Žurnale „Microbiome“ paskelbti rezultatai buvo gauti ištyrus du 2015 m. išgręžtus ledo kernus. Mokslininkų teigimu, šis ledas pradėjo formuotis prieš 14 400 metų.
„Šie ledynai formavosi palaipsniui, todėl, kartu su dulkėmis ir dujomis, šiame lede nusėdo ir daugybė virusų, – pasakojo pagrindinis tyrimo autorius, Ohajo valstijos universiteto Byrdo poliarinių ir klimato tyrimų centro mokslininkas, Zhi-Ping Zhongas. – Vakarų Kinijos ledynai nėra gerai ištyrinėti, taigi, remdamiesi šia informacija, mes siekiame sužinoti, kaip atrodė praeities ekosistemos. Ir virusai yra šių ekosistemų dalis.“
Atlikę ledo analizę, mokslininkai aptiko 33 virusus. Keturių iš jų genetiniai kodai parodė, kad šie patogenai priklauso virusų šeimoms, paprastai infekuojančioms bakterijas. Net 28 atrasti virusai prieš tai dar niekada nebuvo matyti, praneša „usatoday.com“.
Tyrėjai mano, kad šie virusai yra kilę ne iš žmonių ar gyvūnų, bet iš dirvožemio arba augalų. Mokslininkai teigia, kad beveik pusė jų išgyveno todėl, kad buvo užšalę lede.
„Tai virusai, kurie galėjo klestėti net ekstremaliomis sąlygomis, – sakė Matthew Sullivanas, tyrimo bendraautorius ir Ohajo valstijos mikrobiomos mokslų centro direktorius. – Šie virusai turi genų, leidžiančių jiems užkrėsti ląsteles šaltame klimate, požymių. Tai tiesiog neįtikėtini genetiniai požymiai, parodantys, kad virusas sugeba išgyventi ir ekstremalioje aplinkoje.“
M. Sullivanas sakė, kad technologija, naudota tyrinėti mikrobus ir virusus lede, galėtų padėti ieškoti panašių genetinių sekų ledo mėginiuose, paimtuose iš kitų ekstremalių vietovių, pavyzdžiui, Marso.
Vyresnysis tyrimo autorius Lonnie Thompsonas sakė, kad virusų aptikimas ledynuose padės tyrėjams suprasti, kaip patogenai reaguoja į klimato pasikeitimus.
„Apie virusus ir mikrobus šiose ekstremaliose sąlygose mes žinome labai mažai, – sakė L. Thompsonas. – Yra nepaprastai svarbu dokumentuoti šiuos atradimus ir juos suprasti.“