Tuo skundėsi vilnietė Neda, šiuo metu auginanti kūdikį ir dar 3 vyresnius vaikus. Ji pasakojo, kad jos kaimynai už sienos šiuo metu daro kapitalinį remontą.
Anot moters, nors namo pirmininkės leidimas remontui – suteiktas, o darbai vyksta dienos metu, triukšmas yra nepakeliamas. Taigi užmigdyti kūdikį yra neįmanoma.
Be viso to, dėl kaimynų remonto visur Nedos bute ant baldų ir drabužių sėda didžiausias sluoksnis dulkių, kuriuo turi kvėpuoti ne tik ji su vyru, bet ir mažamečiai vaikai.
„Ką galima padaryti, kad tai sustabdytume?“ – teiravosi moteris.
Kaip spręsti pykčius dėl remonto triukšmo?
Vidaus apdailos bendrovės „Va komanda“ gamybos vadovė Ineta Pūkienė pabrėžė, kad remontas yra visų kantrybės išbandymas, kadangi buto savininkas pavargsta nuo kaimynų skundų, kaimynai – nuo triukšmo ir dulkių, o statybininkai – nuo skundų ir trukdymo dirbti.
Ji neslėpė, kad praktikoje tenka susidurti su atvejais, kai kaimynai skundžiasi triukšmu dienos metu, nes, pvz., nori migdyti kūdikį.
Pasak I. Pūkienės, tokie atvejai būna sprendžiami taikiai ir kaimynams paprašius tam tikru metu nustatomos ramybės valandos:
„Pvz., prailginame darbuotojams pietų pertrauką. Bet svarbu suprasti, kad, kuo labiau ribosime statybininkų darbo laiką, tuo ilgiau užtruks visas remonto procesas.“
Bendrovės „MGV Apdaila“ pardavimų vadovas Eimantas Daujotas irgi paminėjo, kad būna atvejų, kuomet kaimynai paprašo sustabdyti remonto darbus tam tikru laiku, nes tada migdo vaiką ar turi kokį nors svarbų susitikimą.
„Jeigu pasako, kad 14 val. jungiasi su vadovybe į pokalbį, tai mes 14 val. nieko ir nedarome, stengiamės maksimaliai sumažinti garsą tuo metu.
Prisideriname prie žmonių – viskas gi yra sukalbama, reikia, kad tiesiog pasakytų, iškomunikuotų“, – kalbėjo E. Daujotas.
Kaip remonto metu išvengti skundų ir policijos?
E. Daujotas taip pat rekomendavo apie būsimą remontą pranešti kaimynams, iš anksto atsiprašyti jų už triukšmą.
Paklaustas, ar susilaukia rimtų skundų ar policijos iškvietimų dėl remonto daugiabučiuose, jis patikino, kad ne, kadangi užbėga įvykiams už akių.
„Visada informuojame kaimynus, ant durų užklijuojame lapuką su projekto vadovo numeriu, kad, jei kam kažko reiktų, skambintų tiesiogiai jam. Dar parašome pačioje skelbimų lentoje, kad vyks remonto darbai. Informuojame namo administratorių.
Taip pat vykdomus remonto darbus galima užregistruoti, tuomet policija net nevažiuoja į tuos objektus, nes mato, kad yra vykdomas remontas, supranta, kad čia nėra jokio nelegalaus dalyko. Nebent kažkas vidury nakties sugalvotų tokius dalykus daryti“, – komentavo „MGV Apdaila“ pardavimų vadovas.
Jam pritarė ir I. Pūkienė, kuri patarė pakabinti raštelį laiptinėje ar kitu visiems kaimynams priimtinu būdu pranešant apie būsimą remontą:
„Žinodami situaciją kaimynai gali iš anksto planuoti nedirbti iš namų, išvykti atostogų ar pan.“
Remonto dulkės – ką daryti?
I. Pūkienė pripažino, kad remonto ar statybų metu neišvengiamai kyla dulkės, kurios plinta per tarpus, plyšius, nešasi su batais ir pan.
Anot jos, jeigu kaimynams darant remontą jūsų bute pasklido dulkės, reikėtų išsiaiškinti jų atsiradimo priežastį: ar tai yra kažkoks neužsandarintas kanalas, plyšys, o gal triukšmas ir vibracija tiesiog pakelia jūsų pačių bute esančias dulkes.
Jei tai – nesandarūs tarpai, būtų galima paprašyti juos kuo skubiau užsandarinti. Jei dulkės patenka per atvirus langus ar duris, reikėtų stengtis remonto metu jų nedarinėti.
Paklausta, kiek dėl statybų kylančios dulkės gali pakenkti sveikatai (pvz., baiminantis dėl mažamečių vaikų), I. Pūkienės nurodė, kad dulkes sukelia tos pačios medžiagos, mišiniai, tarp kurių mes gyvename: glaistas, betonas, gipsas ir pan.
„Tiesiog, kai jos yra statinės, nekyla į orą ir nesimato. Statybos darbuotojai tarp tokių dulkių dirba kiekvieną dieną. Reikėtų suprasti, kad miestas yra užterštas ir labiau kenkiančiomis medžiagomis, patenkančiomis į mūsų namus.
Pvz., automobilių išmetamosios dujos ar kaimynų malkinio pečiaus dūmai, o buityje naudojame agresyvią buitinę chemiją ir pan.“ – vardijo ji.
Nemažai gyventojų pykčių kyla ir dėl remontų nešvarios daugiabučio laiptinės. Tačiau E. Daujotas patikino, kad po savęs darbuotojai susitvarko:
„Nėra taip, kad neša vieną maišą, o kitas iš paskos išvalo tas grindis. Darbo dienos pabaigoje jos išvalomos. Ir liftus apsidengiame, kad jų neapgadintume.“
Remonto darbų laikas ir baudos
Vilniaus miesto savivaldybė primena, kad triukšmingi statybų ir remonto darbai leidžiami darbo dienomis nuo 7 iki 18 val., o poilsio ir švenčių dienomis – nuo 9 iki 17 val., tačiau šis laikas kiekvienoje savivaldybėje gali skirtis.
Nepertraukiami betonavimo ir šlifavimo darbai (kai betonuojamos konstrukcijos tūris yra didesnis kaip 200 m3, o grindų plotas – didesnis kaip 500 m2) darbo dienomis gali būti daromi bet kuriuo paros metu, bet turi prasidėti ne anksčiau kaip 7 val. ir ne vėliau kaip 9 val. ryto, kad kuo mažiau darbų būtų atliekama naktį.
Be to, 7 d. prieš remontą apie planuojamus triukšmą kelsiančius darbus reikia pranešti savivaldybei.
Anot atstovų, už triukšmo reikalavimų nesilaikymą gali grėsti baudos nuo 100 iki 1 tūkst. eurų. Apie pažeidimą galima pranešti tiek policijai, tiek savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnams.
Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis (neskaitant policijos duomenų), pernai už darbų vykdymą draudžiamu laiku buvo nubausta 10 asmenų.
„Nors neprivaloma, labai rekomenduojame apie triukšmingus darbus individualiai įspėti ir kaimynus, ypač gyvenančius gretimuose butuose. Taip remonto darbai galės vykti sklandžiau, tikėtina, bus mažiau skundų dėl triukšmo“, – pridūrė Vilniaus miesto savivaldybė.
Kada ir kokių leidimų reikia remontui?
Vilniaus miesto savivaldybės aiškinimu, jei remonto darbai atliekami tik pastato viduje (pvz., bute), o pastatas nėra kultūros paveldo objektas ir nėra kultūros paveldo teritorijoje, statybos leidimo darbams gauti nereikia.
Tačiau kapitalinio remonto atveju daugiabučiame ar viešajame pastate (kai yra pertvarkomos statinio laikančiosios konstrukcijos nekeičiant statinio išorės matmenų), jau reikia parengti kapitalinio remonto projektą.
„Taip pat prieš atliekant kapitalinio remonto darbus reikia gauti pastato bendraturčių rašytinius sutikimus ar butų ir kitų patalpų savininkų protokolinį sprendimą dėl planuojamų statybos darbų atlikimo“, – pridūrė savivaldybės atstovai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!