Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka tikisi, kad trapių paliaubų šalies Rytuose bus laikomasi, visas pastangas bus galima skirti paliegusiai ekonomikai atkurti. Išstūmus maištininkų kovotojus iš pramonės centro – Donbaso, reikės ilgų metų, kad įmonės atsistotų ant kojų, sako ekspertai.
Ukrainai stengiantis laimėti prieš Rusiją ir jos palaikomus maištininkus – kovą dėl ekonomikos atgaivinimo ji pralaimi. Kai dar nekvepėjo karu, Ukrainos ekonomika buvo didelis galvosūkis – varžoma valstybės monopolio, korupcijos, įmonėse – pasenę įrengimai ir technologijos, menkai investicijų.
Per mūšius griuvėsiais virto ne tik šachta Donecko pakraštyje. Vos paskelbus paliaubas, žmonės skuba tvarkytis, darbo čia neteko daugiau negu tūkstantis žmonių.
Anksčiau Donbaso geležinkelis, anglies kasyklos, chemijos įmonės, plieno liejyklos tiekė maždaug ketvirtadalį pramonės ir eksporto produkcijos, bet regiono ekonomika smuko mažiausiai 20 procentų.
„Krizės karinė jėga neišspręs, bet Ukraina turi likti vieninga. Kad ji tokia išliktų, turime truputį decentralizuoti valdžią. Didžiuojuosi, kad galiu būti pirmas prezidentas, kuris ryšis tai padaryti“, – sakė Ukrainos prezidentas P. Porošenka.
Jeigu mūšiai užsitęs, reikės milijardinės papildomos paramos prie jau skirtų 17 milijardų, perspėjo TVF. Ir kovoms aprimus ekonomika smuks ne 6,5 proc., kaip anksčiau prognozavo TVF, o tikriausiai 8 proc. Jokių prošvaisčių kitiems metams, sako ekspertai.
Padėtį dar komplikuoja ginčas su Rusija dėl dujų kainos ir nesumokėtų skolų „Gazprom“. Ypač kai Rusijos monopolininkė ėmė mažinti tiekimą toms Europos šalims, kurios perparduoda dujas Ukrainai. Lenkija vėl atnaujino dujų tiekimą Ukrainai, papildžiusi išteklius iš Čekijos ir Vokietijos saugyklų.
TVF paskolą Ukrainai išmoka dalimis, kad gautų gyvybiškai būtinus milijardus, Ukraina turi mažinti išlaidas, imtis reformų, o tai – sunki užduotis net ir nekariaujančiai šaliai. Tuo metu išlaidas tenka didinti. Pirmiausiai, gynybai, vadinasi, kitais metais taupyti reikės dar smarkiau.
Bet ir gerokai pagalvoti, kur imti lėšų sugriautam regionui atstatyti. Kol kas prie TVF skolinamų milijardų Europos Sąjunga įsipareigojo pridėti 15, padeda derėtis su Rusija dėl dujų. JAV paskolino milijardą.
JT Pasaulinė maisto agentūra nemokamai siunčia maisto į Donecką ir Luhanską, kurių gyventojai nukentėjo labiausiai.