• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje draudžiama pardavinėti elektronines cigaretes su skoniais. Nepaisant to, jos pardavinėjamos iki šiol, nes verslininkai įsigudrino keisti jų sudėtį. Vis dėlto Seimas pasiryžęs dar labiau griežtinti draudimą ir rūkalų kontrolę – specialistai galės nepranešę tirti pardavinėjamus el. cigarečių produktus.

Lietuvoje draudžiama pardavinėti elektronines cigaretes su skoniais. Nepaisant to, jos pardavinėjamos iki šiol, nes verslininkai įsigudrino keisti jų sudėtį. Vis dėlto Seimas pasiryžęs dar labiau griežtinti draudimą ir rūkalų kontrolę – specialistai galės nepranešę tirti pardavinėjamus el. cigarečių produktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prekeiviai tikina, kad nei seni, nei nauji draudimai problemos nesprendžia – esą el. cigarečių su skoniais gyventojai nusiperka nelegaliai internetu.

REKLAMA

Kita vertus, anot psichologės, skonių draudimas turėjo būti įvestas jau seniai, mat jie paskatina žmones pradėti rūkyti, rūkymą paverčia „skaniu malonumu“, o to būti neturėtų.

Vis tik tęsiantis draudimų politikai prekybininkai jau žvalgosi į kitas šalis, kuriose tokių draudimų nėra. O Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) teigimu, draudimais ir tūkstantinėmis baudomis siekiama sumažinti rūkančiųjų skaičių šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Galės nepranešę tirti el. cigarečių produkciją

Ketvirtadienį Seimas turėtų galutinai pritarti siūlymui drausti rinkai tiekti elektronines cigaretes ir pildykles, turinčias pridėtinio kvapo ar skonio, išskyrus tabako.

Pagal projektą, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, vadovaudamasi moksliniais įrodymais ar kitų šalių kompetentingų institucijų praktika, turėtų sudaryti konkrečių leidžiamų naudoti cheminių medžiagų, suteikiančių elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių skysčiui tabako skonį ir kvapą, sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, pasak pataisų rengėjų, neleistų ekonominės veiklos vykdytojams apeiti įstatymo draudimų ir apribotų galimybę tiekti rinkai elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles, turinčių tam tikro ne tabako kvapo ar skonio savybių.

REKLAMA

Taip NTAKD gautų teisę iš anksto nepranešus atlikti kontrolinius pirkimus, tirti prekių, produkcijos, žaliavų ar kitų medžiagų mėginius ar pavyzdžius.

„Nors šiuo metu yra tam tikrų skonių draudimas, verslas į tai spjovė, nes mūsų tarnybos negali įrodyti, kad ten yra skonis“, – pateikdamas projektą sakė V. Kernagis.

REKLAMA

Be kita to, Aurelijus Veryga Seime registravo papildomas pataisas, kuriomis siūloma įteisinti numatomą Australijos praktiką, kai elektroninių cigarečių galima įsigyti tik vaistinėse ir paskyrus gydytojui, kad žmonėms padėtų išsigydyti nuo rūkalų priklausomybės.

Skonių draudimas – labai pavėluotas sprendimas?

Lietuvos psichologų sąjungos (LPS) prezidentė psichologė-psichoterapeutė Aina Adomaitytė teigiamai įvertino naujus siūlymus dėl skonių draudimo, mat, jos teigimu, rūkymas bet kokia forma neturi būti skanus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad tiek tradicinės, tiek elektroninės cigaretės yra žalingos. 

„Jei dar prieš kelerius metus sakydavome, kad trūksta tyrimų, nežinome ilgalaikių pasekmių sveikatai, tai dabar jau turime įvairių mokslinių tyrimų ir studijų, įrodančių elektroninių cigarečių žalą sveikatai. 

REKLAMA

Galime teigti, kad tradicinės su elektroninėmis cigaretėmis beveik vienodai procentiškai dalinasi žala. Skiriasi tik medžiagos, bet dar nėra iki galo aišku, kuri žala yra didesnė – ar tradicinių, ar elektroninių“, – kalbėjo psichologė.

REKLAMA

A. Adomaitytės vertinimu, skonių uždraudimas yra būtinas ir labai pavėluotas sprendimas. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad rūkymo pradžią, ypač el. cigarečių, būtent ir nulemia skonių įvairovė.

Jos teigimu, skonių įvairovė skatino ir prisidėjo prie psichologinio įtraukimo į rūkymo priklausomybę tiek prieš tai rūkusius, tiek nepilnamečius. Tai taip pat prisidėjo prie padidėjusio moterų rūkymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ar sumažės rūkančiųjų uždraudus skonius – teigti negalime. Tikėtina, tai sumažins surūkomų cigarečių skaičių, nes rūkymas nebus tiek malonus ir pasimėgavimui skirtas laikas. Sumažės psichologinis rūkymas, kai ieškoma malonumo“, – pabrėžė specialistė.

Ji nurodė, kad, jei žmonės ir po draudimų ieškos ir ras būtų, kaip rūkyti „skaniai“ arba tiesiog pasirinks kitą rūkymo tipą, tai tik parodys, koks įtraukiantis ir priklausomybę sukeliantis veiksmas yra rūkymas.

REKLAMA

Draudimai neva atnešė daugiau žalos, nei naudos

Šiuo metu įstatymu draudžiama pateikti rinkai elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, jeigu jame yra kvapiųjų medžiagų. Bendrovės „Ecodumas“, kurią už įstatymo pažeidimus yra baudusi NTAKD, vertinimu, šis draudimas yra perteklinis ir atnešė daugiau žalos, nei naudos.

REKLAMA

Įmonės atstovo, kuris nenorėjo atskleisti savo vardo, pavardės ir pareigų, teigimu, minėtos įstatymo pataisos greitai priimtos remiantis esą klaidingomis prielaidomis, nebuvo jokio ekspertinio įvertinimo: „Juk klausimus, susijusius su sveikata, švietimu ir prevencija, turėtų padėti įvertinti ir spręsti specialistai, o ne politikai.“

REKLAMA
REKLAMA

„Ecodumas“ vertinimu, skonių draudimas paskatino vartotojus rinktis produktus iš stipriai ir nevaldomai augančios šešėlinės rinkos.

Anot atstovo, tuo galima įsitikinti peržvelgus daugybę nelegaliai prekiaujančių fizinių asmenų patalpintų skelbimų internete. Jo teigimu, šešėlinės rinkos įvairiuose socialiniuose tinkluose ir kanaluose nekontroliuoja niekas. Ribojimai tiesiogiai veikia legaliai veikiantį verslą, o šešėlinė rinka toliau plečiasi. 

Pašnekovas įvardijo, kad dažniausiai siūloma įsigyti prekių, kurios yra draudžiamos ES. Pavyzdžiui, 50 mg / ml, 100 mg / ml stiprumo ir pan. skysčiai, ženkliai didesnis nei leidžiama vienkartinių cigarečių kapsulės tūris, skysčiai su galimai narkotinėmis medžiagomis ir pan. O šie produktai ir būna parduodami nepilnamečiams.

Ribojamas suaugusiųjų pasirinkimas, nes nepilnamečiai rūkalų gauna tik nelegaliai

„Ecodumas“ vertinimu, Lietuvoje linkstama į draudimų politiką, taip nuolat apribojamas suaugusių asmenų pasirinkimas, mat elektroninės cigaretės nepilnamečiams asmenims ir taip yra draudžiamos:

„Argumentai, kad yra kovojama su nepilnamečių rūkymu, yra tiesiog netinkami, nes nepilnamečiai nėra licencijuotų prekybos vietų klientai.“

REKLAMA

Pasak pašnekovo, „Ecodumas“ didelį dėmesį skiria didmeninei prekybai tose šalyse, kuriose nėra apribojimų, susijusių su skonių draudimais: „Taip valstybė tiesiog praranda dalį galimų surinkti mokesčių.“

Jis pridūrė, kad Estijoje uždraudus skonius, nevaldomai išaugo produktų prekyba šešėlinėje rinkoje:

„Kiek vėliau, Estijos valdžia grąžino galimybę vartotojams rinktis mentolio skonio elektronines cigaretes, siekiant sušvelninti sukeltus įstatymo padarinius ir taip sumažinti šešėlinės rinkos augimą.“

Cukrus, kofeinas ir vitaminai el. cigaretėse

NTAKD direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian atkreipė dėmesį į tai, kad cukrus paprastai dedamas į tuos gaminius, kurie turi nebūdingą tabakui kvapą ar skonį, pavyzdžiui, vaisių ar mentolio:

„Jis nenaudojamas vienas, kaip pridėtinė sudedamoji dalis prie bazinių ingredientų (glicerolio, propilenglikolio ir nikotino).

Todėl jau dabar gaminiai, kurių sudėtyje yra cukraus ar saldiklių, patenka tarp tų, kurie yra draudžiami tiekti Lietuvos rinkai.“

Departamento atstovė pridūrė, kad taip pat cukrus ir saldikliai yra priskiriami medžiagoms, kurios siejamos su energija ir gyvybingumu, todėl yra draudžiamos naudoti pagal ES Tabako produktų direktyvą ir Lietuvos Tabako kontrolės įstatymą.

REKLAMA

Šiuo metu įstatymu draudžiama pateikti rinkai elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, jeigu jame yra kofeino arba taurino, arba kitų priedų ir stimuliuojamųjų junginių, kurie siejami su energija ir gyvybingumu, vitaminų arba kitų priedų, kurie sudaro įspūdį, kad elektroninės cigaretės ir elektroninių cigarečių pildyklės yra naudingos ar mažiau kenksmingos sveikatai.

NTAKD direktoriaus pavaduotoja įvardijo, kad produktai, kurių sudėtyje yra kofeino, vitaminų, mineralų, amino rūgščių ar baltymų ir jie nėra skirti vartoti per burną kaip maisto produktai ar papildai, ir kurių pateikimo forma – inhaliatorius ir vartojimo būdas įkvepiant, vertinami kaip vaistiniai preparatai, jei nėra pateikti įrodymai, kad šie produktai nesukelia farmakologinio, imuninio ar metabolinio poveikio, kuriuo būtų siekiama atkurti, koreguoti ar modifikuoti fiziologines funkcijas arba diagnozuoti ligas. Tokių produktų tiekimas rinkai turi atitikti Farmacijos įstatymo reikalavimus.

Draudimai ir tūkstantinės baudos – koks tikslas?

Anot NTAKD atstovės, šie draudimai priimami dėl to, kad NTAKD yra numatęs iki 2035 m. sumažinti 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, nurodžiusių, kad rūkė tabako gaminius per paskutinį mėnesį, dalį nuo 34,9 proc. (2021 m.) iki 10 proc.

REKLAMA

Taip pat siekiama sumažinti 15–16 metų amžiaus mokinių, bent kartą per paskutines 30 dienų rūkiusių elektronines cigaretes, dalį nuo 31 proc. (2019 m.) iki 16 proc.

G. Belian nurodė, kad tabako gaminiams ir su jais susijusiems gaminiams (el. cigaretėms, jų pildyklėms) galioja įvairūs draudimui prekybai, reklamai bei gabenimuisi iš užsienio, už kurių pažeidimą juridiniams ir fiziniams asmenims taikoma atsakomybė, numatyta Tabako kontrolės įstatyme bei Administracinių nusižengimų kodekse, priklausomai nuo padaryto pažeidimo bei nuo pažeidėjo teisinio statuso.

„Ribojimų yra pakankamai daug ir trumpai juos įvardinti būtų sudėtinga, taip pat ir už kiekvieną pažeidimą, atsižvelgiant į jo pavojingumą ir pobūdį, yra numatytos skirtingos baudos ir ekonominės sankcijos.

Pavyzdžiui, už reklamos draudimo reikalavimų nesilaikymą juridiniai asmenys baudžiami nuo 1448 iki 2896 eurų bauda. Už šių draudimų pažeidimą, padarytą pakartotinai per vienus metus nuo baudos paskyrimo, juridiniai asmenys ir užsienio juridinių asmenų filialai baudžiami nuo 2896 iki 5792 eurų bauda.

Fiziniams asmenims už įstatymų uždraustos reklamos ir informacijos skleidimą užtraukia baudą nuo 165 iki 560 eurų, o už pakartotinį pažeidimą užtraukia baudą nuo 500 iki 3 tūkst. eurų“, – vardijo pašnekovė.

Rūkantieji elektroninės cigaretės turėtų mokėti oro taršos mokestį jas pirkdami. Būtina pradėti tirti oro užterštumą elektroninių cigarečių skleidžiamomis medžiagomis ir sudaryti galimybę nusipirkti signalizaciją, kuri įspėtų apie nuodingas medžiagas butuose, mokyklose ir kt.
Geriausia prevencinė priemonė - turto konfiskacija. Iškart prekybą mirtį nešančiais produktais sustoja.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų