• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje brangsta ir pienas. Vien per spalį parduotuvėse dalis iš pieno gaminamų produktų brango dešimtadaliu, ir tai tik pradžia. Pieno perdirbėjai ir ekonomistai pateIkia liūdnas prognozes ir įspėja gyventojus. Esą per artimiausius mėnesius kainos toliau tik kils.

Lietuvoje brangsta ir pienas. Vien per spalį parduotuvėse dalis iš pieno gaminamų produktų brango dešimtadaliu, ir tai tik pradžia. Pieno perdirbėjai ir ekonomistai pateIkia liūdnas prognozes ir įspėja gyventojus. Esą per artimiausius mėnesius kainos toliau tik kils.

REKLAMA

Pienas ir iš jo gaminama grietinė, varškė, sūris, sviestas ir kiti produktai gali brangti ir dešimtimis procentų.

Jonavos rajone įsikūrusi Pauliukų žemės ūkio bendrovė turi 2 tūkst. galvijų, augina 700 karvių, iš kurių kiekvieną dieną primelžia apie 20 tonų pieno. Bendrovės vadovas Andrejus pasakoja, kad pieno ūkio verslas rizikingas, ne visada duoda pelno.

„Savikaina mums būdavo apie 30 centų, 28 centai, jeigu kainą gauni 28, tai beveik vos padengi tas išlaidas, kurias išleidi“, – sako Pauliukų žemės ūkio bendrovės vadovas Andrejus Štombergas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau situacija per metus pasikeitė. Visoje Europoje įskaitant ir Lietuvą po pirmųjų koronaviruso pandemijos bangų vėl auga pieno paklausa, kyla supirkimo kainos.

REKLAMA

„Šiai dienai sutartį turim 34 centai, kai buvo anksčiau 28, 27, 24. Tai sudaro apie 15–20 procentų didesnė kaina. Mes džiaugiamės padengs tuos nuostolius, kuruos gavom už priedus, kuriuos reikia pirkti. Kas šiandien yra, gerai, kad būtų ir vėliau“, – teigia A. Štombergas. 

Apie pokyčius rinkoje kalba ir Lietuvos pienininkų asociacijos vadovas Egidijus Simonis: „Žaliavinio pieno kaina yra viena aukščiausių istoriškai gal per 10 metų.Viskas priklauso nuo produktų kainų biržose, tai Lietuva yra eksportuojanti šalis. 60 procentų ir daugiau produkcijos eksportuoja į daugiau 65 pasaulio šalis, todėl kaina yra aukštumose.  Brangstant pienui, brangta ir visi iš jo padaryti produktai. Kainas nuolat stebi ir analizuoja Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.“

REKLAMA
REKLAMA

Jų duomenimis, didžiųjų prekybos tinklų prekės ženklų pakelis pieno plastikiniame maišelyje nuo spalio pradžios iki spalio pabaigos vidutiniškai brango dešimtadaliu, nuo 65 iki 72 euro centų.

O, pavyzdžiui, 9 procentų riebumo varškės kaina taip pat išaugo dešimčia procentų, iki 4 eurų 68 centų už pakelį.

Didžiųjų prekybos tinklų prekės ženklų 30-ies procentų riebumo grietinės indelis per mėnesį pabrango 12 euro centų, iki 2 eurų 77 centų už pakelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokios aukštos kainos žaliavinio pieno dar nėra buvę, bet čia nėra taip blogai, nes tokiu atveju karvių augintojai daugiau gauna. Pieno norima daugiau nupirkti negu jo pagaminama. Realiai viskas pabrango proporcingai daugmaž“, – tikina „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis. 

„Kai kurie pieno produktai nebrango, kai kurie pieno produktai brango. Tai vidutiniškai brangsta apie 5 procentus. Tiekėjai, ką sako mums, kad jie brangina kainas todėl, kad jiems trūksta darbo jėgos, didėja kuro kainos, didėja logistikos kaštai“, – aiškina „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė. 

REKLAMA

„Neišvengiamai produktai turi brangti. Esame padidinę atlyginimus 14 su puse procento. Elektra 104 procentai pabrango, ir dujos arti 300 procentų“, – sako „Vilkyškių pieninė“ vadovas Gintaras Bertašius. 

Pienas ir jo produktai brangsta visoje Europoje. Senajame žemyne kainos dar aukštesnės nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, vien per spalio mėnesį sviestas Europoje pabrango 14-a procentų.

„Sūrio kainos per metus yra padidėjusios 8 procentai. Grietinėlė sviestas 40 procentų padidėjimas. Nugriebto pieno milteliai 40 procentų“, – teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas. 

REKLAMA

Anot ekonomistų ir pieno perdirbėjų, kol kas Lietuvoje produktai brango lėčiau nei užsienyje, tačiau tendencijos keičiasi. Esą lietuviškos kainos artimiausiais mėnesiais vysis europines.

„Dar brangimas yra nedidelis, rinka dar neleidžia mes perdirbėjai konkuruojame tarpusavyje, norime užsiimti geresnes pozicijas.Neišvengiamas brangimas įvyks artimiausias mėnesiais. Tai yra faktas. Turės būti ženklus pabrangimas, aš prognozuoju galbūt dešimtimis procentų. Ne vienu, ne dviem, o dešimtimis“, – prognozuoja G. Bertašius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai pritaria ir T. Povilauskas: „Taip, artimiausius kelis mėnesius, tos kainos veikiausiai dar gali judėti į viršų.“

Daugiau pieno pagaminti sunku. Ypač Lietuvoje, kur dominuoja smulkūs ūkiai.

„Kiek aš kalbuosi su mažesniais ūkininkais, visi nebesiruošia laikyti tų karvių, ruošiasi jas likviduoti, o kažkodėl kitos valstybės Lenkija perka, plečiasi, daro, o Lietuvoje paprasčiausiai žmonės vargsta, daro ir jiems neapsimoka jų laikyti“, – aiškina A. Štombergas. 

Lietuvoje 75 procentai visų pieno ūkių yra smulkūs, iki 10-ies karvių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų