• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažiausia metų (12-os mėnesių) infliacija Baltijos valstybėse sausį užfiksuota Latvijoje, o didžiausia – Estijoje, rodo nacionalinių statistikos tarnybų duomenys.

Mažiausia metų (12-os mėnesių) infliacija Baltijos valstybėse sausį užfiksuota Latvijoje, o didžiausia – Estijoje, rodo nacionalinių statistikos tarnybų duomenys.

REKLAMA

Vartojimo prekės ir paslaugos Lietuvoje praėjusį mėnesį buvo 3,6 proc. brangesnės nei pernai sausį. Latvijoje vartojimas per metus pabrango 3,0 proc., Estijoje - 3,9 procento.

Per mėnesį (sausį, palyginti su gruodžiu) vartojimas pabrango visose trijose Baltijos valstybėse.

Lietuvos vartotojų kainų indeksas per mėnesį pakilo 1,8 proc., Latvijos - 0,6 proc., Estijos – 1,5 procento.

A. Izgorodinas: infliacijoje atsispindi brangesni degalai ir didesnė MMA

Lietuvoje sausį mėnesio infliacijai šoktelėjus iki 1,8 proc., o metinei – iki 3,6 proc., „Citadele“ banko ekonomistas sako, kad šiuose rodikliuose jau atsispindi šių metų pradžioje pabrangę degalai ir didesnis minimalus darbo užmokestis.  

„Infliacija po truputį pradeda reaguoti į tuos mokestinius pokyčius, kurie padaryti praėjusių metų gale – pirma, tai degalų kainų padidėjimas, ypač dyzelino, antra – minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) padidinimas“, – BNS sakė Aleksandras Izgorodinas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, taip pat gerokai pasikeitė infliacijos struktūra – sausį jos spartėjimą didžiąja dalimi lėmė 2,6 proc. siekusi prekių infliacija, kuri buvo didžiausia nuo 2023 metų vasaros pabaigos.

REKLAMA

A. Izgorodino teigimu, šiems metams „Citadele“ bankas prognozuoja 2,7 proc. infliaciją, tačiau neatmetama, kad šią prognozę pavasarį teks kiek padidinti. 

„Manau, kad tai dar ne pabaiga – vasarį ir kovą galbūt turėsime dar spartesnę metinę infliaciją (...), tai yra logiška, nes užtrunka tam tikrą laikotarpį, kol įmonės sureaguoja į MMA ir ypač degalų kainų padidėjimą. Šie aspektai jau atsispindėjo sausio infliacijoje, bet tik iš dalies“, – aiškino ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, infliacijai didžiausią riziką kelia energetikos išteklių kainos Europoje, jos šiuo metu yra maždaug du kartus didesnės nei prieš metus – tai didina įmonių kaštus, verčia verslą didinti kainas.

„Jeigu dujų saugyklos Europoje toliau tuštės tokiu pat tempu, tai Europos Sąjunga rizikuoja pavasarį pabaigti su ypač žemu lygiu dujų saugyklose, dėl ko atitinkamai visą likusį šių metų laikotarpį dujos gali kainuoti panašiai, kaip ir dabar“, – teigė A. Izgorodinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų