• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyro, kaltinamo užpuolus Salmaną Rushdie, kaltintojai pirmadienį teisme prisiekusiesiems pasakė, kad rašytojas per tą užpuolimą buvo atsidūręs pavojingai arti mirties.

Vyro, kaltinamo užpuolus Salmaną Rushdie, kaltintojai pirmadienį teisme prisiekusiesiems pasakė, kad rašytojas per tą užpuolimą buvo atsidūręs pavojingai arti mirties.

REKLAMA

27-erių libaniečių kilmės amerikietis Hadi Mataras, kuris eidamas į teismą pasakė „laisva Palestina“, kaltinamas bandymu nužudyti ir užpuolimu. Kaltinimai susiję su 2022 metų rugpjūčio 12-osios išpuoliu per vieną meno renginį Niujorko valstijos vakaruose.

H. Mataras, kaip teigiama, maždaug 10 kartų peiliu smogė S. Rushdie. Rašytojo būklė po užpuolimo buvo labai sunki, jis nebemato dešine akimi.

H. Mataras kaltinamas ir kito per renginį kalbėjusio žmogaus sužeidimu.

Kaltintojas, apygardos prokuroras Jasonas Schmidtas papasakojo, kaip S. Rushdie, kuris grasinimų mirtimi sulaukia nuo 1988 metų, kai išleido romaną „Šėtoniškos eilės“ (The Satanic Verses), atsisėdo amfiteatre priešais maždaug tūkstančio žmonių auditoriją ir kaip iš už nugaros „pasirodė jaunas vidutinio sudėjimo vyras su tamsia kauke“.

„Vos patekęs ant scenos jis (...) ėmė bėgti. (Jis) visa jėga, veiksmingai ir greitai, vėl, vėl ir vėl peiliu smeigė ponui Rushdie (...), kirsdamas į pono Rushdie galvą, kaklą, pilvą, viršutinę šlaunies dalį“, – sakė J. Schmidtas.

REKLAMA
REKLAMA

Indijoje gimęs, Jungtinės Karalystės ir JAV pilietybes turintis S. Rushdie pakėlė rankas mėgindamas apsiginti, bet po kelių smūgių liko sėdėti, sakė prokuroras.

REKLAMA

Kraujas, klyksmas

1989 metais tuometis Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini „Šėtoniškas eiles“ paskelbė šventvagiškomis ir išleido fatvą, arba ediktą, kuriuo paragino bet kur pasaulyje esančius musulmonus nužudyti S. Rushdie. 

Irano remiama Libano šiitų kovotojų grupuotė „Hezbollah“ patvirtino šią fatvą, anksčiau sakė FTB. H. Matarui atskirai yra iškelta federalinė byla dėl kaltinimų terorizmu.

REKLAMA
REKLAMA

H. Mataras, kuris pirmadienį teisme vilkėjo mėlynus marškinius ir dažnai tardavosi su savo penkiais advokatais, anksčiau laikraščiui „The New York Post“ sakė, kad perskaitė tik du „Šėtoniškų eilių“ puslapius, bet mano, kad S. Rushdie užsipuolė islamą.

Niujorke gyvenantis S. Rushdie, kuriam dabar 77 metai, patyrė daug durtinių žaizdų, kol kiti žmonės sulaikė užpuoliką.

Amfiteatro darbuotoja Deborah Moore Kushmaul sakė, kad paėmė numestą peilį su 15 cm ašmenimis ir perdavė jį policijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mačiau kraują (...). Mūsų auditorija, kurioje buvo daug pagyvenusių žmonių, klykė, – pasakojo ji. – Labiausiai man rūpėjo visi tie matyti krepšiai, kad ten galėtų būti bomba, kad galėtų būti ir kitas užpuolikas.“

H. Mataras buvo pavojingai arti S. Rushdie nužudymo ribos, sakė J. Schmidtas. Pasak jo, rašytojui į dešinę akį smogta taip smarkiai, kad buvo nutrauktas regos nervas.

REKLAMA

Taip pat buvo iš dalies perpjautas S. Rushdie Adomo obuolys, persmeigtos kepenys, plonosios žarnos.

„Jo kraujospūdis buvo žemas – jis prarado labai daug kraujo“, – sakė prokuroras.

S. Rushdie pirmadienio posėdyje nedalyvavo, bet vėliau turėtų liudyti teisme.

Gyvenimas galiojant fatvai

Viena iš H. Mataro advokatų Lynn Schaffer (Lin Šeifer) dėstydama įžanginius argumentus teigė, kad kaltintojai sieks pavaizduoti bylą kaip „paprastą ir lengvai sprendžiamą“.

REKLAMA

„Atkreipkite dėmesį į policijos liudytojų prielaidas (...). Kaip tai paveikia šios bylos tyrimą? – kalbėjo ji. – Jie daro prielaidas apie poną Matarą, paveikiančias tai, kaip jie tiria.“

Stebėti teismo proceso nedideliame Meivilio kurorte ežero pakrantėje, netoli Kanados sienos, susirinko daug žiniasklaidos atstovų.

H. Mataro gynybos komanda siekė atidėti bylos nagrinėjimą ligoninėje atsidūrus pagrindiniam advokatui, bet teisėjas Davidas Foley šį prašymą atmetė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Advokatai taip pat siekė, kad teismo procesas būtų perkeltas iš Meivilio, esančio netoli tos vietos, kur S. Rushdie buvo užpultas. Jų teigimu, teisingas teismas su vietos prisiekusiaisiais yra neįmanomas.

Po fatvos išleidimo S. Rushdie dešimtmetį uždarai gyveno Londone, bet 20 metų iki užpuolimo palyginti normaliai gyveno Niujorke.

Pernai išleistuose memuaruose „Peilis“ (Knife) jis aprašė, ką patyrė atsidūręs per plauką nuo mirties.

„Kodėl nesigrūmiau? Kodėl nebėgau? Tiesiog buvau ten“, – rašė S. Rushdie.

Iranas neigia bet kokias sąsajas su užpuoliku, bet sako, kad dėl incidento kaltas tik S. Rushdie.

Bylos nagrinėjimas bus pratęstas antradienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų