Tokią informaciją atskleidė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) inicijuota kiekybinė visuomenės nuomonės apklausa, kurią atliko rinkos tyrimų bendrovė. Atliktame tyrime dalyvavo 1015 nuolatinių gyventojų iš visos Lietuvos, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai.
Pagal apklausos rezultatus, kiek daugiau nei pusė (56 proc.) renovuotinų daugiabučių gyventojų nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos galvoti apie būsto atnaujinimą.
„Nerenovuotų daugiabučių gyventojai už šildymą moka 2-3 kartus didesnes sąskaitas, nei tie, kurie jau atsinaujino savo gyvenamuosius namus arba gyvena naujos statybos būstuose. Kainoms už šildymą augant, vienintelis būdas žymiai sutaupyti– atnaujinti savo daugiabutį, taip padidinant jo energinį efektyvumą. Pradėjus rūpintis savo namo modernizacija dabar, ateityje nebereikės jaudintis dėl sąskaitų už šildymą“, – teigia APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.
Renovacijos naudą supranta vis daugiau gyventojų
Pasak Alytuje daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialistės Ritos Grigaravičienės, pagrindinė, bet ne vienintelė priežastis, motyvuojanti žmones renovuoti savo daugiabutį – energijos sutaupymai.
„Nusprendę renovuoti būstą butų savininkai pirmiausia tikisi sutaupyti išlaidų šildymui. Tačiau svarbios yra ir tokios priežastys kaip noras gyventi modernesniame name, tvarkingoje ir gražioje aplinkoje. Visus šiuos tikslus pasiekti gali padėti daugiabučio modernizacija“, – pasakoja specialistė.
Jai pritaria ir Tauragės rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos įgyvendinimo administratoriaus renovacijos grupės vadovas Vytautas Navickas, kuris pastebi, kad gyventojus renovuoti savo būstą vis dažniau motyvuoja ir kitos priežastys.
„Renovuoti daugiabučius butų savininkus skatina sėkmingos kitų namų patirtys, kokybiškesnės gyvenimo sąlygos, noras gyventi tvarkingesniame name, atnaujinti vandentiekį, šildymą, fasadą, įstiklinti balkonus. Tauragiškiai būsto modernizaciją mato kaip investiciją į savo nekilnojamąjį turtą, todėl augančios šildymo kainos yra tikrai nevienintelė priežastis atnaujinti daugiabučius“, – sako V. Navickas.
Daugiabučiai gali tapti dar tvaresni
Atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad net 80 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų, kurie būtų linkę modernizuoti savo būstą, nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos atnaujinant būstą diegti ir alternatyvius energijos šaltinius: saulės jėgaines, geoterminį šildymą, šilumos siurblius ir kt.
Atsinaujinančius energijos šaltinius galima efektyviai panaudoti patalpoms ir vandeniui šildyti, elektrai gaminti. Pavyzdžiui, saulės kolektorių energija dažniausiai naudojami buitinio karšto vandens ruošimui, tačiau juos galima integruoti į namo šildymo sistemą, taip pat naudoti bendrų erdvių apšvietimui ar šilumos siurblio veikimui užtikrinti.
Tačiau daugiabučių renovacijos projektus administruojantys specialistai pastebi, kad kol kas alternatyvūs energijos šaltiniai kelią į gyventojų širdis skinasi sunkiai dėl daugelio priežasčių.
Utenoje daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialisto Igno Vaškelio teigimu, atsinaujinančių energijos šaltinių diagimą renovuojant daugiabučius apsvarsto retas gyventojas, tačiau vienas kitas atsiranda. Administratorius visuomet stengiasi pasiūlyti šiuos sprendimus, tačiau gyventojai nenori daug investuoti į renovaciją ir dėl didėjančių kaštų atmeta galimybę įsirengti atsinaujinančius energijos šaltinius.
R. Grigaravičienė priduria: „Gyventojai į atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą Alytuje žiūri atsargiai. Kol kas mieste turime nedaug daugiabučių, naudojančių alternatyvius energijos šaltinius. Žmonės yra mažai susipažinę su jų teikiamais privalumais ir šiek tiek prisibijo šių technologijų dėl nežinojimo, kas ir kaip bus“.
Specialistė pratęsia, jog ateityje tikisi, kai atsiras vis daugiau pavyzdžių ir aiškumo dėl atsinaujinančių energijos šaltinių teikiamų naudų, žmonėms bus drąsiau įsidiegti juos savo daugiabutyje.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.