• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tyrėjai pateikė naujų įžvalgų apie vieną seniausių archeologinių paslapčių – puodynių lygumą, esančią kalnuotoje šiaurinėje Laoso dalyje.

Tyrėjai pateikė naujų įžvalgų apie vieną seniausių archeologinių paslapčių – puodynių lygumą, esančią kalnuotoje šiaurinėje Laoso dalyje.

REKLAMA

Ten yra daugiau nei 2 100 didelių, tačiau skirtingo dydžio megalitinių akmeninių puodynių. Kai kurių jų ilgis siekia beveik 3 m. Ši vieta jau seniai pavergė archeologų vaizduotę.

Dabar vyrauja nuomonė, kad anksčiau čia buvo laidojami žmonės, nes vykdant kasinėjimus buvo rasta žmonių ir net vaikų griaučių liekanų. Tačiau panašu, kad čia laidojimas buvo neįprastas ir sudėtingas procesas, nes šioje vietoje buvo atliekamos net trys laidojimo ritualų rūšys: pirminis laidojimas, kai kūnai buvo paprasčiausiai paliekami, antrojo laidojimo metu žmogaus kaulai buvo surenkami ir palaidojami vienoje krūvoje šalia puodynių, o trečioji rūšis buvo laidojimas mažesniuose keramikiniuose induose, kurie skiriasi nuo didelių ten stovinčių akmeninių puodynių.

Kaip teigiama žurnale „PLOS One“, dr. Louise Shewan vadovaujama komanda iš Melburno universiteto naudojosi moderniomis datavimo technologijomis, siekiant parodyti, kad čia žmonės buvo pradėti laidoti dar 1240–660 m. prieš mūsų erą daug seniau nei buvo manyta prieš tai.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad didelės akmeninės puodynės šioje vietoje galėjo atsirasti dar prieš pradedant laidoti žmones, nes kai kurioms puodynėms yra daugiau nei 3000 m. Tai rodo, kad ši vieta galimai buvo pradėta naudoti laidojimui tik po to kai puodynės buvo išdėstytos lauke, pagal tam tikrą ritualinę reikšmę.

REKLAMA

Tokią išvadą mokslininkai padarė remdamiesi atrastomis laidojimo vietomis: vieni kaulai buvo palaidoti tiesiog šalia puodynių, kiti –mažesniuose keramikiniuose induose tam tikrose vietose. Naujasis tyrimas parodė, kad pastarieji palaikai yra maždaug 700–1200 m. senumo, taigi puodynės yra kur kas senesnės.

Dr. L. Shewan sakė: „Turėdami šiuos naujus duomenis bei griaučių liekanų ir anglies iš kitų laidojimo vietų datavimo rezultatus, dabar žinome, kad ši vieta turėjo ilgalaikę ritualinę reikšmę jau nuo tada, kai šios puodynės buvo čia pastatytos.“

REKLAMA
REKLAMA

Šie nauji duomenys taip pat iškėlė kitą įdomų klausimą: kaip senovės gyventojai sugebėjo perkelti puodynes į šį lauką iš karjero, kuriame, kaip manoma, jos buvo pagamintos? Tyrėjai atrado puodynės kaklelį ir vieną nepabaigtą puodynę maždaug už 8 km esančiame karjere. Taigi mokslininkai mano, kad šis karjeras gali būti potenciali puodynių gaminimo vieta, iš kurios jos vėliau atkeliavo į šią lygumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau kaip šios puodynės buvo perkeltos iš karjero į dabartinę jų vietą, vis dar išlieka paslaptimi“, – sakė docentas Dougaldas O‘Reilly‘is.

Tyrėjai sako, kad kita jų užduotis bus surasti daugiau pavyzdžių iš visos puodynių lygumos, siekiant geriau suprasti šią mįslingą vietą. Jie taip pat yra užsibrėžę nustatyti laikotarpį, kada šios puodynės buvo pagamintos, ir paliktos šiame lauke.

„Mes tikimės, kad šis sudėtingas procesas padės mums sužinoti dar daugiau apie vieną paslaptingiausių archeologinių kultūrų pietryčių Azijoje“, – sakė dr. L. Shewan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų