• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienas tikriausiai prisimena amerikiečių serialo „Gelbėtojai“ anonso vaizdus: per baltą smėlį į žydrą jūrą skuba legendinis aktorius Davidas Haselfofas, o visi bandymai pagelbėti skęstantiems sėkmingi. Deja, Lietuvos pajūryje dirbančių gelbėtojų kasdienybė kitokia, o idiliškus pamąstymus, kad toks darbas, tai tik sėdėjimas paplūdimyje ir poilsiaujančių merginų kalbinimas, keičia nesibaigianti kova su apgirtusiais ir neapdairiai jūra brendančiais poilsiautojais.

REKLAMA
REKLAMA

Gelbėtojai paplūdimyje nepoilsiauja

„Gelbėtoju dirbu jau antrus metus. Esu plaukikas, tad norėjosi šį darbą išbandyti. Palangos paplūdimyje dirbai ir pernai, tai mano antroji vasara“, - pasakojo Palangos paplūdimyje sutiktas gelbėtojas Paulius.

REKLAMA

Į klausimą, kokie įspūdžiai po pirmosios vasaros, vaikina atsakė: „Darbas labai atsakingas ir požiūris į jį taip pat privalo būti rimtas. Gelbėtojai tikrai paplūdimyje nesiilsi, kaip daug kam atrodo.“

Vaikino teigimu, daugiausiai streso šiame darbe sukelia atvejai, kai į stichijos gniaužtus patekusio žmogaus nepavyksta atgaivinti: „Viena vertus lyg ir suprantama, kad gelbėtojas dėl to nėra kaltas, žmogus pats pasielgė neprotingai, bet žmogiškoji kaltė vis tiek slegia.“

REKLAMA
REKLAMA

Kvalifikuotų gelbėtojų trūksta

Apie tai, ar pakanka šiuo metu gelbėtojų Lietuvos pajūryje, pašnekovas sakė: „Tikrai ne, bet kadangi mūsų šalyje šį darbą dirbantiems nėra sudaromos geros sąlygos, tai žmonių nuolat trūksta, ypač tokių, kurie turi puikų pasirengimą, žinių ir motyvacijos dirbti.“

Paulius taip pat pridūrė, kad  nuo gelbėtojo pasirengimo, tiek fizinio, tiek psichologinio priklauso suteikiamos pagalbos kokybė: „Kuo greičiau gelbėtojas ištrauks žmogų ar sureaguos į pavojingą situaciją, tuo didesnė tikimybė, kad viską baigsis laimingai. Tokių žmonių, kurie turėtų visas šiam darbui reikiamas savybes labai trūksta.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jaunimas nori išbadyti save

Balsas.lt kalbintas gelbėtojas neneigė, kad šį darbą veržiasi dirbti ir pajūrio siūlomų pramogų ištroškęs jaunimas: „Jauni žmonės nebijo šio darbo minusų ir nori save išbadyti. Šiemet dirba vos keli kolegos, kurie dirbo ir praėjusią vasarą, o visi kiti naujokai, tai rodo, kad norinčių išbandyti jėgas netrūksta, bet šiuo jaunus žmones reikia apmokyti, o tai atima laiko ir pastangų“.

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, ne vienas panoręs vasarą dirbti gelbėtoju dorai nesupranta, kaip reaguoti į skęstančiojo pagalbos šauksmą ar kitas stresines situacijas. „Kartais jauniems žmonės trūksta atsakomybės, bet tai įgaunama su laiku“.

Po išgertuvių labai norisi išsimaudyti jūroje

„Per ilguosius savaitgalius, kai būna labai dideli žmonių srautai, turime itin daug darbo“, - kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, kad sunkiausia susitvarkyti su alkoholį paplūdimyje vartojančiais asmenimis: „Daugeliui poilsiautojų - „jūra iki kelių“, atsargiau ir tvarkingiau už lietuvius paplūdimyje elgiasi užsieniečiai. Su jais beveik neturime problemų. Matyt, mūsų mentaliteto problema, kad galvojame, jog kažkas kitas pasirūpins mūsų saugumu, o patys darome, kas tik šauna į galvą.“

REKLAMA

Apie tai, kaip dažniausiai sau pavojų sukelia poilsiautojai, kalbintas gelbėtojas sakė: „Paplūdimyje žmonės dažnai vartoja alkoholį ir tai daro nesaikingai. Po išgertuvių tikrai nereikėtų bristi į jūrą, bet, matyt, tada labai norisi...“

Pašnekovas pridūrė, kad dažnai žmonės neįvertina savo galimybių – plaukia per toli ar ieško aštrių pojūčių šokinėdami nuo garsiojo Palangos tilto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Piktybiniams tvarkos pažeidėjams gelbėtojai iškviečia policijos pareigūnus, kurie pasirūpina, kad įsilinksminę poilsiautojai nebekeltų pavojaus sau ir aplinkiniams. Kartais už šiurkščius viešosios tvarkos pažeidimus skiriamos baudos.

Pamestus vaikus tėvai iš gelbėtojų posto „atsiima“ per valandą

Nemažai rūpesčių gelbėtojams kelia ir paplūdimyje besiilsinčių žmonių vaikai, kurie nuklysta nuo poilsiu besimėgaujančių tėvų.

„Kai poilsiautojų paplūdimyje būna daugiau, į mūsų postą atvedama nemažai pasiklydusių vaikų. Dažniausiai vaikus gelbėtojams „priduoda“ svetimi žmonės ir prašo surasti pasimetusiųjų tėvus. Tuomet apie „radinį“ pranešame per garsiakalbius, vaikų pasigenda ir patys tėvai. Paprastai valanda – tai ilgiausiai, kiek tenka laukti, kol tėvai vaiką pasiims“, - pasakojo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų