Apie tai, kokių kainų galime tikėtis per Velykas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas Dainius Dundulis ir kainų lyginimo portalo Pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Ar tai, kad amerikiečiai turėjo problemų su kiaušinių importu ir prašė Europos valstybių, tarp jų – ir Lietuvos, pagalbos, gali turėti įtakos kiaušinių kainai Lietuvoje?
P. Čepkauskas: Kiaušinis yra sunkiai pervežamas dalykas ir taip, jų trūkumas Amerikoje kažkiek atsiliepė kainoms, bet pas mus tai daugiau buvo susiję su žaliavom, su energetika, nes gyvas kiaušinis iš Lietuvos vargu, ar tą Ameriką pasiekė. Daugiau įtakos kainoms turėjo atsisakymas narvuose augintų vištų kiaušinių.
Bet jeigu šnekėtume apie vištienos pramonę ir tai, ką daro Amerika, tai jų veiksmai gali privesti prie vištienos kainų augimo. JAV sveikatos ministras sako, kad nereikia paukščių gripu sergančių vištų gydyti. Neva tegul serga – išsiveis veislė, kuri atspari gripui. Tai gali privesti prie to, kad visos vištos Amerikoj išstips ir jie pradės pirkti vištieną iš Brazilijų, iš kitų šalių ir taip bendrai pakils vištienos kaina pasaulyje.
Bet ir dabar kiaušinių kaina kyla. Ar tai įprasta?
D. Dundulis: Faktas, kad paukščių gripas turi įtakos. Bet mes užmirštame dar vieną kriterijų – tai yra laisvai laikomos vištos ar ant ar kraiko laikomos vištos. Visi prekybos centrai pasirašė susitarimą nuo šių metų, dėl to laisvai laikomų vištų kiaušiniai yra brangesni. Tai sakysim, kai tas viskas vyko, visi džiaugėmės, o dabar pamatėme kainą, nes visi reikalavimai visą laiką atsiliepia per kainą. Bet aš jokiu būdu nesakysiu, ar tai gerai, ar tai blogai, bet faktas, kad tai pasimatė kainoje.
Prieš Velykas kiaušinių kainos krenta ar auga?
D. Dundulis: Viskas priklauso nuo to, koks yra kiekis. Jeigu būna perprodukcija, tikrai yra tekę matyti, kai kiaušinių yra per daug, tada kaina krenta, tada išpardavimai. Šiuo metu tikrai kiaušinių trūksta, šiuo metu yra galbūt viena aukščiausių kainų istorijoje.
Dar vieną svarbų aspektą užmirštame, dėl ko kyla kainos – vandens kaina. <...> Šiuo metu vandens sąskaitos pas gamybininkus, jeigu imtume 10 metų istoriją, išaugo 5 kartus. Galiu drąsiai pasakyti, per visą mūsų gamybą tai jau susidaro šimta tūkstantinės sąskaitos per mėnesį. Ir jos pasidarė lygios energetinėm sąskaitom.
Ar išaugusi kiaušinių kaina pereina, pavyzdžiui, į saldumynus, konditeriją?
P. Čepkauskas: Taip, ji pereis per visą grandinę: į majonezą, į saldumynus, į blynelius, į viešąjį maitinimą. Galų gale, vėlgi grįžtant prie tų velykinių kainų, majonezas irgi jau yra pabrangęs apie 10 proc., palyginus su praeitais metais.
O kaip prekybininkai elgiasi prieš Velykas? Kainas mažina ar didina?
P. Čepkauskas: Visada prieš Velykas šiek tiek akcijų mažiau, per Velykas šiek tiek akcijų daugiau. Kam mažinti, jeigu ir taip žmonės perka? O galbūt ir kai ką brangiau parduoti galima negu praeitais metais.
Daugiau apie tai išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visą laidos „Dienos pjūvis“ įrašą žiūrėkite čia:
Daugelis tiekejų jau net pakeitė pakuotes kad apkvailinti pirkejus.
Kaip galima pirkti ,valgyti
ukrajincų "produkciją" ,kurią gamina niekieno nekontroliuojami ,net neaišku kuo vištas šeria .
Ant dienų iki nusipirkom kiaušinių ,visada imušam savo dideliam šuniui į maistą ,šį kartą šuo stovi ,žiuri į mus ,urzgia ,neėda ,paziurejom ant pakuotės -ukrajina .Tai kuo ten vargšems vištoms (ir ne tik ) prikišta ?