Dar sausį priimtas įstatymo pakeitimas sukėlė nemažai diskusijų: vieni žmonės džiaugėsi tokiu sprendimu dėl mažesnių pagundų nepilnamečiams, kiti Lietuvą vadino draudimų šalimi ir kartojo, kad taip tik bus paskatinti nelegalūs pardavimai.
Laisvės frakcijos atstovė Morgana Danielė tikino, kad rūkantiesiems „garinimas“ yra pagrindinė mažiau žalinga alternatyva. Ji siūlė, kad būtų uždrausti tik konditerijos gaminių, saldainių, kramtomosios gumos ir gaiviųjų gėrimų kvapo ir skonio skysčiai, kurie labiausiai traukia jaunimą. Vis dėlto Seimas šiam siūlymui nepritarė.
Draudžiamas ir skysčių bei skonių maišymas
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjo Gintaro Karandos teigimu, nuo liepos 1 d. įsigalioja Tabako kontrolės įstatymo pakeitimas, kuriuo draudžiama pateikti rinkai el. cigaretes ir el. cigarečių pildykles su skysčiu, pritaikytu joms pildyti, jeigu šiame skystyje yra kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako kvapą ir skonį.
Draudimas galios visų tipų pildyklėms – tiek uždaro tipo, tiek atviroms, pritaikytoms el. cigaretėms pildyti.
NTAKD šį sprendimą vertina teigiamai, nes skonių draudimas sumažins el. cigarečių prieinamumą ir vartojimą, ypatingai vaikų ir paauglių tarpe.
„Neabejotina, kad bus ieškoma įvairiausių būdų apeiti šio įstatymo reikalavimus ir bandyti įvežti į Lietuvą el. cigaretes ar skysčius su skoniais ir juos pardavinėti nelegaliai. Tokiu atveju bus taikoma teisės aktuose numatyta atsakomybė“, – komentavo G. Karanda.
Anot jo, NTAKD tikisi, kad verslas bus socialiai atsakingas ir nesudarys sąlygų pirkėjams prekybos vietose patogiai sumaišyti parduodamų skonių su elektroninių cigarečių skysčiais, nes tai, NTAKD vertinimu, įeina į draudimo prekiauti elektroninių cigarečių skysčiais su skoniais apimtį, todėl tai daryti draudžiama.
Administracinės baudos iki 2 tūkst. eurų
Pasak Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Dalios Malinauskienės, VVTAT turės užtikrinti, kad pardavėjai (juridiniai asmenys) šių naujų reikalavimų laikytųsi.
Ji atskleidžia, kad juridiniai asmenys ir užsienio juridinių asmenų filialai, pažeidę minėtą reikalavimą, bus baudžiami nuo 500 iki 1 tūkst. eurų bauda. Už šių reikalavimų pažeidimą, padarytą pakartotinai per vienus metus nuo baudos paskyrimo, asmenys bus baudžiami nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. eurų bauda.
„Paminėtina, kad prekyba tabako gaminiais yra licencijuojama. Prekiaujant be licencijos, gresia atsakomybė, numatyta Administracinių nusižengimų kodekse“, – sako D. Malinauskienė.
El. cigarečių atsigabenimas – ribotas, bet galimas
Pašnekovė informuoja, kad el. cigaretės su skoniais, atsivežtos iš užsienio, nebus apmokestinamos importo mokesčiais, jeigu jos bus įvežamos ne reguliariai, jų vertė ar kiekis neviršys leistinos normos ir jos bus įvežamos asmeniniam naudojimui ar kaip dovanos.
„Tokių prekių kiekiai ir prigimtis neturi kelti abejonių, kad jos įvežamos ne komerciniais tikslais“, – pažymi VVTAT atstovė.
D. Malinauskienės teigimu, dažnas prekių gabenimas, prieštaraujantis pagrindinėms minėto Vyriausybės nutarimo nuostatoms, gali būti traktuojamas kaip prekių gabenimas komerciniais tikslais ir tokioms prekėms gali būti taikomi nustatyti importo mokesčiai arba rinkos ribojimo priemonės.
Portalas tv3.lt primena, kad pasiūlymą uždrausti el. cigaretes ir jų skysčius su kvapiosiomis medžiagomis pateikė Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Už įstatymo pakeitimą balsavo 92 Seimo nariai, 9 pasisakė prieš ir 9 susilaikė.