Dėl to, pasak specialistų, gyventojams būtina sekti, kada sukaks pensijos amžių, ir dėl pensijos skyrimo kreiptis laiku, mat praleidus ją ilgiau nei 12 mėn. pinigų už tą laikotarpį atgauti nepavyks.
Anot pašnekovų, svarbu atkreipti dėmesį ir į savo stažą, kadangi „Sodra“ duomenis apie jūsų darbą turi tik nuo tam tikro laikotarpio.
Taigi, jei nepateiksite reikiamų dokumentų, jūsų pensija bus mažesnė, nei turėtų, nes niekas nematys, kur ir kiek laiko dirbote iki 1994 m.
Nesikreipę laiku, dalį pensijos prarasite
„Sodra“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič atkreipė dėmesį, kad senatvės pensija pradedama mokėti tik tuomet, kai žmogus pateikia prašymą jai skirti – automatiškai ji nėra mokama.
Taigi dėl jos skyrimo į „Sodrą“ gyventojams reikėtų kreiptis likus 3 ir mažiau mėn. iki sukaks pensijos amžius ar bet kuriuo metu vėliau.
„Jei žmogus kreipėsi vėliau, nei sukako senatvės pensijos amžių, senatvės pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 12 mėn. iki prašymo su visais pensijai skirti reikalingais dokumentais ir duomenimis gavimo „Sodros“ skyriuje dienos“, – pabrėžė pašnekovė.
Paprastai kalbant, jeigu jūs sukakote pensijos amžių 2022 m. sausio 1 d., tačiau dėl pensijos skyrimo kreipėtės tik 2024 m. sausio 1 d. (po 2 metų), pensija jums bus išmokėta tik už 2023 m., o 2022 m. pensija jau bus prarasta ir nebus išmokėta.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) paminėjo, kad už praėjusį laikotarpį pensija mokama tokio dydžio, kokia ji buvo apskaičiuota ir turėjo būti mokama tuo laikotarpiu.
Pvz., jei 2024 m. liepą pensija išmokama už 2023 m. birželį, ji ir bus 2023 m. birželio mėn. dydžio.
M. Kozič pridūrė – jei žmogus yra išreiškęs pageidavimą gauti „Sodros“ žinutes, tokiam asmeniui, likus 6 mėn. iki pensinio amžiaus, „Sodra“ siunčia pranešimą apie artėjantį pensinį amžių ir informuoja, kaip pateikti prašymą senatvės pensijai gauti.
Gyventojas, kuris nori gauti „Sodros“ žinutes, asmeninėje paskyroje www.sodra.lt/gyventojui, skiltyje „Nustatymai“, „Proaktyvus (išankstinis) informavimas“, turi pažymėti, kad jis pageidauja gauti proaktyvias žinutes, nurodydamas jų gavimo būdą: el. paštu, SMS žinute ir t.t.
„Tuomet žinutės ir pranešimai siunčiami į asmeninę paskyrą bei kitu žmogaus pasirinktu būdu, pvz., elektroniniu paštu“, – aiškino atstovė.
Paaiškino, kodėl šios tvarkos keisti nežada
SADM visų pirma pabrėžė, kad iki 1995 m. visos pensijos buvo skiriamos tik nuo kreipimosi dienos – joks išmokėjimas už praeitį išvis nebuvo numatytas.
Po to atsirado pagerinimas – grąžinimas už praeitį iki 12 mėn. Nuo 2018 m. dėl administravimo dalykų šis terminas buvo sutrumpintas iki 6 mėn. Tačiau nuo 2024 m. sausio 1 d. šis terminas vėl atstatytas į 12 mėn.
Ministerijos teigimu, neriboto termino, kad pensiją būtų galima atgauti, pvz., už 10, 15 ar 20 metų, niekada nebuvo ir jo numatyti neketinama. Kodėl? Nes 1995 m. priimtas Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas buvo keistas 98 kartus. O pakeitimų būta įvairių – nuo senatvės pensijos amžiaus ilginimo, būtinojo stažo reikalavimų iki pensijų formulės pasikeitimų.
„Jeigu kažkas sugalvojo, kad beveik 30 metų jam nereikia pensijos, ir dėl jos nesikreipė, nors teisę gauti pensiją būtų turėjęs jau, pvz., 1998 m., tai reikštų, kad tokiu atveju pensija jam turėtų būti skiriama pagal 1998 m. galiojusią įstatymo versiją ir po to atitinkamai perskaičiuojama pagal įstatymo pakeitimus, numačius pensijų dydžių pasikeitimus.
Pvz., priedo už stažą įvedimą, kiekvienų metų pensijų didinimus, pensijų formulės pakeitimus nuo 2018 m. ir tuo metu vykusį perskaičiavimą. Toks neriboto termino buvimas – nepagrįstas, juolab, kad dabar žmonės vis labiau informuojami apie savo teises“, – komentare naujienų portalui tv3.lt nurodė SADM.
Gali neturėti duomenų apie jūsų stažą
„Sodra“ atstovė primena, kad pensijos dydis kiekvienam gavėjui yra apskaičiuojamas individualiai: jis priklauso nuo žmogaus įgyto stažo ir per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų.
Taigi, kuo daugiau stažo ir pensijų apskaitos taškų žmogus sukaupia, tuo didesnė būna jo pensija.
„Žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo minimalaus atlyginimo, ir žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo vidutinio darbo užmokesčio dydžio algos, pensijos skirsis.
Pensijos dydis apskaičiuojamas pagal „Sodros“ turimus duomenis apie žmogaus įgytą stažą ir sukauptus pensijų apskaitos vienetus. Kiekvienas žmogus, prisijungęs prie savo asmeninės paskyros www.sodra.lt/gyventojui gali suformuoti suvestinę ir matyti informaciją apie savo socialinio draudimo laikotarpius“, – nurodė atstovė.
Vis tik ji pabrėžė, kad duomenis apie gyventojų darbovietes, jose dirbtą laiką ir gautą atlyginimą „Sodra” kaupia tik nuo 1994 m.
Iki to laiko darbdaviai „Sodrai“ pateikdavo tik bendrą įstaigos informaciją: darbuotojų skaičių ir už juos sumokėtų socialinio draudimo įmokų sumą.
Taigi, pasak patarėjos, personalizuota informacija apie apdraustuosius nebuvo teikiama – informacija apie darbo stažą buvo įrašoma tik žmonių darbo knygelėse.
Dėl šios priežasties žmonės, kurie dirbo iki 1994 m., turėtų pateikti „Sodrai” dokumentus, įrodančius jų stažą.
Kaip įrodyti stažą iki 1994 m.?
M. Kozič teigimu, informacija apie stažą iki 1993 m. gruodžio 31 d. patikslinta bus tik pateikus tą įrodančius dokumentus.
Anot pašnekovės, tą padaryti galima bet kuriuo metu, nelaukiant senatvės pensijos amžiaus. O kaip įrodymą galima pateikti:
- darbo knygeles, darbo stažo pažymas, darbdavių išduotas remiantis turimais dokumentais ir patvirtintas vadovo parašu bei antspaudu;
- darbdavių saugomų dokumentų nuorašus;
- archyvų išduotas pažymas ar juose saugomų dokumentų nuorašus ar išrašus;
- karinius bilietus (jei buvo atlikta karinė tarnyba);
- ir kitus dokumentus.
Patarėja pridūrė, kad tinka tiek šių dokumentų originalai, tiek patvirtintos jų kopijos.
„Jei žmogus informuoja, kad pats nepateiks stažą įrodančių dokumentų (pvz., pametė darbo knygelę), šių dokumentų iš kitų institucijų gali pareikalauti „Sodra“.
Tokiu atveju žmogus turi pateikti „Sodrai“ prašymą padėti gauti dokumentus, nurodydamas darbo laikotarpį, vietą ir kitas aplinkybes“, – vardijo atstovė.
Vis tik, jei duomenys pateiktuose stažą įrodančiuose dokumentuose neatitinka teisės aktuose keliamų reikalavimų, stažas pagal juos nėra skaičiuojamas.
O apie į stažą neįskaitytus laikotarpius žmogus yra informuojamas sprendimo dėl pensijos skyrimo priede.
Kada mokama naujai apskaičiuota pensija?
Pasak M. Kozič, jei žmogus negali dokumentais įrodyti savo darbo laikotarpio dėl to, kad visi įmonės, įstaigos, organizacijos dokumentai ar jų dalis – neišsaugoti arba jo pateikti dokumentai laikomi netinkamais, darbo laikotarpis asmens prašymu gali būti nustatomas teismo tvarka, kaip juridinę reikšmę turintis faktas.
Jos aiškinimu, jei žmogus pateikia papildomus dokumentus apie stažą, senatvės pensija apskaičiuojama atsižvelgiant į naujai pateiktus stažo duomenis ir pradedama mokėti nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį dokumentai buvo pateikti, pirmos dienos:
„Pvz., jei žmogus papildomus dokumentus, įrodančius jo stažą, pateiks liepos 18 d., perskaičiuota pensija bus mokama nuo rugpjūčio.“
Atstovė paminėjo, kad informaciją apie sukauptą stažą ir taškus, sprendimus dėl pensijų ir kitų išmokų skyrimo taip pat galima gauti atvykus į bet kurį „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių arba paskambinus informacijos telefonu +370 5 250 0883.