Toliau apžvelgiame kai kurių įtakingų ekonomistų ir pačiam respublikonui artimų verslininkų komentarus.
„Nevykusios politikos spektaklis“
Vienas įtakingiausių Kinijos ekonomistų Li Daokui naujienų agentūrai AFP sakė, kad D. Trumpo tarifais daugiausia siekiama daryti spaudimą kitoms šalims, kad jos padarytų nuolaidų.
„Sunku įsivaizduoti, kad yra kokia nors kita ekonominė politika, dėl kurios žmonės visame pasaulyje, įskaitant ir pačias Jungtines Valstijas, tuo pat metu patirtų nuostolių“, – teigė jis.
„Tai tiesiog nevykusios ekonominės politikos spektaklis“, – sakė Li Daokui.
„Ir JAV vyriausybė, ir JAV ekonomika patirs didžiulių nuostolių“, – sakė Li Daokui, „Tsinghua“ universiteto ekonomikos profesorius ir buvęs pagrindinės Kinijos politinės patariamosios institucijos narys.
Jis teigė, kad Kinijos vyriausybė visiškai pasiruošė tarifams – Pekinas parengė atsakomąsias priemones ir padidino pastangas skatinti vidaus vartojimą.
Nors D. Trumpo prekybos politika reiškia JAV lyderystės globalizacijos srityje pabaigą, ji suteikia Pekinui galimybių derėtis dėl laisvosios prekybos susitarimų su kitomis šalimis ir atlikti pagrindinį vaidmenį bet kokiose pastangose sukurti naują sistemą, kuri pakeistų Pasaulio prekybos organizaciją, sakė Li Daokui.
„Kinija turi tinkamą ekonominį pagrindą vadovauti globalizacijai“, – teigė jis.
„Reiganizmo nesėkmė“
Prancūzas Thomas Piketty, bestselerio „Kapitalas XXI amžiuje“ autorius, sako, kad „Trumpizmas visų pirma yra reakcija į reiganizmo nesėkmę“ – turėdamas omeny prezidento Ronaldo Reigano liberalizavimą devintajame dešimtmetyje.
„Respublikonai supranta, kad ekonominis liberalizmas ir globalizacija neatnešė viduriniajai klasei tokios naudos, kokią jie žadėjo“, – naujienų agentūrai AFP sakė kairiųjų pažiūrų ekonomistas.
„Taigi dabar jie naudojasi likusiu pasauliu kaip atpirkimo ožiu, – teigė jis. – Tačiau tai nepadės: Trumpo kokteilis paprasčiausiai sukels dar didesnę infliaciją ir dar didesnę nelygybę.“
Reaguodama į tai, „Europa turi pati nustatyti savo prioritetus ir pasirengti artėjančiai pasaulinei recesijai“, parengdama didžiulį investicijų planą „energetikos ir transporto infrastruktūrai, švietimui, moksliniams tyrimams ir sveikatos apsaugai“, sakė ekonomistas.

„Piktybinė kvailystė“
Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas teigė, kad Jungtinės Valstijos iš esmės buvo šiuolaikinės prekybos sistemos, dėl kurios pastaraisiais dešimtmečiais sumažėjo muitai, kūrėjos.
„Donaldas Trumpas visa tai sudegino“, – rašė P. Krugmanas savo populiariame tinklaraštyje platformoje „Substack“ prieš šeštadienį įsigaliojant prezidento nustatytiems baziniams 10 proc. importo muitams.
„Trumpas iš tikrųjų nesiekia ekonominių tikslų. Visa tai reikėtų vertinti kaip dominavimo demonstravimą, kurio tikslas – šokiruoti žmones ir priversti juos nusilenkti“, – sakė jis.
P. Krugmanas apkaltino JAV administraciją „piktybine kvailyste“ tuo metu, kai „ant kortos pastatytas pasaulio ekonomikos likimas“.
„Kaip kas nors, nesvarbu, ar tai būtų verslininkai, ar užsienio šalių vyriausybės, gali pasitikėti kuo nors, kas kyla iš taip besielgiančios administracijos?“ – komentavo jis.
Didžiulė įtaka skurstantiems
Buvusio Libano ekonomikos ministro Nassero Saidi nuomone, pagrindinė problema yra D. Trumpo „seisminio sukrėtimo pasaulinės prekybos aplinkoje (...) poveikis mažiausiai išsivysčiusioms ir besiformuojančios rinkos ekonomikos šalims“.
Pasak jo, „tokios šalys kaip Egiptas, Libanas ar Jordanija susidurs su trikdžiais, susijusiais su jų prekybos santykiais“, taip pat su užsienio investicijų mažinimo perspektyva.
„Kai nustatomi tokio pobūdžio muitai, tai yra dideli muitai, neturintys ekonominio pagrindo, labai sutrinka tiekimo grandinės“, – pridūrė jis.
„Manau, kad globalizacijos ir liberalizavimo era baigėsi“, todėl, pavyzdžiui, Artimųjų Rytų šalys stiprins ryšius su Azijos partneriais, kalbėjo N. Saidi.
„Silpnųjų ginklas“
Ekonomistas ir buvęs Togo vyriausybės ministras Kako Nubukpo perspėjo, kad D. Trumpo muitai smogs Afrikos valstybėms, kurios ir taip kenčia nuo politinių neramumų.
„Globalizacijos paliktų žmonių vis daugėja. Taigi matome daugėjant neliberalių režimų Europoje, Afrikoje ar Amerikoje“, – sakė jis.
Tačiau „protekcionizmas yra silpnųjų ginklas, ir manau, kad Trumpas suprato, jog varžybose su Kinija Jungtinės Valstijos dabar yra silpnesnės“, teigė jis.
Atsakydamos į tai, „Afrikos šalys turėtų skatinti savo nacionalines ir regionines vertės kūrimo grandines“, kad jos taptų apsauga nuo D. Trumpo muitų, nurodė ekspertas.
„Tai savotiškas neomerkantilizmas, kai daroma prielaida, kad tarptautinė prekyba yra nulinės sumos žaidimas, ir kuris puikiai dera su karinga pasaulėžiūra“, – sakė K. Nubukpo.
Kritika iš bendražygių
D. Trumpas po chaotiškos pirmosios kadencijos vidinių konfliktų savo komandoje siekė vieningo fronto. Tačiau ekonominiai sukrėtimai atskleidė kai kuriuos jo šalininkų susiskaldymus.
Ribotos rizikos fondų valdytojas Billas Ackmanas sekmadienį užsipuolė prekybos sekretorių Howardą Lutnicką kaip „abejingą akcijų rinkai ir žlungančiai ekonomikai“.
Pirmadienį B. Ackmanas atsiprašė už savo aštrią kritiką, tačiau pakartojo savo susirūpinimą dėl D. Trumpo tarifų.
„Esu tiesiog nusivylęs stebėdamas tai, kas, mano manymu, yra didelė politinė klaida, įvykusi po to, kai mūsų šalis ir prezidentas pasiekė didžiulę ekonominę pažangą, kuriai dabar kyla pavojus dėl tarifų“, – rašė jis socialiniame tinkle „X“.
Savaitgalį milijardierius Elonas Muskas, pagrindinis D. Trumpo patarėjas federalinės vyriausybės pertvarkos klausimais, irgi skeptiškai vertino tarifus. E. Muskas yra sakęs, kad muitai padidins jo elektromobilių bendrovės „Tesla“ sąnaudas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!