgtis priešingai ir pensijas didinti. Anot jos, tokiu būtų irgi būtų galima surinkti mokesčių, nes žmonės daugiau leistų pinigų.