Lietuviai neišmoko skaudžių krizės pamokų ir imdami kreditus būstui įsigyti kartoja tas pačias klaidas kaip ir prieš penkerius metus. Tokį priekaištą trečiadienį išsakė Finansų ir kreditų valdymo asociacija (FIKVA).
Vėluojamų mokėti įmokų kreditus teikiančioms bendrovėms vertė šių metų antro ketvirčio pabaigoje siekė 2,7 mlrd. litų, o per tą patį ketvirtį ši suma padidėjo net 9 proc. Tai ženklas, anot asociacijos ekspertų, kad prieš penkerius metus nekilnojamojo turto (NT) rinką sukrėtusios krizės pamokų lietuviai neįvertino.
„Keista, kad žmonėms, imantiems paskolą, finansiniai terminai yra nesuprantami. Apie 90 proc. asociacijos klientų nežino, kad palūkanų dydis gali kisti, kas yra anuitetas ar linijinis mokėjimo metodas, kuo rizikuoja laiduodami savo turtu ir panašiai“, – kalbėjo asociacijos prezidentas Marius Jansonas.
Anot jo, paskolas pasiėmę lietuvaičiai net neišnaudoja visų savo galimybių ir nedrįsta derėtis su banku ir taip permoka už paskolą. „Žmonės galvoja, kad yra bejėgiai. Tačiau mūsų praktika rodo, kad kreipęsi į banką ir sėdę prie derybų stalo paskolų gavėjai savo palūkanas sumažino bent jau 50 proc.“, – tvirtino jis.
Asociacijos ekspertai pastebėjo ir tai, kad kone visi kreditų gavėjai neskaito sutarčių, kurias pasirašo. „Žmonės skaito specialiąją, jiems skirtą, sutarties dalį, tačiau pamiršta perskaityti bendrąją. Lietuvos vartotojų teisių gynėjai yra nagrinėję ne vieną tokią sutartį ir konstatavę, kad jose gausu vartotojų teisių pažeidimų. O kreditų gavėjai to nežino ir negina savo teisių banke“, – komentavo teisininkas Raimondas Kivylius.
FIKVA ekspertai besirengiantiems imti paskolas pataria realiai įvertinti savo finansinę situaciją ir gal net kelis mėnesius pagyventi taip, tarsi mokėtų paskolos įmokas bankui, derėtų aptarti ir blogiausius scenarijus – ligas, mirtis, skyrybas ir pan. Be to, derėtų pasidomėti NT kainomis Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse ir pasitikrinti, ar už pirkinį nebus permokama.