Atsinaujinę karo veiksmai Ukrainoje užrūstino Vakarus. Daugelis jų politikų suprato, kad nei ekonominės sankcijos, nei diplomatija, nei „avarinis“ Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o vizitas Maskvoje praėjusį penktadienį, nesugebės sulaikyti Rusijos. Todėl dabar vis daugiau pasigirsta balsų, pasisakančių už Ukrainos aprūpinimą ginkluote.
„Tačiau yra geresnė ir daug galingesnė strategija,“ – teigia R. Altmanas. Ji galėtų užbaigti konfliktą Ukrainoje ir sustabdyti tolimesnį rusų „avantiūrizmą“ Baltijos šalyse. Pasak autoriaus, Vakarams derėtų gilinti ekonominę ir finansų krizę Rusijoje, stiprinti finansines sankcijas, o vėliau, naudojantis sankcijomis ir pasaulinio kapitalo rinkų spaudimu, priversti Maskvą atsitraukti.
Šios rinkos jau sudavė smūgį Rusijos ekonominei, finansų ir bankų sistemai. „Ir šio poveikio mastai tik pradedami justi. Daugelis galvoja, kad V. Putinas gali šį spaudimą kurį laiką ignoruoti. Tačiau aš tuo abejoju,“ – mano R. Altmanas.
„Aš abejoju tuo todėl, kad šios finansų rinkos yra dabartiniu metu pati galingiausia jėga pasaulyje. Daug galingesnė, negu bet kuri kariuomenė ar ginklas, ir tai gali iššaukti pokyčius, kurių diplomatija niekada nesugebėtų pasiekti,“ – pridūrė jis.
Autorius pabrėžia, kad Rusija – ne Šiaurės Korėja, o pilnateisė tarptautinių rinkų dalyvė. Egzistuoja variantas, kuomet valiutos arba bankų griūtis padarys galą bet kurios valstybės normaliam egzistavimui.
Štai kodėl JAV ir ES privalo ir toliau stiprinti sankcijas, prieš pereinant prie ginkluotės tiekimo. Rusija neturi kuo kautis prieš sankcijas, tačiau ji turi karinį potencialą, kuriuo galėtų atsakyti,“ – teigia autorius.
R. Altmanas kalba apie tokius finansinės kovos metodus, kaip Rusijos atjungimas nuo SWIFT sistemos. Jis pažymi, kad jeigu Rusijos Federacijos bankų sistema taptų nemoki, negalėtų skolintis iš užsienio, V. Putinas negalėtų ilgiau tęsti agresijos.
Anksčiau ES aktyviai ėmėsi plataus masto veiksmų plano sudarymo, kad Ukrainoje būtų laikomasi Minsko sutarčių. Neatmetama versija ir dėl Rusijos atjungimo nuo SWIFT sistemos.