„Net jeigu susitarimas ir bus pasiektas, klausimas yra tik toks – ar jis bus blogas, ar labai blogas Ukrainai ir Europos saugumo sistemai. Blogas arba labai blogas – toks ir yra pasirinkimas, nes iš tų fragmentų, detalių, kurias matėme, – faktas, kad Rusija nori išlaikyti svertus savo rankose, ypač kai kalbama apie pasienio kontrolę. Iš derybinių pozicijų matyti, kad Rusija primeta sąlygas, ir klausimas, Kijevas atmuš ar ne“, – BNS ketvirtadienį sakė L. Kasčiūnas.
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį po visą naktį trukusio keturšalių derybų maratono pareiškė, kad Rusija iškėlė „nepriimtinų sąlygų“ tariantis dėl konflikto Rytų Ukrainoje užbaigimo, tačiau derybos kol kas tęsiamos.
Kalbėdamas apie Maskvos keliamas sąlygas L. Kasčiūnas pabrėžė, jog Kijevas vargu ar sutiktų su Kremliaus įsivaizduojamu scenarijumi dėl Donbaso ir Luhansko teritorijų statuso.
„Mes kalbame apie ypatingą statusą, bet akivaizdu, kad Maskva ir Kijevas turi skirtingas vizijas, koks tas ypatingas statusas gali būti. Maskva nori, kad Kijevas atnaujintų finansavimą šitam regionui ir kad autonominis regionas turėtų savo saugumo institucijas, savarankiškas arba pusiau savarankiškas. Aš įsitikinęs, kad P. Porošenka nesutiks su tokia autonomijos samprata, nes iš esmės tai reiškia, kad tie teroristai, kurie šaudo į ukrainiečių karius ir civilius gyventojus, paskui bus merai, vicemerai, saugumo dalis ir dar gaus už tai atlyginimą iš Kijevo“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Jo teigimu, Ukrainoje įtvirtindama prorusišką „inkliuzą“ Maskva laimi taktiškai, bet strategiškai jos praradimai bus didesni, nes Rusijos veiksmai pabudino NATO, suartino JAV bei Europą ir suvienijo ukrainiečių tautą.
„NATO pažadinta, grįžta prie Šaltojo karo laikų gynybos planavimo, stiprinama visų NATO šalių galimybė apsiginti, ukrainiečiai susitelkė kaip politinė tauta, nesvarbu, ukrainietiškai kalba ar rusiškai. V. Putinas paskatino šitą susitelkimą ir daug kitų dalykų – kurie negrįžtami ir kurie virs Rusijos ilgalaikiais praradimais: tai amerikiečių ir europiečių susitelkimas į vieną kumštį.“
„Kalbant apie taktiką galima pasakyti, kad (Rusijos prezidentas) šį tą pasiekė, teritorinį inkliuzą tikrai instaliuoja į Ukrainos vidų, klausimas tik – kokiu mastu. Bet ilgalaikiame strateginiame lygmenyje Rusija pralaimėjo“, – sakė L. Kasčiūnas.
Kalbėdamas apie Europos laikyseną, L. Kasčiūnas sakė manantis, jog būtina griežtai laikytis patvirtintų sankcijų. „Labai protingai Vakarams reikia elgtis su sankcijomis. Ne šokti jų naikinti, neva čia nusistovi nauja pusiausvyra, o jų apgalvotai laikytis, – tai tikrai veikia Rusiją“, – sakė politologas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.