• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panašu, kad šiandieninės ekonomikos sąlygomis darbo rinka vis labiau traukiasi, bet yra keletas veiklos sričių, kur galioja ir priešinga tendencija. Štai, pavyzdžiui, laisvai samdomų darbuotojų arba savo nuosavą verslą turinčių žmonių skaičius JAV darbo rinkoje nuolatos auga.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasakoja „Fortune.cnn.com“, JAV net keturi iš dešimties darbuotojų save priskiria laisvai dirbančių žmonių kategorijai. Kitaip tariant, tokie žmonės dirba nepriklausomai ir yra neįsipareigoję jokiam darbdaviui. Akivaizdu, jog toks darbas, kuomet esi pats sau šeimininkas, turi nemažai privalumų. Bet yra ir trūkumų. Kiekvienais metais, kuomet ateina atostogų metas, tokie darbuotojai supranta, jog tiesiog neišgalės sau skirti nė dviejų savaičių poilsio. Iš tiesų, kuomet už viską atsakingas esi pats vienas, gali kilti rimtų sunkumų randant tinkamą momentą bent trumpam nutraukti savo darbą.

REKLAMA

Psichologo Jameso Suttono teigimu, savarankiškai dirbantys žmonės atostogų metu iš esmės turi sumokėti dvigubą kainą. Visų pirma, jie, kaip ir visi kiti, išleidžia pinigus savo atostogoms. Antra, dar ir praranda pajamas, kurias galėtų gauti dirbdami. Taigi atrodytų tokiems žmonėms parankiausia būtų išvis neatostogauti. Bet Suttono teigimu, tai būtų neišmintingas ir neproduktyvus sprendimas. „Juk labai dažnai geriausios idėjos kyla tuomet, kai jūs esate pailsėjęs ir kupinas šviežių jėgų“, - situaciją paaiškina psichologas. Taigi „Fortune.cnn.com“ išskiria penkias strategijas, kurios savarankiškai dirbantiems žmonėms pagelbėtų planuojant savo atostogas:

REKLAMA
REKLAMA

Susiplanuokite savo atostogas iš anksto

Savo atostogas reikėtų susiplanuoti iš anksto. Tad jeigu šiais metais norėtumėte kur nors išvykti atostogauti, šią kelionę jums derėjo suplanuoti jau praėjusiais metais. Atostogų suorganizavimas likus bent keletui mėnesių, suteiks jums daugiau laisvės planuojant savo veiklos darbotvarkę, bendravimą su klientais ir kitus neatidėliotinus verslo reikalus. Pasak kompanijos „Parkin Web Development“ prezidento Timo Parkino, paskutinės minutės kelionės čia būtų prastas pasirinkimas, nes tokiu atveju jums kiltų sunkumų adekvačiai pasiruošti ir apie savo išvyką laiku perspėti klientus. „Tai būtų nesąžininga tiek jūsų, tiek jūsų klientų atžvilgiu“, - mano Parkinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsižvelkite į savo verslo ciklą

Jeigu jūs užsiimate pardavimų verslu, tuomet turėtumėte suprasti, kad kalėdinės atostogos yra skirtos ne jums. Vyno parduotuvių tinklo „Uncorked Ventures“ savininko Marko Aselstine'o teigimu, maždaug 50% visų jo kompanijos pardavimų sudaro pardavimai tarpušventiniu laikotarpiu tarp Padėkos dienos ir Kalėdų. Savaime suprantama, kad tuomet nuosavu verslu užsiimantiems žmonėms nėra itin palankus metas atostogauti. Taigi visuomet yra pravartu atsižvelgti į jūsų verslo cikliškumą ir įvertinti tinkamiausią metą pasiimti atostogas. Dažniausiai tai galite padaryti praėjus šventiniam maratonui, pavyzdžiui, sausio mėnesį, kuomet klientų vartotojiškumas yra kiek atslūgęs.

REKLAMA

Leiskite, jog jus kas nors pavaduotų

Kompanijos „OFD Consulting“ vadovė Meghan Ely pasakoja, jog praėjusiais metais galėjo ramia galva keliauti į Airiją ir ten praleisti šaunią atostogų savaitę. Bet prieš išvykdama į šią kelionę verslininkė pasirūpino, jog vienas jos darbo kolektyvo narių būtų tinkamai apmokytas ją pavaduoti. „Tiesiog reikėjo jį išmokyti „būti manimi“: bendrauti su klientais, priimti mano verslui būtinus sprendimus ir panašiai“, - paaiškina Ely.

REKLAMA

Neturite savo darbo kolektyvo ir dirbate visiškai vienas? Tokiu atveju savo veiklą bent trumpam galėtumėte perleisti artimiausiam ir patikimam savo verslo partneriui. Jeigu neturite ir tokių, paprašykite, jog jūsų verslo reikalais pasirūpintų jūsų šeimos nariai ar draugai – jie bent jau galėtų patikrinti jums siunčiamus darbinius elektroninius laiškus, o nutikus nenumatytiems įvykiams, laiku informuotų jus apie užgriuvusias problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planuokite trumpesnes, bet dažnesnes veiklos pertraukas

Kompanijos „RightBuy.com“ vadovas Gauravas Sharma pasakoja, jog praėjusiais metais planuodamas atostogas padarė vieną skaudžią klaidą. „Pasiėmiau savaitės trukmės atostogas ir nors jas suplanavau tikrai atsakingai, bet vis vien atsirado nemažai klientų, kurie dėl to parodė didelį nepasitenkinimą. Šie žmonės taip ir netapo mano nuolatiniais klientais“, - guodėsi Sharma. Tad dabar Sharma atostogauja tik per ilguosius savaitgalius.

REKLAMA

Visgi tokiu atveju galima elgtis ir kiek kitaip. Kompanijos „TheBoardRoomAdvisors“ vadovas Timas Pacileo teigia, kad atostogas galima planuoti, neatsižvelgiant į įprastą kalendoriaus cikliškumą. Pavyzdžiui, galima pasiimti atostogų savaitę, kuri truktų nuo trečiadienio iki trečiadienio. „Tokiu atveju tiems klientams, kurie savo veiklą planuoja atsižvelgdami į įprastinę darbo savaitę, jūsų atostogos neturėtų sukelti didesnių nepatogumų. Juk tokiu atveju jūs iš esmės nepraatostogaujate visos konkrečios darbo savaitės“, - paaiškina Pacileo.

REKLAMA

Atostogų metu raskite laiko trumpoms „darbo pertraukėlėms“

Socialinių medijų rinkodaros srityje dirbantis Bradas Friedmanas prisipažįsta esantis tokio tipo žmogus, kuris tiesiog negali visiškai atitrūkti nuo savo darbo reikalų. Taigi prieš išvykdamas atostogauti vyriškis kruopščiai susiplanuoja savo atostogų darbotvarkę, į kurią, savaime suprantama, įtraukiamos ir kelios valandos darbo reikalų tvarkymui. „Susiplanuoju taip, jog net atostogaudamas turėčiau laiko pasitikrinti savo darbinį elektroninį paštą ar telefono pranešimus. Be abejo, stengiuosi tam neskirti pernelyg daug laiko – daugiausiai valandą per dieną. Tiesą sakant, taip darydamas aš netgi geriau pailsiu“, - apie savo patirtį papasakojo Friedmanas.

Kita vertus, šiuo atveju nereikėtų persistengti. Kartais jūs turite tiesiog kažkur išvykti, nuo visko atitrūkti ir pamiršti savo darbo reikalus. Be abejo, jūsų veiklos atžvilgiu tai gali būti rizikingas sprendimas, bet juk jau pats verslas savaime yra rizikinga veikla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų