Tyrimo duomenimis, greičiausiai gamtinių dujų stygių pajustų Suomija, kuriai netgi vieną mėnesį trunkantis embargas sukeltų problemų. Tačiau kitų šalių atsargos, kaip rašoma euobserver.eu, leistų joms išgyventi nuo trijų iki devynių mėnesių.
„Rusijos gamtinių dujų eksporto embargas 2014–2015 metų žiemą, jeigu užtruktų daugiau nei 6 mėnesius, sukeltų rūpesčių daugeliui Europos valstybių, ypač centrinėje bei rytinėje jos dalyje, įskaitant ir Vokietiją“, – pažymima tyrime.
Greičiausiai stygių pajustų Suomija
Pasitelkdami kompiuterinę simuliaciją vokiečių mokslininkai, numatydami dujų vamzdynų tinklų išdėstymą, suskystintųjų dujų terminalų vietas ir saugyklas, nustatė, kas nutiktų, jeigu Rusija nutrauktų gamtinių dujų tiekimą vienam, trims, šešiems ar devyniems mėnesiams.
Suomiai neturi gamtinių dujų saugyklų, o vienintelė dujų tiekėja šaliai yra Rusija, todėl jie pirmieji pajustų resursų trūkumą – iki 10 proc. jau pirmąjį mėnesį ir daugiau nei 50 proc., jeigu tiekimas būtų sustabdytas 3 mėnesiams.
Tris mėnesius trunkantis Rusijos gamtinių išteklių importo embargas Lenkijai pasireikštų 1,8 mlrd. kubinių metrų dujų trūkumu, Turkijai – 3,8 mlrd.
Vokietija, Austrija, Šveicarija, Graikija ir visos kitos Balkanų šalys, Estija embargo poveikį pajustų po 6 mėnesių.
Jeigu Rusija nutrauktų dujų tiekimą 9 mėnesiams, Vokietija, Italija ir Prancūzija pajustų „didesnį trūkumą“, o iš viso Europai reiktų kompensuoti 46 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų netektį.
Čekija, Vengrija, Slovakija taip pat turėtų problemų, kaip ir kitos šalys, kurias dujų krizė būtų palietusi po 3 mėnesių (Suomija, Lenkija, Turkija, Graikija ir kitos Balkanų šalys, Austrija, Estija bei Šveicarija).
SGD ir savų šaltinių turinčios šalys
Danija, Norvegija, Nyderlandai, Rumunija ir Jungtinė Karalystė – šalys, turinčios savų gamtinių dujų išteklių, todėl su trūkumu nesusidurtų net ir po 9 mėnesius trunkančio embargo.
Šalys, turinčios suskystintųjų gamtinių dujų terminalus, taip pat bus saugios: Belgija, Bulgarija, Airija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Portugalija, Ispanija ir Švedija.
Mokslinės studijos metu taip pat buvo modeliuojamas vienos itin šaltos žiemos savaitės per šešių mėnesių laikotarpį atvejis. „Tiekimo problemas pajustų beveik visa Europa“, – teigiama ataskaitoje. Šio scenarijaus atveju su gamtinių dujų tiekimo problemomis susidurtų Airija, Jungtinė Karalystė, Belgija, Rumunija ir Bulgarija.
Smūgis Rusijos ekonomikai
Rusijai toks scenarijus grėstų negautomis 4–4,5 mlrd. eurų pajamomis kiekvieną embargo mėnesį, o tai sudaro 3,5 proc. „Gazprom“ metinių pajamų.
„Toks įvykių scenarijus itin stipriai paveiktų „Gazprom“ pelningumą ir sumažintų bendrovės galimybes prisidėti prie Rusijos biudžeto pildymo“, – teigiama vokiečių ataskaitoje.