Iškeisti savo darbą į nuosavą verslą gali būti lengviau nei atrodo, sako verslininkas Richardas Reedas, „Innocent Drinks“ įkūrėjas.
„Jei jums teko kada organizuoti vestuves ar draugų atostogas, jūs turite gebėjimų įkurti verslą, – BBC sakė R. Reedas. – Tiesiog svarbu sujungti grupę žmonių, kurie padarytų tam tikrą kiekį užduočių, per tam tikrą laiką, už tam tikrą pinigų kiekį.“
R. Reedas ieško pradedančių verslų, į kuriuos galėtų investuoti, ir teigia, kad daugelis žmonių, norinčių vadovauti savo įmonei, dažnai pervertina riziką ir nuvertina galimą naudą.
R. Reedas pateikia pagrindinius patarimus pradedantiesiems verslininkams.
Gerai suvokite idėją ir dirbkite su komanda
„Viskas priklauso nuo idėjos, jūsų įsipareigojimo idėjai ir jūsų gebėjimų ją įgyvendinti“, – sako R. Reedas.
Produktas ar idėja yra svarbiausias dalykas, nes investuotojai turės ja patikėti, norėdami duoti jai pinigų. Tačiau taip pat reikia įvertinti, ar komanda turės įgūdžių jai įgyvendinti.
Pasak R. Reedo, svarbu, kad kuriamoje įmonėje būtų kažkas, kas mokėtų elgtis su finansais, su rinkodara, su pardavimais ir t.t.
„Kad verslas veiktų, reikia visų šių dalykų ir yra labai sunku surasti žmogų, kuris būtų tiek pat kūrybiškas, kiek ir mokėtų elgtis su finansais ar gerai prekiauti.“
„Tai panašu į dėlionę, reikia matyti platesnį vaizdą. Kokių man reikia detalių, kad verslo modelis suveiktų, kuriose vietose galėsiu būti aš, o kuriose reikės kako kito.“
Kūrybiškai pažiūrėkite į finansavimą
Verslui pradėti reikia kapitalo arba pradinės pinigų injekcijos. Kai idėja bus pradėta įgyvendinti reikės tolimesnių investicijų verslo plėtrai.
„Galima bandyti bankuose, bet aš manau, kad šiomis dienomis yra daugiau prieinamų galimybių. Nors vyriausybė padarė daug, kad mažiems verslams būtų prieinami „startup‘ų“ fondai, mus atstūmė 20 bankų iš eilės“, – sako R. Reedas, kuris pabrėžia, kad verslininkui reikia atsparumo kreipiantis į galimus investuotojus.
„Jei turi gerą idėją, esi pakankamai jai pasišventęs ir pasiruošęs toliau tęsti, jūs surasite ką nors, kas jumis tikės.“
R. Reedas taip pat ragina išbandyti naujus investicijų būdus, pavyzdžiui, visuomenės finansavimą (angl. crowdfunding).
„Užuot prašę vieno žmogaus pusės milijono svarų, jūs galite pusės milijono paprašyti duoti po svarą.“
Nemaišykite ženklodaros, rinkodaros ir reklamos
„Tai yra trys skirtingi dalykai, – sako R. Reedas. – Prekių ženklas pagrinde yra jūsų išvaizda, tonas, identitetas, principai. Rinkodara yra tai, kaip jūs kuriate paklausą vartotojams... kokia yra produkto kaina, kaip jis įpakuotas, kaip parduotas. Kalbant apie reklamą, tiesiog reikia sumokėti daug pinigų, kad apie jūsų produktą būtų sukurta daug garso.“
R. Reedui, reklama yra pats brangiausias verslo aspektas ir tas, kuris labiausiai tikėtina, kad nenusiseks. Jis rekomenduoja reklamuotis tik tada, kai vardu, produktu, pakuote, kaina ir platinimu yra pasirūpinta.
„Reklama yra nuostabus būdas sudeginti daug pinigų labai greitai, todėl reikia su jais elgtis atsargiai“, – įspėja R. Reedas.
Rizika prieš atlygį
Atlygis už verslą yra nuostabus, sako R. Reedas.
„Iš nieko atsiranda kažkas, ką sukūrėte, sutinkate daug daugiau įdomių žmonių, išmokstate tiek daug dalykų.“
Privalumai yra tie, kad galima kontroliuoti ir kurti verslą taip, kaip norisi. Tačiau verslininkas pripažįsta, kad savarankiškas darbas turi savo kainą ir riziką.
„Aš žmonėms duodu vieną praktinį patarimą – neužstatyti šeimos namų. Į verslą reikia eiti plačiai atmerktomis akimis, dauguma mažų verslų žlunga. Jei pradedate užstatinėti šeimos namus, tai tada ne tik patirsite žlugusio verslo traumą, bet ir smarkiai nukentės jūsų asmeninis gyvenimas.“
Sunkus darbas, viršvalandžiai, jokių pasiteisinimų
„Perskaičiau straipsnį, kuriame sakoma, kad kuriant verslą reikia penkių metų darbą atlikti per vienerius, ir aš manau, kad tai tiesa, – sako R. Reedas.
R. Reedas teigia, kad jeigu sugebate grįžę po savo įprasto darbo namo ne išsidrėbti ant sofos ir žiūrėti televizorių, o dirbti ties savo verslo planu, tikėtina, kad turite pakankamai jėgos ir pasiaukojimo reikalingo verslui.
Kaltinti blogą ekonominį klimatą taip pat nevalia.
„Yra tiek pat galimybių kritusioje rinkoje, kiek ir pakilusioje, tačiau jei jūs nuolat kaltinsite išorinius veiksnius, – pavyzdžiui, negaliu dabar kurti verslo dėl ekonomikos, ar dėl oro, ar dėl savo darbo, – jūs negalvojate kaip pradedantysis verslininkas.“
„Pradedantis verslininkas susitaiko su tuo, kad pasaulis yra toks, koks yra, ir imasi jį keisti užuot laukdamas, kad kažkas jam praskins kelią.“
Pradėkite maži, pradėkite jauni
R. Reedas pasakoja, kad verslo gyslelė jame atsirado nuo ketverių metų. Pasak R. Reedo, bet kas galėtų šiandien grįžę į namus padaryti uogienės ir pradėti ją pardavinėti. Nėra apribojimų ir nėra aiškaus nustatyto kelio į sėkmę.
„Aš niekad nebūčiau pagalvojęs, kad yra įmanoma kam nors kaip aš įkurti verslą, tačiau atsidūriau grupėje draugų ir mes nusprendėme pabandyti – nelengva, tačiau tikrai įmanoma.“