• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugeliui aišku, kad gautą baudą reikia sumokėti, kitaip ją išieškos antstoliai. Vis tik ne visi žino, kad neretai administracinę baudą yra tik siūloma sumokėti, o tik po to tiriama, ar asmuo iš tiesų įvykdė pažeidimą.

Daugeliui aišku, kad gautą baudą reikia sumokėti, kitaip ją išieškos antstoliai. Vis tik ne visi žino, kad neretai administracinę baudą yra tik siūloma sumokėti, o tik po to tiriama, ar asmuo iš tiesų įvykdė pažeidimą.

REKLAMA

Tą pastebėjo vilnietis Arnas (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi), kurio daugiabučio kieme stovintį automobilį nufotografavo ir apskundė kaimynas.

Vaikinas gavo administracinį nurodymą apie baudą ir jau žadėjo jį apskųsti, kadangi nesuprato, kodėl ta stovėjimo vieta buvo netinkama.

„Bet perskaitęs pamačiau, kad man tą baudą yra tik „siūloma“ sumokėti per 30 d. Jei to nepadarysiu, tik tada nusižengimo protokolas bus siunčiamas teismui nagrinėti. Ar logiška, kad žmonės taip gąsdinami, klaidinami?

Kodėl turėčiau sutikti mokėti baudą, kai net neaišku, ar aš išvis padariau nusižengimą? O kiek yra žmonių, kuriuos kaimynai be pagrindo apskundė ir jie susimokėjo baudą be jokio gilesnio tyrimo, remiantis vien tik piktu kaimyno laišku?“ – svarstė Arnas.

Bauda neištyrus pažeidimo – ekonomiškiau?

Advokato Martyno Antanaičio aiškinimu, administraciniu nurodymu (siūlymu sumokėti baudą ar sutikti su teisės vairuoti atėmimu) yra siekiama nuobaudą asmeniui taikyti „greičiau ir ekonomiškiau“.

Taigi, jei asmuo sutinka su padarytu nusižengimu, jo neginčija ir sumoka baudą, nusižengimo bylos nagrinėjimas nevyksta – byla būna baigta. 

Taip pagreitėja bylos procesas ir sutaupomos jam skiriamos valstybės lėšos. 

Advokatas atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju asmens padėtis yra lengvinama – skiriama nuobauda yra minimali ar mažesnė, nei numatyta sankcijoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Administracinis nurodymas dar vadinamas teisės pažeidėjo „susitaikymu“ su valstybe ir tai yra galimybė pačiam asmeniui pasilengvinti teisinę padėtį, todėl toks teisinis reguliavimas yra palankus asmeniui“, – atkreipė dėmesį M. Antanaitis.

REKLAMA

Vis tik jis paminėjo, kad administracinis nurodymas yra tik pasiūlymas, todėl asmuo juo gali ir nesinaudoti: „Tačiau administracinis nurodymas – neskundžiamas.

Jei asmuo nesutinka su padarytu nusižengimu, jis gali nevykdyti administracinio nurodymo ir suėjus nurodymo terminams (šiuo atveju – 30 d.) jis bus laikomas negaliojančiu. Tuomet administracinio nusižengimo protokolas bus perduotas nagrinėti.“

Sumokėjus baudą kelio atgal nebus?

M. Antanaitis pabrėžė, kad sumokėjus baudą (įvykdžius administracinį nurodymą) asmuo jau nebeturi galimybės reikalauti vykdyti tyrimą ar grąžinti pinigus:

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos teismų praktikoje yra buvę atvejų, kai asmuo siekė, kad būtų atnaujina administracinio nusižengimo byla, užbaigta įvykdytu administraciniu nurodymu, tačiau prašymai nebuvo tenkinti.“

Pasak advokato, norint, kad byla būtų atnaujinta ir išnagrinėta po baudos sumokėjimo,  turi būti nustatomi tam tikri atnaujinimo pagrindai, kitaip byla atnaujinta nebus.

Dėl to gavus administracinio nusižengimo protokolą reikėtų atidžiai su juo susipažinti ir viską išsiaiškinti iki galo, o tik tada vykdyti.

Pašnekovas pridūrė, kad sumokėti baudą dar prieš bylos nagrinėjimą siūloma ne visada.

Jis vardijo, kad administracinis nurodymas nėra surašomas dėl pavojingesnių nusižengimų (kai bauda viršija 1,5 tūkst. eurų), taip pat, jei asmuo buvo neblaivus, jei nusižengimas sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą arba buvo padaryta turtinė žala, ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesutikus sumokėti bauda padidės

M. Antanaitis paminėjo, kad paprastai administraciniu nurodymu asmeniui būna siūloma sumokėti mažesnę baudą. T. y. pusę minimalios baudos arba minimalią baudą (jeigu tai – pakartotinis asmens pažeidimas).

Jeigu asmuo su tuo nesutinka ir baudos per nurodytą terminą nesumoka, tuomet jau vyksta administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimas ir gali būti priimtas nutarimas bylą nutraukti ir baudos neskirti.

Jei vis tik nustatoma, kad pažeidimas buvo padarytas, asmuo jau turi sumokėti minimalią ar didesnę baudą (jei tai – pakartotinis nusižengimas).

REKLAMA

Taigi tokiu atveju asmuo jau turi sumokėti daugiau, tačiau, kaip pabrėžė advokatas, tai nėra baudos padidėjimas, o tiesiog skiriama įstatyme numatyta nuobauda.

„Be to, jei yra tam tikrų atsakomybę sunkinančių aplinkybių, gali netgi būti skiriama didesnė nei sankcijoje numatyta minimali bauda. Žinoma, įstatymas numato pagrindus skirti ir švelnesnę nuobaudą, nei įtvirtinta įstatyme“, – pridūrė pašnekovas.

Kada sumokėta bauda gali būti grąžinta

Baudas administruojančios Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Nepriemokų administravimo departamento direktorė Džiuginta Balčiūnienė nurodė, kad apie nusižengimą, baudą ir terminus gyventoją visuomet pirmiausia informuoja baudą paskyrusi institucija (pvz., policija, savivaldybės įmonės ir kt.).

REKLAMA

Tuo metu VMI gauna informaciją apie baudą ir apie ją taip pat informuoja gyventojus per „Mano VMI“ (Mokesčių mokėtojo kortelė > Administracinės baudos), o nesumokėjus baudos inicijuoja jos išieškojimą.

„Jei asmuo skundžia nutarimą dėl baudos, skundas perduodamas nutarimą priėmusiai institucijai arba apylinkės teismui, kurie apie tai informuoja VMI dėl išieškojimo veiksmų sustabdymo.

Jei baudą skyrusi institucija anuliuoja baudą, tačiau gyventojas jau buvo sumokėjęs, pvz., sumažintą jos baudos dydį, tuomet klaidingai sumokėtą sumą galima susigrąžinti“, – paminėjo D. Balčiūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji aiškino, kad susigrąžinti sumokėtą baudos sumą jos anuliavimo atveju galima per „Mano VMI“, užpildžius prašymą dėl mokesčio permokos grąžinimo (forma FR0781): Paslaugos > Mokesčių suderinimas ir grąžinimas > Mokesčių ir permokų grąžinimas, įskaitymas > Pildyti prašymą.

Detalesnę informaciją apie paskirtą baudą galima sužinoti prisijungus prie „ePaslaugos“ ir paspaudus ant „Administraciniai nusižengimai“.

VMI atstovė skaičiuoja, kad iš viso per 2024 m. administracinės baudos buvo paskirtos 552 tūkst. gyventojų, o bendra baudų suma siekė 70 mln. eurų.

REKLAMA
Kodėl mūsų įstatymai - kažkoks viešas šikinykas, kur viskas susimaišę ir be advokato net sunku suprasti, ar sumokėjęs baudą neliksi durniaus vietoje.
Šita šalis klastočių šalis, kur bauduojama iš pasalų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų