Infliacija padidėjo praėjus kelioms savaitėms po to, kai JAV centrinis bankas nusprendė nekeisti palūkanų normų, teigdamas, kad esama didelio netikrumo dėl ekonomikos raidos krypties.
Tai yra iššūkis JAV prezidentui Donaldui Trumpui, kuris kovą su infliacija paskelbė pagrindiniu savo praėjusių metų rinkimų kampanijos akcentu, tačiau pasiūlė politiką, pavyzdžiui, didesnius importo tarifus, dėl kurių, pasak ekonomistų, kyla rizika, kad kainų augimas gali paspartėti.
Bendrovės „Oxford Economics“ vyriausiasis JAV ekonomistas Ryanas Sweetas teigė, kad naujausia ataskaita gali daryti spaudimą D. Trumpui persvarstyti šiuos planus, pagal kuriuos būtų didinami mokesčiai į šalį įvežamoms prekėms.
Praėjusį mėnesį kainų kilimas buvo plataus masto – jis paveikė automobilių draudimą, lėktuvų bilietus, vaistus ir kitas būtiniausias prekes.
Maisto produktų kainos per mėnesį pakilo 0,5 proc., palyginti su 0,3 proc. gruodį, o kiaušinių kainos šoktelėjo daugiau kaip 15 proc. dėl paukščių gripo protrūkio.
Tai buvo didžiausias mėnesinis padidėjimas per beveik dešimtmetį, pranešė Darbo departamentas.
Drabužių kainos, priešingai, sumažėjo, o nuomos ir kitos su būstu susijusios išlaidos per pastaruosius metus padidėjo 4,4 proc., o tai reiškia mažiausią 12 mėnesių augimą nuo 2022 m. sausio mėn.
Bazinė infliacija, į kurią neįtraukiami maisto produktai ir energija ir kurią analitikai laiko geresniu pagrindinių tendencijų rodikliu, per mėnesį sudarė 0,4 proc. – sparčiausiai nuo kovo mėn.
Pradeda kilti nauja infliacijos rizika dėl tarifų didinimo
„Tai nėra geras skaičius“, – sakė „Fitch Ratings“ vyriausiasis ekonomistas Brianas Coultonas.
„Jis rodo, kad [Federalinė rezervų sistema] nebaigė darbo, kad infliacija vėl sumažėtų, kaip tik tuo metu, kai pradeda kilti nauja infliacijos rizika – dėl tarifų didinimo ir darbo jėgos pasiūlos augimo spaudimo.“
Antradienį Federalinių rezervų sistemos (FED) pirmininkas Jerome Powellas Kongrese pareiškė, kad bankas neskuba toliau mažinti palūkanų normų.
Jis pažymėjo, kad vis dar neaišku, kaip D. Trumpo tarifų planai lems FED politiką, nes šios priemonės gali paskatinti ne tik kainų augimą, bet ir ekonomikos sulėtėjimą.
Trečiadienį D. Trumpas paragino FED mažinti palūkanų normas, kad jos eitų „koja kojon“ su muitų tarifais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!