Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį Rusijos pareigūnams davus leidimą „Sputnik V“ vartojimui šalyje, neužbaigus plataus masto klinikinių tyrimų su šia vakcina, šis preparatas tapo pirmąja pasaulyje patvirtinta vakcina nuo COVID-19.
„Mes vis dar nepateikėme tam tikros informacijos, kurią reikia pateikti siekiant patvirtinimo, nes mes kitaip supratome, kokia tai turi būti informacija ir kaip ji turi būti pateikta“, – žurnalistams pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
„Mes laikomės kitų standartų“, – pridūrė jis.
Tačiau D. Peskovas patikino, kad Rusija „laipsniškai, sakykime, prisitaiko prie šių reikalavimų“.
Nors pareigūnai neslėpė susirūpinimo dėl tokio pagreitinto vakcinų patvirtinimo proceso, autoritetingame medicinos žurnale „The Lancet“ paskelbtoje ataskaitoje sakoma, kad vakcina „Sputnik V“ yra saugi ir daugiau kaip 90 proc. veiksminga.
Tačiau nei Jungtinių Valstijų, nei Europos Sąjungos vaistų kontrolės tarnybos kol kas nedavė leidimo „Sputnik V“ platinimui, nors vakcina nuo praėjusių metų yra naudojama Rusijoje ir virtinėje kitų šalių.
PSO praėjusį mėnesį pranešė, kad atnaujino sertifikavimo procesą, po kurio galėtų suteikti skubų leidimą „Sputnik V“ po mėnesių vilkinimo, tačiau pareiškė, kad jai vis tiek reikia „viso „Sputnik“ duomenų rinkinio“.
Rusų pareigūnai susiduria su skeptišku gyventojų požiūriu į vakcinaciją – iš viso visiškai paskiepyta tik 42 proc. Rusijos gyventojų.
Su įkalintu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu susijusioje paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ antradienį dėl užsitęsusio vakcinos „Sputnik V“ tvirtinimo proceso buvo apkaltinta Rusijos valdžia. Komentare sakoma, kad nepatvirtinimas taip pat lemia skeptišką gyventojų požiūrį į skiepą.
„Žmonės miršta, o jie dėlioja popierius“, – sakoma komentare.
PSO patvirtinusi naudojimui ekstremalios padėties atveju šių gamintojų vakcinas nuo COVID-19: „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“, „AstraZeneca“, „Johnson&Johnson“, „Sinopharm“, „Sinovac“ ir „Bharat Biotech“.