Neretai pasigirsta tokios frazės, kaip „šunsnukis – jam tik seksas galvoj“ ar „dėl pinigų jos bet ką padarytų“. Tačiau kiek šiuose pasakymuose tikrosios teisybės?
Savo pamąstymais dalinasi amerikiečių sociologė, knygų autorė BJ Gallagher:
„Vyrai į moteris žiūri kaip į sekso objektus. Moterys vyruose mato sėkmę ir garantą. Moterims patinka vyrai, kurie yra dosnūs pinigų. Vyrams patinka moterys, kurios dosnios lovoje. Vyrai fantazuoja apie moteris, sudrebinančias jų pasaulius lovoje. Moterys fantazuoja apie vyrus, kurie sudrebintų gyvenimus nusivesdami jas į prabangių papuošalų tvirtovę „Tiffany's“. Ir abi lytys ieško meilės. Tačiau jam „aš tave myliu“ reiškia gerą seksą, jai – finansinį saugumą.
Greičiausiai viena ryškiausių senojo Holivudo žvaigždžių Katharine Hepburn buvo teisi svarstydama: „Kartais aš galvoju ar vyrai ir moterys tikrai tinka vieni kitiems. Geriau jiems būtų gyventi už skirtingų durų, o susitikti tik kažko prireikus“.
Kiekvienas randa kuo pasiskųsti. Moterys nuolatos dievagojasi, jog vyrams reikia tik sekso. Pastarieji šiaušiasi tvirtindami, kad moterys išleidžia per daug pinigų. Ar gali būti tiesa, jog visi jie elgiasi taip, tarsi būtų iš visiškai skirtingų planetų: stiprioji lytis yra šunsnukiai iš Marso, o dailioji – aukso kasinėtojos iš Veneros?
Aplinkui susibūriavę beviltiški romantikai dabar piktinasi: „Jūs viską suprantate neteisingai. Meilė priverčia pasaulį suktis, o ne pinigai ir seksas“. Tie kurie laiko save skeptikais murma: „Ar vis dar negalite peržengti šių stereotipų?“
Tačiau tai, kas yra laikoma stereotipais, iš tikrųjų gali būt amžių tiesos. Moters socialinė valiuta yra jos jaunystė, grožis, charizma bei seksualumas. Vyro socialinė valiuta – profesionalumas ir finansinė sėkmė. Pastarieji užsitarnauja savo statusą dėka pasiekimų, o moterys – dėl pasirinkto gyvenimo partnerio. Galbūt tai nekorektiška, tačiau nereiškia, jog netiesa.
Kyla minčių, kad gyvenimas šiandien neką tepasikeitęs nuo Tarzano ir Džeinės laikų? Pasikeitęs, tik ne tiek, kiek galbūt norėtume.
Demografiniai tyrimai rodo, kad nutrūkus santuokoms vyrų gyvenimo kokybė šokteli aukštyn, o vienišomis, ypatingai su vaikais, likusių moterų – stipriai smunka žemyn. Pastaroji dažniausiai nepasitaiso iki tol, kol antrą kartą nesumainoma aukso žiedais. Patvirtinta, kad ištekėjusios moterys vis tik mėgaujasi aukštesniu socialiniu statusu nei gyvenančios vienos.
Istorija byloja, kad jėga vis dar yra pats didžiausias afrodiziakas, o pinigai - įtakingiausias.Turtingas ir galingas vyras gali turėti kiekvieną jauną ir gražią moterį, kurios tik užsigeidžia. Pavyzdžių gausu: Hugh Hefner'is, Bill'as Clinton'as, Tiger'is Woods'as, Larry King'as, George'as Clloney, Mick'as Jagger'is, Donald'as Trump'as bei kiti tūkstančiai atvejų. Šie vyrai galėjo ir tebegali savo moterims garantuoti statusą bei saugumą, o pastarosios savo partneriams – jaunystę, grožį, švelnumą ir charizmą. Taip visi gauna ko norintys.
Sociologai tai vadina socialinių mainų teorija. Žmonių santykiai yra charakterizuojami pasikeitimais laiku, dėmesiu, meile, seksu, pinigais, prieraišumu, paslaugomis, lojalumu bei kitomis „prekėmis ir paslaugomis“. Visos draugystės yra paremtos tūkstančiais pasikeitimų kiekvieną dieną. Galimi mainai: „Mes vienas kitam suteiksime dėmesį, prisirišimą, laiką ir kompaniją“, „Aš darysiu viską, ko tik paprašysi, tačiau už tai tikiuosi gauti pinigų“, „Suteiksiu tau seksualinius malonumus, emocinę paramą, gimdysiu vaikus, jaukumu ir šiluma apgaubsiu namus, tačiau mainais noriu gauti pinigų bei jausti saugumą“. Šiuose ir panašiuose pasikeitimuose nėra nieko blogo tol, kol abi pusės pripažįsta sąlygas bei kiekvienas gauna tai, ko iš tokių mainų siekia.
Taip, greičiausiai tai skamba šaltai ir neromantiškai, tačiau santuokos yra labiau verslo reikalas. Pinigai, mokesčiai, nekilnojamas turtas, paveldėjimas, bendra nuosavybė – pagrindiniai vedybinio gyvenimo reikalai. Žmonės, kurie protestuoja, kad „pinigai nėra svarbūs meilei“ tik kvailina patys save. Teisingai sakoma, kad šlamantys nėra svarbiausias dalykas gyvenime, tačiau būtinas kaip deguonis.
Pinigai, kaip ir seksas, yra energija. Jie dinamiški, galingi, kūrybingi, motyvuojantys, patraukiantys, sukeliantys emocijas, stumiantys žmones veikti. Tokia energija gali būti dviejų formų: in ir jang, moteriška ir vyriška, alfa ir beta. In reprezentuoja pasyvią galią, jang – aktyviąją. Tai dvi vienas kitą papildančios jėgos, kurios, anot Rytų filosofijos, ir nuspalvina pasaulį.
Sklandžiausiai klostosi tokie santykiai, kuriuose yra tinkamas in bei yang balansas. Ir šiandien jau nebesvarbu, kas kokią energiją atneša. Svarbiausia, kad kiekvienas gerbia ir vaidina savo vaidmenį sukurdamas harmoniją, pusiausvyrą, abipusiškumą dviejų partnerių sąveikoje. Kažkas yra pasakęs, jog geriausiai vienam asmeniui būti gėle, o kitam – gėlininku.
Per amžių amžius in ir jang svarba žmonių santykiuose nepasikeitė. Tik dabar moterys pradėjo gvieštis daugiau jang energijos, o vyrai jaučiasi laisvesniais galėdami išreikšti savo in pusę. Tradicionalistai tai regi kaip baisią raidą – tradicinių lyčių vaidmenų ir vertybių iškrypimą. Kiti tai mato kaip nuostabų vystymąsi, atskleidžiantį žmogaus prigimties įvairovę.
Tiek vyrai, tiek ir moterys yra dvilytės būtybės – in ir jang energijos maišosi bei plaukia per kiekvieną iš mūsų. Mes galime pasirinkti ugdyti savąjį in ar jang bet kokioje proporcijoje, kuri teisinga, natūrali, sveika. Jackie Kennedy Onassis suprato tai bei paaiškino, kad dailioji lytis gali rinktis iš dviejų galių: galia pasaulyje arba galia miegamajame. Jackie pasirinko pastarąją. Tačiau šiandien vis daugiau moterų, pavyzdžiui, Hillary Clinton, Oprah Winfrey ar Dolly Parton, renkasi galią pasaulyje.
Kalbant pinigų ir sekso terminais, tvirtos normos ir papročiai, nustatantys draugystę kaip „gerą“ ar „normalią“ bei pasmerkiantys kaip „blogą“ ar „amoralią“ keičiasi, tačiau ne pakankamai greitai.
Nūdienos praktika rodo, kad moterys dabar nesudėtingai perima jang modelį išeidamos iš namų, savarankiškai užsidirbdamos pragyvenimui bei pasirinkdamos norimą partnerį. Taip pat nebeliko tokio griežto apibrėžimo, ką reiškia būti tikru vyru. Pastarieji dabar nebeslepia esantys mieli, švelnūs, jautrūs, nebijo rūpintis išvaizda. Dabar tiek vyrai, tiek ir moterys gali nevaržomai naudotis in bei jang energijomis tam, kad atrastų savąsias komforto zonas.
Šiomis dienomis nebesvarbu, kas į namus atneša pinigų, svarbiausia – kad atneša. Visiška lygybė egzistuoja ir miegamajame: niekas nepažiūrės į moterį kreivai, jeigu būtent ji imsis iniciatyvos.
Tačiau ekonominiais sunkumais persmelkti laikai taip pat vaidina svarbų vaidmenį bei keičia suvokimą apie seksą bei pinigus. Pavyzdžiui, abu partneriai privalo dirbti tam, kad išlaikytų stogą virš galvos. Pinigų nešimas į namus tampa ne pasirinkimu, o būtinybe, todėl ir moteris, nori to ar ne, privalo perimti jang modelį.
Tačiau nereikėtų nuvertinti Motinos Gamtos. Dešimtis tūkstančių metų vystęsi poravimosi instinktai bei elgesys šiandien mums vis dar daro galingą įtaką, pripažįstame tai ar ne. Dauguma vyrų nori sekso ir yra pasiryžę už tai mokėti bei dauguma moterų vis dar ieško saugumo, todėl pasiryžę už tai atsidėkoti intymiais malonumais.“