Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Vilkaviškietis Ramutis savo 200 kvadratinių metrų ploto namą šildo dujomis. Šis šildymo būdas jam per metus atsieina apie 2000 eurų, o žiemos mėnesiais sąskaitos siekia 300 ir daugiau eurų.
„Nemažai, bet kurt anglimi jau nelabai norėčiau. Senas žmogus, malkas reikia, darbas“, – paaiškino senjoras Ramutis.
Norėjo sutaupyti
Vyras dujinį šildymą namuose įsirengė dėl patogumo ir pigumo dar prieš penkerius metus, kai Lietuvai tiekiamos rusiškos dujos buvo kone perpus pigesnės negu dabar. Vyras svarstė įsirengti ir šilumos siurblį su saulės elektrine, bet šio sumanymo atsisakė išsigandęs dešimtį tūkstančių eurų galinčių viršyti investicijų. Tačiau dujos jam nuo naujųjų metų vėl kone penktadaliu pabrangs.
„Kodėl jos vis brangsta? Svyruoja, buvo labai užkilę, nusileido, dabar vėl kils, turėtų reguliuoti. Valdžios problemos. Negalvojom, kad tiek išbrangs, mes turėjom miesto šildymą, paskui kaip užkėlė, atsijungėm, savo dėjom katilus. Dujas įsivedėm. Taip ir eina“, – kalbėjo Ramutis.
Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba skelbia, kad Ramučiui ir kitiems vartotojams, dujas naudojantiems šildymui, nuo sausio kubinis metras kainuos 69 ct vietoje dabartinių 59 ct. Dujos Europos biržoje nuo žemiausio taško vasarį pabrango daugiau nei dvigubai ir vėl kainuoja panašiai kaip prieš metus.
„Susiję su tarptautinėmis biržomis, yra 6 komponentai, kurie lemia dujų tarifo kintamą dalį. Vertiname prognozuotą kainą, realiai nupirktą, kompensacija sulyginama“, – dėstė Energetikos agentūros analitikas Antanas Budraitis.
Atšalus orams Europoje, tuštėja jų atsargos saugyklose. Ir nors Energetikos agentūra mėgina raminti, kad dujų atsargų užteks visai žiemai, kai kurie ekonomistai perspėja, kad išaugusi dujų paklausa jų kainą augins dar labiau.
„Įprastai dujų saugyklų užpildymas Europoje būna 96 procentų, šiuo metu – 90 procentų. Buvo šaltesni orai, normalu, bet problema, kad turėjome žemą saulės ir vėjo generaciją. Europa masiškai naudoja dujas, pernelyg sparčiai, o tai padidino nerimą dėl dujų pasiūlos Europoje, kai žiema artės prie pabaigos“, – tikino ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Brangs daug kas
Įkandin brangstančių dujų energetikai prognozuoja, kad ir centrinis šildymas iki sausio brangs dar kokiais 5 proc.
„Prasidėjus šildymo sezonui iki sausio kainos šiek tiek auga, matome svyravimus tarp mėnesių. Nuo sausio ilgametės tendencijos rodo, kad kainos mažėja. Senesnių, nerenovuotų 60 kvadratų butų sąskaitos gali būti virš 80 eurų, o renovuotuose perpus mažesnės“, – kalbėjo Energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiūtė.
„Yra sezoninis brangimas iki maždaug sausio, kada pasieks piką, didės. Toliau didelių pokyčių nematome“, – pabrėžė A. Budraitis.
Nuo sausio brangs ir elektra. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba beveik centu didins kainą visuomeninio tiekimo klientams, kurių yra dar pusė milijono, tai yra apie trečdalis visų buitinių vartotojų. Energetikai prognozuoja, kad žiemą didmeninė elektros kaina Lietuvoje gali būti dešimtadaliu didesnė nei šiuo metu, tad mokantiems biržos kainą teks dar labiau paploninti pinigines.
Anot energetikų, nafta žiemą turėtų kainuoti panašiai kaip ir dabar. Tačiau degalai nuo sausio brangs dėl ką tik kadenciją baigusio Seimo valdančiųjų sprendimo padidinti akcizus degalams.
„Didėjimas yra dėl akcizų padidėjimo nuo 2025 metų sausio. Ir dar neaišku, didelę dalį svyravimo nulemia gamintojų marža, kokią taiko“, – teigė Energetikos agentūros analitikas Vytenis Gudelis.
Dėl didesnių akcizų nuo sausio litras benzino brangs mažiausiai 7 ct, o dyzelino 13 ct.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Tai nejaugi dabar mūsų bandražygiai mus engs žiauriau nei priešai rusai?
O gal tas atsijungimas ir reikalingas tam, kad "draugeliai" ir projektų sumanytojai daugiau uždirbtų! Tada nesąžininga, vyručiai!