Portalo tv3.lt skaitytoja Gabija, apsilankiusi Lenkijos Krokuvos mieste esančiame prekybos centre „Auchan“ prekių krepšeliui išleido 106,56 zlotų. Oficialiu Lietuvos banko kursu tai būtų 22,68 euro.
„Už šią sumą nusipirkau 0,5 kg jautienos-kiaulienos faršo, 200 g sviesto, kilogramą bananų, salierų porą, pakelį koldūnų su mėsa ir dar vieną su grybais ir kopūstais, 10 vnt. kiaušinių, kilogramą bulvių, 1 l pieno, 2 indelius konservuotų žirnelių, 2 indelius konservuotų mulkintų pomidorų, skardinę avinžirnių ir kokosų pieno bei alyvuogių aliejų.
Lietuvoje toks prekių krepšelis būtų atsiėjęs tikrai brangiau“, – sakė moteris.
Kitame Krokuvos prekybos centre „Carrefour“ ji pirko ne tik maisto produktų, bet ir buitinės chemijos priemonių. Čia prekių krepšelis jai atsiėjo 224, 20 zlotų, beveik 48 eurus.
„Šioje parduotuvėje įsigijau skalbimo ir indaplovės kapsules-tabletes, dušo želė, orkaitės valiklį, tualeto muiliukus, šampūną, kempinėles šveitimui, tualetinio popieriaus, medvilninę paklodę su guma, fermentinį ir itališką sūrius, pieniškų dešrelių, karštai rūkytos kiaulienos nugarinės, 10 vnt. kiaušinių, lapinį kopūstą, sausainių“, – prekes vardijo Gabija.
Lietuvoje irgi galima pigiai apsipirkti?
Tačiau prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis nesutiko, kad Lenkijoje maisto produktai pigesni.
„Lietuvoje irgi turime įvairių parduotuvių. Vienose prekės pigesnės, kitose – brangesnės. Žinoma, kainoms Lenkijoje daro įtaką ir 16 proc. mažesnis PVM tarifas nei Lietuvoje. Lietuvoje jis siekia 21 proc. o Lenkijoje – 5 proc.
Todėl jeigu produktas kainuoja Lietuvoje 10 eurų, Lenkijoje jis 1,6 euro pigesnis. Tad kuo prekės kaina aukštesnė, tuo didesnis ir skirtumas. Tačiau kainas reikia lyginti objektyviai, tuos pačius produktus, lyginti jų sudėtis. Pavyzdžiui, kažkada buvo lyginamas pigiausias Lenkijoje parduodamas pienas su brangiausiu Lietuvoje. Toks kainų lyginimas nėra objektyvus. Pavyzdžiui, pas mus dabar pigiausias šviežias pienas 0,9 l parduodamas už 0,35 euro. Lenkijoje už tokią kainą nerastumėte. O šviežiai kiaulienai taikoma 30 proc. nuolaida“, – pasakojo D. Dundulis.
Jis teigė, kad dažnai lygina maisto produktų kainas Lietuvoje ir Lenkijoje.
„Kartais nuvažiavęs į Lenkiją nesuprantu, kodėl žmonės ten perka, tam tikrus produktus, kai jie pas mus pigesni. O jeigu dar pridėtume ir kelionės išlaidas?“ – skaičiavo D. Dundulis.
Anot jo, Lietuvoje pirkėjai nenori nekokybiškų produktų.
„O Lenkijoje yra didesnė rinka, tad atsiras ir tokių pirkėjų, kurie nupirks ir mažiau kokybiškus maisto produktus“, – pastebėjo prekybos tinklo vadovas.
Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas atkreipė dėmesį, kad Lenkijoje mažesnės maisto produktų kainas lemia mažesnis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas.
„Lenkijoje yra taikomas lengvatinis PVM tarifas maistui parduotuvėse ir kavinėse. Tai ir yra pagrindinė priežastis, kuri lemia kainų skirtumus Lietuvoje ir Lenkijoje. Taip pat Lenkijoje yra didesnė rinka. Ji gali pagaminti daugiau maisto produktų ar pigiau nusipirkti gamybai reikalingų dalykų, pavyzdžiui, trąšų.
Dar yra svarbus ir atlyginimų aspektas. Lietuvoje jie auga sparčiau nei Lenkijoje. Kuo sparčiau auga kaštai, tuo sparčiau įmonės kelia ir prekių kainas“, – vardijo ekonomistas.
Anot jo, kainos Lenkijoje mažesnės ir dėl istoriškai žemo zloto kurso, pastarąjį kartą tokiose žemumose jis buvo prieš 12 metų.
Reikėtų mažesnio PVM tarifo ir Lietuvoje
A. Izgorodinas įsitikinęs, kad Lietuvoje irgi būtų galima sumažinti PVM, tačiau dabar tai daryti būtų rizikinga.
„Dabar maisto produktų kainos kyla, nes auga naftos ir dujų kainos. Tad pavyzdžiui, šiandien sumažinus PVM tarifą pirkėjai nepajustų jokio poveikio. Priešingai – maisto produktų kainos ir toliau kiltų, tik galbūt lėtesniu tampu nei dabar.
PVM reikėtų mažinti tada, kai maisto produktų kainos – stabilios. Tada galėtume matyti, ar tai sumažintų maisto kainas, ar ne. Tad jeigu dabar valdžia nuspręstų sumažinti PVM tarifą, tik sulauktų žmonių nepasitenkinimo, nes kainos toliau augtų“, – komentavo A. Izgorodinas.
Tačiau, anot jo, šalies mokesčių politika turi būti konkurencinga.
„Mes negaline išsiskirti ir būti unikali šalis, kuri turi standartinį PVM tarifą, kai tuo metu kaimyninės šalys turi lengvatinį PVM tarifą. Turėtume padaryti taip, kad mūsų gyventojai nevažiuotų apsipirkti į Lenkiją, o pirktų čia, Lietuvoje.
Tai pasiekti galėtume atskiroms maisto prekių grupėms įvedę lengvatinį PVM tarifą“, – siūlė A. Izgorodinas.
D. Dundulis teigė, kad Lietuvoje užtektų sumažinti PVM tarifą mėsai ir jos produktams.
„Dėl pačių pigiausių maisto produktų žmonės į Lenkiją nevažiuos. Jie ten važiuoja dėl brangesnių maisto produktų, pavyzdžiui, mėsos. O nuvažiavę prisiperka ir kitų maisto produktų, kurie net nėra pigesni nei Lietuvoje ar kainuoja vos keliais centais brangiau.
Todėl Lietuvoje ir reiktų sumažinti PVM mėsai. Biudžetui tai išeitų į naudą, pinigai būtų surinkti per kitų maisto produktų PVM, juk jeigu žmonės nebevažiuos į Lenkiją, jie daugiau pirks čia, Lietuvoje. Taip pat atsirastų daugiau darbo vietų ir pinigai į biudžetą sugrįžtų per mokesčius“, – teigė D. Dundulis.