Yra netgi ir tokių nuomonių, kad prezidento rinkimai ar piliečių dalyvavimas juose apskritai V. Putinui reikalingi tik tam, kad galėtų patikrinti, kiek lojalūs jam yra regionai ir kaip gerai jie sugeba konsoliduoti savo įtaką rinkėjams.
Tradicinis Putinas, tradiciniai ir pažeidimai
Šių metų rinkimuose, kaip ir visuose ankstesniuose, taip pat yra fiksuojami įvairaus lygio pažeidimai. Dažniausiai tai yra akiplėšiškas pačių rinkimų komisijos narių elgesys – atslūgus rinkėjų srautui tiesiog rankiniu būdu į balsadėžes yra grūdami iš anksto paruošti biuleteniai, stebint ne tik likusiems nariams, tačiau ir įrengtoms vaizdo kameroms.
Vienoje iš Dagestano apylinkių užfiksuota kaip komisijos nariai sulaukia, kol žmonės išsivaikščios, o tuomet į urną suvertė krūvą balsavimo biuletenių. Analogiški atvejai užfiksuoti ir keliose kitose vietovėse. Liubercuose (Pamaskvė) nuo pareigų nušalinti keli vietos rinkimų apylinkės komisijos nariai, krūvomis grūdę biuletenius į balsadėžę.
Buvo pastebėtos ir sudėtingesnės schemos, kuomet į kaimyninį regioną autobusais yra atvežami „keli šimtai prasigėrusių ir į aplinką nereaguojančių asmenų“. Keli iš jų sakė, kad „atvažiavo į ekskursiją“.
Tame pačiame Dagestane kelis rinkimų stebėtojus, užfiksavusius daromus pažeidimus, „už mokyklos teritorijos išsivedė pasikalbėti 20-30 žaliūkų grupuotė“. Pasak nukentėjusiųjų, rinkimų vietoje dirbę policininkai į tai net nekreipė dėmesio ir niekaip nesikišo.
Svarbiausia yra pasiekti kuo didesnį aktyvumą
Rinkimų aktyvumas šiuo metu rinkimuose oficialiais duomenimis jau viršijo 52 proc. (skirtingi oficialūs šaltiniai pateikia skirtingą laiką: tai gali būti 15 ar 18 val. Maskvos laiku duomenys). Lyderiai, aišku, regionai – Tiumenės regionas jau surinko 74,85 proc. rinkėjų, Tyvos – 83,6 proc., o Jamalo Nencų – net 84,86 proc. balsavusiųjų. Šiaurės Korėjoje gyvenantys 112 balsavimo teisę turinčių Rusijos piliečių savo balsą atidavė visi 100 proc.
Ekspertai prieš rinkimus prognozavo 60-64 proc. rinkėjų aktyvumą.
Daugelyje miestų, įskaitant Maskvą ir Sankt Peterburgą, aktyvumas yra aukštesnis, negu 2012 metų rinkimų metu.
Šiais metais Kremlius skyrė didžiulį dėmesį būtent gyventojų aktyvumui. Pašalinus iš rinkimų pagrindinį opozicijos oponentą, kovotoją su korupciją A. Navalną, V. Putinui svarbiausia buvo užsitikrinti kuo didesnį balsuotojų aktyvumą, nes jo pergalė abejonių nekelia.
Todėl buvo pasitelktos aktyvios dalyvavimo rinkimuose priemonės, tiek per tradicines žiniasklaidos priemones, kurias kontroliuoja Kremlius, tiek ir internete, samdantis įvairius populiarius Rusijoje atlikėjus ar vlogerius. Taip pat rinkėjai prezidento rinkimų dieną buvo viliojami įvairiomis dovanomis, atrakcijomis ir žaidimais.