Didžioji dalis rusų pastebėjo pagrindinių vartojimo prekių ir paslaugų brangimą. Šalies finansinių tyrimų agentūra atliko tyrimą, kurio metu išaiškėjo, kad šių metų lapkričio mėnesį labiausiai brango vaisiai ir daržovės. Taip pat pastebimas smarkus kainų pokytis mėsos produktams.
Brango beveik viskas
Naujienų portalas rbc.ru skelbia, kad net 92 proc. apklausoje dalyvavusių Rusijos gyventojų pastebėjo didelį kainų augimą pastarųjų dviejų mėnesių laikotarpyje. Šiek tiek mažesnė dalis respondentų – 89 proc. teigė, jog brango komunalinės paslaugos. Apie kylančias kainas maisto produktams paskelbė 84 proc., duonos gaminiams – 81 proc., o apie benzino kainų augimą 74 proc. apklausoje dalyvavusių asmenų.
Šalies gyventojų pastebėjimai sutampa su Rusijos statistikos agentūros „Rosstat“ užfiksuotais kainų pokyčiais. Pasak statistikos agentūros, nuo šių metų sausio iki lapkričio mėnesio, vartojamų maisto produktų ir paslaugų kainos, išskyrus alkoholinius gėrimus, augo 12,1 proc.
Tačiau ne visi tyrimo rezultatai ir statistikos duomenys sutampa. Pavyzdžiui, „Rosstat“ duomenimis, priešingai negu teigia didžioji dalis gyventojų, duonos gaminių kainos augo greičiau negu vaisių ir daržovių (atitinkamai 12,3 proc ir 10,1 proc). Oficialiais statistikos duomenimis, tuo pačiu metu paukštienos ir mėsos kainos išaugo tik 4, 6 proc, o komunalinių paslaugų brangimas vertinamas 10 proc.
Šeimos priverstos mažinti išlaidas maistui
Remiantis gyventojų apklausos duomenimis, kainų brangimas stipriai veikia net 37 proc. rusų šeimų – jie turės ženkliai apkarpyti savo biudžetą ir sumažinti išlaidas, skirtas maistui. Tuo pačiu metu net 48 proc. gyventojų skelbia, kad maisto kainų infliacija vienaip ar kitaip daro žalą jų biudžetui.
Tik labai maža dalis Rusijos gyventojų mano, kad tai jų nepaveiks. Tik 12 proc. apklausos dalyvių teigė, kad kainų brangimas jiems padarys mažą poveikį, o 2 proc. apklaustųjų reikšmės tam nesuteikia.
Ekonomistai nusiteikę optimistiškai, tačiau situacijos tai nekeičia
Ekonomistai tikisi, kad kitais metais infliacija sumažės, tačiau to negarantuoja. „Produktai ateityje vargu ar pigs, tačiau kitais metais vartojimo prekių ir paslaugų brangimo tempai turėtų sumažėti bent du kartus“ – kalba ekonomistas Olegas Kuzminas. Jis prognozuoja, kad jei 2015 metų pabaigoje metinė infliacija siekia 13%, iki kitų metų pabaigos ji mažės ir sudarys mažiau nei 7%.
Kitas garsus Rusijos ekonomistas Dmitrij Polevoj taip pat mano, kad situacija 2016 bus geresnė. Jo teigimu, kainų brangimas sumažės iki 7 proc, o maisto kainų infliacija, kuri kulminacijos – vasario ir kovo mėnesiais sudarė apie 23%, sulėtės iki 9-10%,
Informacija parengta pagal: http://money.rbc.ru