Eurostato duomenimis, vartotojų kainos per metus iki kovo išaugo 6,9 proc., palyginti su 8,5 proc. rodikliu vasario mėnesį.
„Bloomberg“ ir finansinių duomenų bendrovės „FactSet“ apklausti analitikai prognozavo, kad kovo mėnesį infliacija 20 valstybių bendrosios valiutos zonoje sieks 7,1 procento.
Pasak Eurostato, energijos kainos susitraukė 0,9 proc., po 13,7 proc. prieaugio vasario mėnesį.
Rusijai 2022 metų pradžioje pradėjus plataus masto puolimą Ukrainoje, naftos ir dujų kainos smarkiai išaugo, tačiau pastaraisiais mėnesiais jos tapo stabilesnės. Prie to prisidėjo ir gana švelnūs žiemos orai.
Visgi maisto ir gėrimų kainos kovo mėnesį išaugo 15,4 proc., palyginti su 15 proc. vasarį.
Nors infliacija euro zonoje atsitraukė nuo spalį fiksuoto 10,6 proc. piko, ji vis dar gerokai viršija Europos Centrinio Banko (ECB) nustatytą 2 proc. tikslinį lygį.
ECB pradėjo palūkanų normų didinimo seriją, kad sutramdytų įkaitusią infliaciją, tačiau kol kas nežinoma, dėl kokio tolesnio žingsnio nuspręs bankas, atsižvelgdamas į pastarojo meto neramumus bankų sektoriuje.
Nerimas dėl kainų augimo išlieka, nes euro zonoje pagrindinė infliacija, neapimanti nepastovių maisto ir energijos kainų, kovo mėnesį padidėjo iki 5,7 proc., palyginti su 5,6 proc. mėnesiu anksčiau.
„Mažėjančios bendrosios infliacijos dėl vėstančių energijos kainų nepakaks, kad ECB nustotų griežtinti pinigų politiką, nes politikos formuotojai dairosi aiškių pagrindinės infliacijos mažėjimo ženklų“, – teigė „Oxford Economics“ ekonomistas Riccardo Fabiani.
Visgi kovo mėnesį infliacija taip pat sumenko kai kuriose didžiausių Europos ekonomikų, pakurstydama viltis, kad regionas jau paliko kainų augimo piką už nugaros.
Vokietijoje kainų augimas kovą sulėtėjo iki 7,4 proc., palyginti su 8,7 proc. per pirmuosius du 2022 metų mėnesius.
Prancūzijoje infliacija kovo mėnesį siekė 5,6 proc., palyginti su 6,3 proc. vasarį.
Ispanijoje ji sumenko iki 3,3 proc. (vasario rodiklis – 6 procentai).
Visoje euro zonoje infliacijos lygis buvo mažiausias Liuksemburge – čia vasario mėnesį jis siekė 3 proc., pranešė Eurostatas.
Remiantis kitais penktadienį paskelbtais Eurostato duomenimis, nedarbo lygis euro zonoje vasarį išliko stabilus ir siekė 6,6 procento.