Tokią poziciją KTE paskelbė po to, kai naujienų portalas „15min“ praėjusį penktadienį pranešė, jog teisėsaugos suimtas su finansinių technologijų įmone „Foxpay“ susijęs V. Germanas per susijusius asmenis – bendrovę „Exawatt“ – elektrinėje įrengė kriptovaliutų kasimo serverius.
„Nuomininkas „Exawatt“, kaip ir kiti nuomininkai, neturėjo išskirtinių sąlygų įsigyti elektros energiją, sunaudotą nuomojamose patalpose. Pabrėžiame, kad KTE nevykdė jokios bendros veiklos kartu su „Exawatt“. Vykdyta tik dalies patalpų ir dalies reikalingos teritorijos nuoma“, – panešime pirmadienį teigė KTE generalinis direktorius Evaldas Paulavičius.
„Nuomos sutartis tarp dviejų privačių subjektų – „Exawatt“ ir Kauno termofikacijos elektrinės nepažeidžia Lietuvos teisės aktų. Jokios žalos valstybei ar viešam interesui dėl minėtos sutarties padaryta nebuvo“, – teigė elektrinė.
KTE teigimu, sutartys su „Exawatt“ dėl 70 ir 218 kv. metrų patalpų KTE teritorijoje nuomos buvo sudarytos 2023 metų sausio pabaigoje, o tais pačiais metais balandį konteinerių sandėliavimui papildomai išnuomota elektrinės teritorijos dalis lauke.
„Elektros energijos įvadų šiose lauko aikštelėse nebuvo ir nėra, todėl elektros energija čia nebuvo ir nėra naudojama, priešingai nei teigiama viešose publikacijose. Nuomininkas sutartyse įsipareigojo vykdyti įstatymuose numatytą (galimą) legalią veiklą“, – teigė elektrinė.
KTE nurodo elektrą nuomininkams parduodanti biržos kainomis su dedamosiomis ir priedais. Elektrinė taip pat nurodo nesanti nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių šalies įmonių sąraše.
„Valstybinės institucijos yra susipažinusios su juridine (yra pateikti dokumentai dėl nuomos sutarties aplinkybių) ir faktine situacija KTE teritorijoje“, – teigė elektrinė.
Portalas „15min“ skelbė, kad pirmosios kriptovaliutoms skirtos serverinės prie jėgainės įrengtos 2023 metų gegužę ir birželį, ilgainiui jų atsirado kelios dešimtys.
Pasak „15min“ šaltinių, oficialius verslo santykius su KTE dėl kriptovaliutų išgavimo užmezgė artimo V. Germano aplinkos žmogaus Alfonso Ambrazo valdoma bendrovė „Exawatt“, įkurta 2022 metais. A. Ambrazas yra vienas iš įtariamųjų ikiteisminiame tyrime dėl įvairių turtinių ir korupcinių nusikaltimų, susijusių su „Foxpay“.
„15min“ duomenimis, nuo 2023 metų liepos 24 dienos iki šių metų vasario 6 dienos galutinis „Exawatt“ naudos gavėjas per bendrovę „Euromed Monitoring“ buvo Mindaugas Navickas – eksministrės Monikos Navickienės sutuoktinis, kuriam „Foxpay“ tyrime taip pat pareikšti įtarimai.
Pats M. Navickas portalui teigė, kad „Euromed Monitoring“ pardavė pernai vasarį – anksčiau nei ši įmonė perėmė pusę „Exawatt“ akcijų (2023 metų viduryje), ir tikino, jog niekad nebuvo pastarosios akcininku.
Registrų centro duomenimis, 100 proc. KTE akcijų per Singapūro bendrovę „Energy Capital Holdings“ valdo Rasa Stonienė – buvusio jėgainės vadovo Rimando Stonio žmona.
Teisėsauga praėjusią savaitę pranešė, kad su „Foxpay“ susijęs didelės apimties ikiteisminis tyrimas vyksta tiek dėl turtinių nusikaltimų, tiek dėl korupcijos. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) teigimu, galėjo būti legalizuota per 17 mln. eurų, mokėti 100 tūkst. eurų siekiantys kyšiai.
Kalėjime dėl kitų nusikaltimų anksčiau sėdėjusiam „Foxpay“ akcininkės Ievos Trinkūnaitės sugyventiniui V. Germanui skirtas dviejų mėnesių suėmimas, kitiems įtariamiesiems, tarp jų ir I. Trinkūnaitei bei M. Navickui, skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.