• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol išsivysčiusios šalys giliai įklimpusios į finansines skolas, investuotojams vis aktualesnis tampa klausimas, kur kreipti savo investicijas: ar bėgant nuo Vakarų problemų galima išsigelbėti Rytuose?

REKLAMA
REKLAMA

Prieš kelias savaites pasaulį sudrebinęs staigus kritimas akcijų biržose, privertė vieną didžiausių pasaulio bankų „HSBC“ atleisti 30 tūkst. savo darbuotojų Vakarų rinkose ir pasistamdyti 15 tūkst. naujų besivystančiose šalyse. Jeigu pasaulinis finansų lyderis tvirtai linksta į Rytus, ar ir kiti investuotojai turėtų sekti jam įkandin?

REKLAMA

Investuotojai sutrikę

Kol Vakarų šalių skolų krizė stipriai purtė vertybinių popierių rinkas, Kinija taip pat negalėjo lengviau atsikvėpti – šalį kamavo infliacijos rūpesčiai. Brazilijos valiutos vertė tiek išaugo, kad tapo nebepalanki ir pačiai šaliai, o štai Vidurinieji Rytai neišvengė net kelių politinių sukrėtimų, rašo „The Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA

Nesibaigiančios blogosios žinios kapitalo investuotojus palieka sutrikusius. Nors anksčiau Vakarų pasaulis investuotojų buvo laikomas stabiliu ir patikimu, pasitikėjimas jo rinkomis vis labiau blėsta. Tuo pat metu ir besivystančioms rinkoms prognozuotas spartus augimas nebeatrodo toks tvirtos, kokio tikėtasi. Investuotojai vis dažniau ima svarstyti, kurios gi rinkos yra mažesnis blogis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rytų potencialas

Ekonomistai prognozuoja, kad Kinijos infliacija rugpjūtį perkops 6,7 proc. Šalyje ir toliau į viršų šiuoliuoja paslaugų ir prekių kainos, skaičiuojama, kad labiausiai brangsta kinų mitybos pagrindu laikoma kiauliena, jos kainos išaugusios beveik 60 proc. Tačiau akcijų biržos „Aberdeen Asset Management“ vadovas Andrew Gillianas teigė, kad šalies vartotojai dar nėra stipriai paveikti šių kainų pokyčių.

REKLAMA

„Infliacija Azijoje auga pastaruosius keletą metų, tačiau per pastarąjį dešimtmetį atlyginimai regione kilo dvigubu greičiu. Dalį šio augimo šiuo metu yra suvalgiusi kainų infliacija, tačiau vartotojų vartojimas dar nėra stipriai jos paveiktas“, - aiškino A. Gillianas.

Sklandantys gandai, jog JAV Centriniam bankui gali reikėti trečiąkart spausdinti naujų pinigų kiekį, tam, kad šalis galėtų nusipirkti savo skolos vertybinius popierius arba obligacijas (taip vadinamoji QE3 programa) – būtų gera žinia Azijos akcijų rinkoms. Praeitąmet JAV paskelbus apie QE2 programą, Azijos akcijų rinkos per tris mėnesius pakilo 22 proc.

REKLAMA

„Matrix Asia“ investavimo vadybininkas Rupertas Fosteris prognozuoja, kad ateinantys 12 mėnesių Kinijai bus sėkmingi. „Kinijos vyriausybė yra suinteresuota vėl mažinti palūkanų normas, nes jos išlieka labai jautrios pasauliniam ekonomikos augimui – turi tendenciją kristi dėl valstybinių skolų Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Istoriškai Kinijos vertybinių popierių rinka į šias tendencijas reaguoja labai teigiamai. To pasėkmė gali būti tokia, kad mes įsigysime daugiau pramonės ir paslaugų kompanijų. Kilimas Kinijoje  vyks net jeigu Vakarų pasaulio rinkos išliks silpnos“, - „The Telegraph“ teigė R. Fosteris.

REKLAMA

Azijos verslininkai pastaruoju metu patyrė nemažai sunkumų. Dėl augančių prekių ir paslaugų kainų bei kylančių atlyginimų krito įmonių pajamos. Tailande pakelta minimalaus darbo užmokesčio kartelė, o štai viena Taivano kompanija buvo priversta atlyginimus darbuotojams pakelti dvigubai tiek, kiek jiems buvo mokama iki tol.

REKLAMA

Politinė situacija besivystančiose rinkose mažiau stabili nei išsivysčiuosiose rinkose, tačiau A. Gilliano teigimu, šį trūkumą atsveria menkesnės vertybinių popierių rinkų Vakarų šalyse augimo galimybės bei čia įsikūrusių kompanijų didesni išsilaikymo kaštai.

Finansų patarėja Philippa Gee teigė, kad į Rytų rinkas investuoti palankiau trumpuoju periodu, tačiau jeigu investuotojas jaučiasi pakankamai drąsiai rizikuodamas ir gali sau leisti atidėti pinigus ilgesniam laikui, tam gali būti tinkamesnės Vakarų rinkos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarų galimybių paieška

Nors pastaruoju metu Vakarus gaubia daug negatyvios informacijos žiniasklaidoje, finansų analitikai teigia, kad ilgesnėje perspektyvoje, tiek Britanija, tiek Europa ir JAV išlieka pagrindinėmis rinkomis, į kurias bus nukreipti investuotojų pinigai.

„First State Global Emerging Markets Leaders“ fondo valdytojas Jonathan Asante teigė nepasikliaujantis Vakarų ir Rytų rinkų atskyrimu. Jis pabrėžė, kad į rinkas derėtų žvelgti globaliau ir net yra pateikęs „Investment Management Association“ (IMA) siūlymą, jog reikėtų švelniau vertinti atskyrą tarp Rytų ir Vakarų pasaulių.

REKLAMA

„Dauguma tarptautinių kompanijų, įsikūrusių besivystančiose rinkose, dalį pajamų gauna būtent iš vietinių rinkų. Mūsų nuomone, tokia tendencija ateityje bus dar labiau pastebima, todėl investicinių fondų valdytojai turėtų į tai labiau atkreipti dėmesį“, - kalbėjo J. Asante. Jis pateikė kompanijos „Unilever“ pavyzdį, kuri daugiau kaip pusę savo pajamų uždirba būtent iš besivystančių rinkų. Panašiu keliu seka ir kelios kitos garsios pasaulinės kompanijos, tokios kaip „Colgate“ bei „Nestle“ Šveicarijoje.

REKLAMA

Tuo tarpu Joanna Shatney iš turto valdymo bendrovės „Schroders“ atkreipė dėmesį, kad JAV turi ką pasiūlyti investuotojams ir be kitų pasaulio rinkų pagalbos.

„Amerikos  rinka yra unikali. Čia yra tokių korporacijų, kaip technologijų milžinas „Apple“ ar autoparkų teikėja „Borg Warner“, kurios yra ne tik savo srities rinkų lyderės, bet ir apskritai rinkų kūrėjos. Kol kitos autoparkų paslaugas teikiančios kompanijos praeitamet patyrė 2 proc. savo produkcijos kritimą, „Borg Warner's“ savo pajamas išaugino 12 proc.“, - sakė J. Shatney.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų