• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara – nebūtinai atostogų laikas. Bene kasmet dalis moksleivių ir studentų vasaros atostogas stengiasi išnaudoti darbui. Tai daro dėl įvairių priežasčių – siekia užsidirbti, ieško papildomos veiklos ar nori įgyti darbinės patirties, kurios galima pasisemti įvairiose ir labai skirtingose srityse.

Vasara – nebūtinai atostogų laikas. Bene kasmet dalis moksleivių ir studentų vasaros atostogas stengiasi išnaudoti darbui. Tai daro dėl įvairių priežasčių – siekia užsidirbti, ieško papildomos veiklos ar nori įgyti darbinės patirties, kurios galima pasisemti įvairiose ir labai skirtingose srityse.

REKLAMA

Šiai vasarai darbų pasiūlymų moksleiviams ir studentams yra visoje Lietuvoje. Labiausiai ieškoma paslaugų, statybų sektorių darbuotojų. Šiose pareigose planuojantiems dirbti jaunuoliams siūlomi atlyginimai svyruoja nuo 650 iki 1150 eurų neatskaičius mokesčių. Valstybės tarnybos prideda, kad labai svarbu dirbti sąžiningai ir pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad jaunuoliai netaptų nelegaliais darbuotojais.

Darbą jau turi

Nors iki vasaros dar kelios savaitės, studentė, pirmakursė Vitalija darbą šiltajam sezonui jau susirado. Mergina mokosi ir gyvena Vilniuje, todėl ir darbo ieškojo čia. 

REKLAMA
REKLAMA

„Nusprendžiau dirbti dėl to, kaip ir turbūt daugelis – kad turėčiau savų pinigų ir nereikėtų jų prašyti iš tėvų. Aišku ir apskritai veiklos vasarai norėjosi, tai ir pagalvojau, kad galėčiau padirbti“, – pasakoja Vitalija.

REKLAMA

Mergina pasirinko padavėjos darbą, nes šioje srityje jau turi patirties. Vitalija pasakoja, kad darbo ilgai ieškoti nereikėjo – ji įsidarbino tame pačiame restorane, kur jau kurį laiką dirba jos bendrakursis.

„Jis žinojo, kad ieškau darbo vasarai ir paklausė darbe, ar nebūtų reikalingas žmogus. Be to, padavėja vieną vasarą jau esu dirbusi, tai mane nesunkiai ir priėmė“, – sako mergina.

Vitalija už darbą visu etatu Vilniaus senamiestyje esančiame restorane gaus 3 eurus už valandą, jau po mokesčių, taip pat galės pasilikti surinktus arbatpinigius.

REKLAMA
REKLAMA

„Iki rudens, skaičiuojant su arbatpinigiais, manau išeitų užsidirbti virš 2 tūkst. eurų. Bet, aišku, norėsis ir kažkiek paatostogauti, papramogauti, tai nemanau, kad sutaupysiu tokio dydžio sumą“, – pripažįsta mergina.

Pasiūlymų daug ir įvairių

Kaip skelbia Užimtumo tarnyba (UT), šiuo metu moksleiviams ir studentams siūloma per 500 darbo vietų visoje Lietuvoje. Darbo pasiūlymų įvairovė plati – nuo padavėjų, virtuvės darbuotojų ar pardavėjų, iki inžinieriaus padėjėjų, baldų apmušėjų ar mechanikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UT duomenimis, daugiausia darbo pasiūlymų šiuo metu kurortuose – per balandį Palangoje registruotas 61 pasiūlymas parduotuvių pardavėjams, 40 pasiūlymų valytojams ir kambarinėms. Ieškomi ir virėjai, krovikai, administratoriai, barmenai. Darbo užmokesčio pasiūlymai šiose pozicijose svyruoja nuo 650 iki 1150 eurų neatskaičius mokesčių.

Įvairių darbuotojų ieško ir Druskininkai. Labiausiai reikalingi pakuotojai rankomis – tokių skelbimų per balandžio mėnesį UT publikuota 41. Reikalingi ir virėjai, krovikai, barmenai. Už 40 valandų darbo savaitę siūlomas 750–1000 eurų mėnesinis užmokestis neatskaičius mokesčių.

REKLAMA

Visgi UT atstovė spaudai patikslina, kad dažnu atveju darbą rasti lengviau yra studentams, nes nepilnamečių įdarbinimą dažnai riboja darbo saugos reikalavimai, mažesnė darbo laiko trukmė, materialinė atsakomybė ir kiti faktoriai – pamaininis darbas įmonėse arba kavinėse, jei prekiaujama alkoholiu, arba reikia gyventi ten, kur dirbama.

Daugiausiai ieškoma automobilių vairuotojų

UT atstovė spaudai Milda Jankauskienė dalijasi, kad pernai studentams pagal profesijų grupes, šalyje daugiausiai darbo pasiūlymų sudarė paslaugų sektoriaus, pardavėjų ir kvalifikuotų darbininkų darbo vietos. Tuo metu darbo pasiūlymai moksleiviams nereikalavo specialios kvalifikacijos.

REKLAMA

„Daugiausiai pasiūlymų šioje grupėje – automobilių vairuotojams. Taip pat specialistų, technikų ir jaunųjų specialistų siūlomos darbo vietos, pvz., lopšelio-darželio auklėtojas, svetainės administratorius, administratorius, reklamos tekstų autorius, programuotojas, gydytojo odontologo padėjėjas, auditoriaus padėjėjas)“, – teigia M. Jankauskienė.

Atstovės teigimu, pernai sezoniniam darbui vidutinis siūlomas darbo užmokestis siekė 684 eurus neatskaičius mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausi atlyginimai, daugiau nei 1100 eurų, neatskaičius mokesčių už sezoninius darbus, siūlyti miškų ūkio darbininkams, traktorininkams, ekskavatoriaus mašinistams, kelininkams. Minimalus darbo užmokestis (2020 metais 607 eurai – aut. past.) buvo siūlomas krovikams, nekvalifikuotiems apdirbimo pramonės darbininkams, kambarinėms“, – dalijasi M. Jankauskienė.

Iš viso šių metų gegužės 1 d. tarp tarnyboje registruotų darbo neturinčių asmenų buvo 21 tūkst. studijuojančių. Dauguma jų – virš 60 proc. – moterys. Trečdalis studijuojančių ir darbo ieškančių buvo Vilniuje, apie penktadalį – Kaune, praneša M. Jankauskienė.

REKLAMA

Ką žinoti prieš pradedant dirbti?

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) jaunuoliams, primena kelis dalykus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį darbinantis į pirmąjį darbą.

„Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais, iš kurių vienas tenka tau. Tik sudaręs rašytinę darbo sutartį gali pasinaudoti įstatymuose numatytomis garantijomis.

Jei dirbi nesudaręs darbo sutarties ar kitaip neįteisinęs savo veiklos – dirbi nelegaliai. Tokiu atveju nesi socialiai apdraustas, nuo tavo uždarbio nemokamos socialinio draudimo įmokos. Dirbant nelegaliai tavęs negina darbo įstatymai, darbdavys gali tave apgauti nesumokėdamas atlygio, o susirgus ar įvykus nelaimingam atsitikimui darbe tavo gydymo išlaidų niekas nekompensuos.

REKLAMA

Dirbti nelegaliai draudžia Lietuvos Respublikos įstatymai. Jei esi verčiamas dirbti nelegaliai – pranešk Valstybinei darbo inspekcijai“, – primena VDI.

Kaip pranešama VDI internetinėje svetainėje, su darbdaviu privalu susitarti dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų. Tai:

- darbo funkcijos (kokį dirbsi darbą, kokias eisi pareigas);

- darbo apmokėjimo (mėnesio algos ar valandinio atlygio);

- darbovietės (konkretaus veiklos padalinio).

„Taip pat svarbu susitarti dėl darbo sutarties rūšies, darbo dienos, savaitės trukmės, darbo laiko pasiskirstymo per darbo savaitę, darbo pradžios datos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu dirbsi nekvalifikuotą darbą „įprastu“ 40 val. per savaitę darbo laiku, darbo užmokestis negali būti mažesnis nei Vyriausybės nustatyta minimali mėnesinė alga arba minimalus valandinis atlygis. Už kvalifikuotą darbą darbo užmokestis privalo būti didesnis nei minimalioji alga“, – įspėja VDI.

Inspekcija primena, kad darbo sutartį privalo pasirašyti tiek darbuotojas, tiek darbdavys ar jo įgaliotas asmuo.

REKLAMA

„Atidžiai susipažink su savo darbo sutarties sąlygomis, darbo tvarkos taisyklėmis, savo darbo funkcijos aprašymu, kolektyvine sutartimi“, – pranešama inspekcijos svetainėje.

Taip pat, jei abejojama, ar patiks siūlomas darbas, yra teisė susitarti dėl išbandymo.

„Šis terminas negali viršyti 3 mėnesių, per kuriuos gali paprasčiau nutraukti darbo santykius – pakaks pateikti raštišką įspėjimą prieš 3 darbo dienas“, – atkreipia dėmesį VDI.

Inspekcija prideda, kad darbuotojas turi pradėti dirbti ne anksčiau kaip kitą, po darbo sutarties sudarymo, dieną.

Daugiau informacijos galima rasti VDI internetinėje svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų