Anot jų, didesni mokesčiai lems, kad individuali veikla, kaip darbo forma, išnyks, pabrangs paslaugos ir didės neapskaitomos arba šešėlinės ekonomikos mastai.
Smulkieji verslininkai priblokšti
Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė tikino, kad valdžios sprendimas didinti mokesčius verslininkus pribloškė.
„Iš anksto apie tai nebuvo kalbėta. Tokie pasiūlymai verčia manyti, kad kažkas nepaskaičiavo ir nelabai supranta, kaip galima iš keleto tūkstančių išgyventi.
Individualios veiklos turėtojus patys siūlėme apmokestinti, tačiau kitaip ir prie šių siūlymų mes tikrai grįšime ir juos išsakysime. Mūsų atstovaujamas verslas kategoriškai nesutinka su Finansų ministerijos siūlymais didinti mokesčius“, – sakė smulkiųjų verslininkų atstovė.
Anot jos, jeigu būtų įgyvendinti ministerijos planai, dėl to tik padidėtų gyventojų emigracijos iš Lietuvos banga.
„Savarankiškai dirbę žmonės tiesiog nebevykdys veiklos ir eis į Užimtumo tarnybą. Matyt, Finansų ministerija nori pateikti dovanėlę Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.
Reikėtų mąstyti, kaip vienas žingsnis gali paveikti tolimesnius įvykius“, – komentavo D. Matukienė.
Jos teigimu, jeigu tikimasi, kad savarankiškai dirbantys žmonės mes veiklas ir įsidarbins įmonėse su darbo sutartimis, tai taip nebus.
„Ne per mokestinę sistema reikia bandyti kurti naują, su darbo sutartimis dirbančių, žmonių grupę“, – tikino smulkiųjų verslininkų atstovė.
Savarankiškai dirbantys daugiau rizikuoja?
Verslo finansų strategė Asta Dagilė socialiniame tinkle „Instagram“ dalijosi nuomone apie mokesčių reformą.
„Paaiškinkit jūs man, iš kur ir kodėl kilo tas noras visiems suvienodinti mokesčius?
Paimkime 2 brolius, nors geriau imkime seses. Onutė dirba darbą darbe. Jai nereikia sukti galvos dėl darbo vietos įrengimo, dėl pastato, kuriame dirba išlaikymo, dėl duomenų pateikimo nuolat užlūžusiai VMI, dėl statistinių ataskaitų pateikimo. Ji atidirba savo darbą ir eina namo ilsėtis. Ji atlieka pavestas funkcijas, ją gina Darbo kodeksas, darbo ginčų komisija ir finansiškai ji rizikuoja... ai... niekuo“, – rašė finansų specialistė.
Anot jos, kitai sesei Birutei dirbančiai su individualia veikla, dirbti sunkiau.
„Čia jau kitaip. Ji pati pasirūpina savo darbo vieta, pati vargsta su sąskaitom, konsultuojasi su VMI, seka mokesčių naujienas, skaito sutartis, pati rizikuoja visu savo asmeniniu turtu už visas klaidas ir rizikas. Čia jau atsakomybės vožia visu grožiu per makaulę.
Sesės dirba skirtingose atsakomybių plotmėse, tai kodėl jų pinigai turi būti apmokestinami vienodai? Sesės skirtingai investavo (čia ir plačiąja prasme) į savo pinigų šaltinį. Juk dažnai darbas su darbo sutartimi asocijuojasi su garantijomis, saugumu ir pasirūpinimu. O jei Birutė pasirinko atsisakyti šitų priedų, tai kodėl siekiama už pinigus iš jo paimti tą pačią kainą? Kam tada turėti skirtingas veiklos vykdymo formas, jei vis tempiama į kažkokią mistinę lygybę“, – retoriškai klausė A. Dagilė.
Pasak jos, mokesčių pakeitimais klaidingai siekiama, kad visiems mokesčių būtų po lygiai.
„Tačiau to po mokesčių reformos nebus. Siekiama sunaikinti dar nors kaip prasimanančius pinigų, viduriniosios klasės atstovus.
Nubauskime iniciatyvą veikti, dirbti, kurti darbo vietą sau ir kitiems. Tegu visi eina į istoriją išeinančio Darbo kodekso santykių teritoriją ir net negalvoja, kad valstybė paskatins atsakomybę už save ir savo artimą“, – reforma piktinosi A. Dagilė.
Individuali veikla išnyks, augs paslaugų kainos
Ekonomistas Marius Dubnikovas taip pat lygino dirbančius savarankiškai ir su darbo sutartimis.
„Individuali veikla nėra darbo santykiai. Žmogus pats sukuria sau darbo vietą. Prisiima sau visas rizikas, tiek pelno gavimo, tiek negavimo atveju.
Taip pat jeigu savarankiškai dirbantis žmogus susirgs, jis negaus išmokų. Taip pat toks žmogus negauna ir atostoginių. Individuali veikla apibūdiną verslininką, tai žmogus, pats sau užsidirbantis pinigus, kuris neprašo atostogų ar ligos išmokų“, – komentavo ekonomistas.
Anot M. Dubnikovo, mokesčių suvienodinimas neigiamai paveiks savarankiškai dirbančius žmones.
„Suvienodinus mokesčius, savarankiškai dirbantys turi gauti tokias pačias garantijas, kaip ir dirbantys su darbo sutartimis. Tačiau net jeigu jas ir gaus, bus taikomos lubos, todėl sumokėjęs daugiau mokesčių jis negaus didesnių atostoginių ar nedarbo išmokų.
Todėl gyventojai tikriausiai rinksis kitokį darbo modulį, jie steigs uždarąsias akcines bendroves. Pateiktas mokesčių didinimas naikina individualią veiklą. Matysime uždarųjų akcinių bendrovių augimą“, – prognozavo ekonomistas.
Jis pastebėjo, kad išaugs ir dirbančiųjų savarankiškai, teikiamos paslaugos.
„Augant išlaidoms, paslaugų teikėjai kaštus perkels ant vartotojų.
Tačiau nereikėtų koncentruotis į paslaugų brangimą, nes jų kaina apskritai ateityje augs, nepaisant šios mokesčių reformos“, – tikino. M. Dubnikovas.
Anot jo, augantys mokesčiai skatins ir šešėlį.
„Jeigu šiuo metu žmogus svarsto iš pilkos zonos į baltą, jo motyvacija mažėja“, – sakė ekonomistas.