• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savo ruožtu, G.Kirkilas Rusijos kolegą informavo apie tarpžinybinės komisijos sudarymą, kuriai pavesta ištirti Rusijos naikintuvo "Su-27" katastrofos Lietuvos teritorijoje priežastis.

REKLAMA
REKLAMA

Šakių rajone, pasienyje su Rusijos Kaliningrado sritimi ketvirtadienio popietę sudužo Rusijos naikintuvas bombonešis "Su-27", kuris į Lietuvos oro erdvę pateko neteisėtai.

REKLAMA

"Mūsų šalies oro erdvėje lėktuvas atsidūrė neteisėtai. Dėl to prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą", - sakė BNS Lietuvos krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas.

Lietuvos krašto apsaugos ministerijos pranešimu, lėktuvas skrido maršrutu Sankt Peterburgas - Kaliningradas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip BNS sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus, spėjama, kad Rusijos naikintuvas į Lietuvą įskrido kažkur ties Baltijos jūros kranto linija.

Į Lietuvos teritoriją įskridus Rusijos naikintuvui, kariuomenės vadas V. Tutkus aktyvavo Valstybės suvereniteto pažeidimo planą, numatantį karinių institucijų veiksmus ir oro erdvės pažeidimo atveju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skrydžio metu pilotas pranešė praradęs orientaciją. Kaip įtariama, tai įvyko dėl navigacinės sistemos gedimo. Pasibaigus degalams, pilotas katapultavosi.

Pasak buvusio Rusijos karinių oro pajėgų vyriausiojo vado Anatolijaus Kornukovo, šios katastrofos priežastis gali būti "pavargęs metalas". A. Kornukovas dienraščiui „Lietuvos rytas“ teigė nemanąs, kad kaltas pilotas - "greičiausia problema slypi lėktuve - nors jis ir yra iš metalo, bet irgi turi savo galiojimo laiką, nes nuolat patiria spaudimą dėl slėgio ir oro srautų".

REKLAMA

"Su-27" lakūnas 36-erių metų Rusijos pilietis majoras Valerijus Trojanovas sėkmingai nusileido parašiutu šiauriau už Nemuno esančiame kaimyniniame Jurbarko rajone, maždaug už 50 kilometrų nuo Kauno.

Pasak Jurbarko rajono policijos komisariato pareigūnų, rajono gyventojai pastebėjo parašiutu besileidžiantį lakūną ir pranešė apie tai policijai. Pareigūnai atskubėjo į jo nusileidimo vietą netoli Veliuonos, ir V. Trojanovą sulaikė.

REKLAMA

Jurbarko policijos pareigūnai BNS teigė matę, kad pilotas turėjo kažkokią ryšio priemonę, kuria jis susisiekė su kolegomis Rusijoje.

Pareigūnai iškvietė pilotui medicinos pagalbą. V. Trojanovą apžiūrėję Jurbarko ligoninės medikai konstatavo, kad jis sužalojimų nepatyrė, tik didelį stresą. Lakūno sveikata normali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau V. Trojanovas buvo apklausiamas policijos komisariate.

Pasak pareigūnų, naikintuvas nukrito Plokščių seniūnijoje, Jotyškių kaime esančiame pasėlių lauke. Į įvykio vietą išvyko ugniagesių automobiliai, nes naikintuvo nuolaužos smilko. Gaisras neįsiplieskė.

Policijos pareigūnai iš įvykio vietos BNS pranešė, kad aplink katastrofos vietą pažiro daugybė smulkių dalių, o pažiūrėjus į rūkstantį metalo gniužulą, sunku atspėti, kad tai buvęs lėktuvas.

REKLAMA

Pirminiais duomenimis, nukritus lėktuvui, gyventojai nenukentėjo.

Zokniuose dislokuoti NATO sąjungininkės Vokietijos kariškiai tvirtina laiku reagavę į pranešimą apie neteisėtai šalies oro erdvę kirtusį Rusijos naikintuvą, kuris vėliau sudužo.

REKLAMA

Kaip Eltai pasakojo Vokietijos karinių oro pajėgų junginio atstovas majoras Karlas Heinzas Smuda (Karlas Haincas Smuda), du Zokniuose dislokuotų naikintuvų nelaimės vietą pasiekė praėjus vos 8 minutėms po įspėjimo signalo. Tuo metu naikintuvas SU-27 jau buvo nukritęs, o pilotas spėjęs iššokti su parašiutu. Pasak kariškio, net policininkai atvyko vėliau už vokiečius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Pagal galiojančią tvarką mes turime 15 minučių reaguoti į kompiuterinės sistemos pranešimus apie galimą pažeidimą ar nelaimę. Mums pakako 8 minučių. Pilotai tuo labai didžiuojasi", - kalbėjo K. H. Smuda.

"Tai juk buvo ne karas, ne ginkluota ataka. Viskas baigėsi laimingai - pilotas liko gyvas, nors lėktuvas, deja, jau nebetinkamas naudoti", - pridūrė majoras.

REKLAMA

Zokniuose dislokuotas Vokietijos karinių oro pajėgų junginys iš viso turi keturis reaktyvinius naikintuvus "Phantom".

Rusijos ambasados Vilniuje atstovas ketvirtadienio vakarą įteikė notą Lietuvos užsienio reikalų ministerijai (URM), kurioje oficialiai informavo apie Rusijos naikintuvo "Su-27" katastrofą Lietuvos teritorijoje.

REKLAMA

URM atstovai BNS pavirtino šią informaciją, bet pareiškė, kad jos nekomentuos, iki nebus baigtas ikiteisminis incidento tyrimas.

URM atstovai nekomentavo ir neoficialios informacijos, kad Rusija prašo atiduoti jai sudužusio lėktuvo pilotą bei orlaivio "juodąją dėžę" su skrydžio informacija.

REKLAMA
REKLAMA

Krašto apsaugos ministras G. Kirkilas pažadėjo visapusiškai ištirti Rusijos naikintuvo "Su-27" katastrofos Lietuvoje aplinkybes ir pabrėžė, kad Lietuva neskubės perduoti Rusijai lėktuvo piloto ir sudužusio orlaivio "juodosios dėžės" su skrydžio informacija, kol bus baigtas katastrofos tyrimas.

Kaip informavo Lietuvos Krašto apsaugos ministerija, katastrofai ištirti ketvirtadienį G. Kirkilas sudarė tarpžinybinę komisiją, kurioje dirbs Krašto apsaugos, Vidaus reikalų, Užsienio reikalų, Susisiekimo ministerijų ir kariuomenės karinių oro pajėgų. Komisijai vadovauja Krašto apsaugos ministerijos gynybos štabo viršininkas brigados generolas Vitalijus Vaikšnoras.

Komisija, pasak ministro, nusiteikusi bendradarbiauti su Rusijos atstovais tiriant incidentą.

Paskutinis "Su-27" skrydis Lietuvoje - faktai iš šalies

Apytiksliai 14-14.55 val. Rusijos Karinių oro pajėgų ir Priešlėktuvinės gynybos 6-osios armijos reaktyvinių naikintuvų "Su-27" grandis (6 lėktuvai) skrenda neutraliu koridoriumi pietų kryptimi tarp Sankt Peterburgo ir Kaliningrado srities. Lėktuvus pasitinka ir palydi Suomijos karinių oro pajėgų naikintuvai.

14.55 - Lietuvos KOP Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos stebėtojai radaruose pastebi, kad vienas lėktuvas pakeičia skrydžio kryptį, atsiskiria nuo grupės ir dingsta iš radarų ekranų.

REKLAMA

14.55-15.00 val. - Spėjama, kad Rusijos naikintuvas įskrenda į Lietuvą kažkur ties Baltijos jūros kranto linija ir skrenda į šalies gilumą rytų kryptimi.

15.00 val. - Lietuvos civilinės aviacijos ir Latvijos KOP radarai vėl užfiksuoja "Su-27" virš Lietuvos teritorijos tarp Šiaulių ir Kauno. Lėktuvas dažnai keičia skrydžio kryptį, kelis kartus išnyksta iš radarų regėjimo lauko.

15.00-15.15 val. - Kariuomenės vadas Valdas Tutkus aktyvuoja Valstybės suvereniteto pažeidimo planą, numatantį karinių institucijų veiksmus ir oro erdvės pažeidimo atveju.

Lietuvos oro erdvės kontrolieriai susisiekia su Baltarusijos KOP budėtoju, kuris praneša, kad Rusijos naikintuvas patyrė techninių problemų ir nukrypo nuo kurso. Netrukus per Baltarusiją gauta informacijos, kad pilotas katapultavosi.

Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos stebėtojai Karmėlavoje perduoda informaciją apie pažeidimą į Vokietijoje esantį Jungtinį oro operacijų centrą, kur priimamas sprendimas pakelti į orą Zokniuose dislokuotus Vokietijos naikintuvus "F-4 Phantom".

15.15 val. kontingento kariškiai gauna pranešimą informaciją apie įsibrovimą į oro erdvę ir įsakymą veikti.

REKLAMA

15.15-15.30 - "Su-27" ties Jurbarko rajonu baigiasi degalai. Pilotas katapultuojasi ir parašiutu nusileidžia prie Veliuonos, maždaug už 50 km. nuo Kauno. "Su-27" nukrenta laukuose netoli Plokščių gyvenvietės Šakių rajone.

15.30 val. naikintuvai "Phantom F4" pakilo į orą. Apskridę ir išžvalgę katastrofos vietą, grįžo į bazę 16.15 val.

15.35 - "Su-27" pilotą, 36-erių metų Rusijos pilietį majorą Valerijų Trojanovą sulaiko policijos pareigūnai ir atveža į Jurbarko rajono policijos komisariatą apklausai.

18.00-19.00 - Piloto sveikatą patikrina Jurbarko ligoninės medikai. V.Trojanovas jaučiasi gerai, tik patyręs šoką.

Rusijos ambasados Vilniuje atstovas įteikia notą Lietuvos užsienio reikalų ministerijai, kurioje oficialiai informavo apie Rusijos naikintuvo "Su-27" katastrofą Lietuvos teritorijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų