Dainų šventės atsirado XIX a. viduryje Austrijoje ir Vokietijoje. Nuo 1869 m. jos reguliariai rengiamos Estijoje, nuo 1873 m. - ir Latvijoje. Sunkiomis spaudos draudimo ir politinės reakcijos sąlygomis lietuvių muzikams tai buvo neįgyvendinamas dalykas, o pavienių bandymų rengti miestų dainų šventes būta tik XX a. pradžioje. 1924 m. Kaune įvyko Pirmoji Lietuvos dainų diena - valstybinės reikšmės įvykis, nors valdžia prisidėjo gana santūriai. Dalyvavo apie 3000 dainininkų ir apie 80 chorų. Šventė truko dvi dienas, joje skambėjo daugiausia Juozo Naujalio, Stasio Šimkaus, Teodoro Brazio ir Miko Petrausko dainos. Akomponavo karinis pučiamųjų orkestras iš 120 muzikantų. Kauno Žaliakalnyje, kariuomenės paradų aikštėje, buvo pastatyta speciali estrada. Laikraščiai rašė, kad lankėsi iki 100 tūkstančių žiūrovų iš visos Lietuvos. Panašios dainų šventės buvo surengtos Nepriklausomybės 10-mečiui 1928 m. ir Vytauto Didžiojo jubiliejaus proga 1930 m., bet jos nebuvo tokios sėkmingos.
Teodoras Brazys (1870-1930) buvo liturginės muzikos kompozitorius, užrašęs daug liaudies dainų ir paskelbęs apie jas mokslinių straipsnių, iki šiol keliančių polemiką. Vilniaus Katedroje jis įsteigė "tikrą bažnytinį chorą", kuriame vietoj moterų balsų įvedė berniukų balsus. Brazys atkakliai kovojo su bažnyčiose klestėjusia nestilinga ir neskoninga muzika, jai priešindamas "rimtą, kilnią bažnytinę giesmę".
Stasys Šimkus (1887-1943) buvo viena ryškiausių tarpukario Lietuvos muzikinių asmenybių: kompozitorius, dirigentas, chorų vadovas. Nuolat reiškęsis kaip energingas organizatorius ir nenuolaidus kritikas, kūryboje Šimkus buvo labai konservatyvus ir nenuoseklus. Tačiau Šimkaus įtvirtintas lietuvių chorų dainavimo stilius gyvuoja ligšiol. Kompozitorius tvirtino, kad labiausiai domisi orkestru, bet parašė tik vieną simfoninį kūrinį - poemą "Nemunas" (1925-1930).
"Garsų ir blyksnių" autorius - Šarūnas Nakas, laida transliuojama šeštadienį 14.05 val. ir kartojama trečiadienį 23.00 val. per Lietuvos radijo "Klasikos" programą. Laidų galima klausytis ir internete - www.mic.lt.