Tiesa, šilumininkai atsakomybės kratosi ir teisinasi, kad dėl visko kaltas šaltas ruduo. Mat šių metų spalis buvo šiek tiek šaltesnis nei praėjęs, todėl ir sąskaitos už šildymą atitinkamai didesnės.
Vilnietis Remigijus gyvena šiame beveik prieš dvidešimt metų pastatytame daugiabutyje, 70 kvadratinių metrų bute. Kadangi Vilniuje šildymas įjungtas nuo spalio vidurio, vyras ką tik gavo sąskaitą už praėjusį mėnesį.
Panašu, kad tiek mokėti už dvi savaites vyras tikrai nesitikėjo – vilniečiui už praėjusio mėnesio šildymą teks pakloti 54 eurus. Įdomu tai, kad pernai už tokį patį laikotarpį vilnietis Remigijus mokėjo gerokai mažiau.
„Čia aš jums praeitų metų rodau – 34 eurai“, – sąskaitą rodo Remigijus.
Tai reiškia, kad šiemet vyras už šildymą moka net keliasdešimčia eurų daugiau nei pernai. Sulaukęs kur kas didesnės sąskaitos vilnietis neslepia pykčio šilumininkams ir valdžiai, kuri žadėjo gyventojams, kad šiemet už šildymą mokėsime mažiau.
„Čia apgavystė yra, apgauti buvome, nes žadėjo, kad kaip ir nekils tos kainos, nes mažėja kuro kaina. Dujų, naftos, na, naftos svyruoja, bet visumoje mažėja kainos. Ne taip, kaip pernai, kai krizė buvo“, – sako vilnietis Remigijus.
Tokius kaip Remigijus jau puola raminti Vilniaus šilumos tinklai ir aiškina, kad šilumos kilovatvalandė Vilniuje šiemet pigo dešimtadaliu, o dėl didesnių sąskaitų esą kalti ne jie, o šaltas ruduo.
„Praeitais metais dvi pirmosios šildymo savaitės buvo 4 laipsniais šiltesnės, nei šių metų pirmosios dvi šildymo savaitės. Tai yra paskutinės dvi spalio savaitės. Šiemet mes turėjome daugiau lietaus, daugiau drėgmės“, – teigia Vilniaus šilumos tinklų atstovas Laurynas Jakubauskas.
„Nu negali to būti. Šiltas spalis buvo, juk su vasariniais, rudeniniais rūbais vaikščiojau. Meluoja, absoliučiai meluoja, nežinau, kokie čia duomenys pas juos yra“, – priešingai sako vilnietis Remigijus.
Iš tikrųjų, patikrinus hidrometeorologijos tarnybos duomenis, spalis pernai buvo vidutiniškai tik 2 laipsniais šiltesnis, o šiemet šildymo sezonas prasidėjo tik dviem dienomis anksčiau nei pernai. Taip pat Vilnius jau nedegina mažasierio mazuto.
Vilniečiams šiluma kainuos daugiau
„Sąskaita tarp naujos ir renovuotos statybos ir tarp senos statybos daugiabučių skiriasi keturiasdešimt procentų“, – teigia Vilniaus šilumos tinklų atstovas Laurynas Jakubauskas.
Šilumininkai skaičiuoja, kad naujos statybos 50 kvadratų būste vidutinė šildymo sąskaita siekia iki 20 eurų. O senos statybos – iki 50 eurų. Vilniuje 80 procentų žmonių gyvena senos statybos būstuose, kur šildymo sąskaitos dar didesnės.
Dar šią savaitę Energetikos reguliavimo taryba pateikė naujausias prognozes, kad lapkritį esant tokiai pačiai kaip pernai oro temperatūrai, vilniečiai už šildymą nerenovuotame 60 kvadratinių metrų butą mokės vidutiniškai 80 eurų.
Tačiau Vilniečiams šiluma kainuos daugiau nei panevėžiečiams, o šie jau susirūpinę dėl būsimų sąskaitų už šildymą.
Tiesa, kol kas mažesnių šildymo sąskaitų vilniečiams tikėtis neverta, mat iki šiol visu pajėgumu dar neveikia naujoji biokuru ir atliekomis kūrenama kogeneracinė elektrinė.
Šildymo kainos toliau kils
Už elektrinę atsakingas „Ignitis“ prognozuoja, kad spalio mėnesį biokuras ir atliekos padengė 70 procentų vilniečių šilumos poreikio. Likusi dalis – gamtinės dujos, tačiau šilumos tinklai tikslių duomenų dar neturi.
Šilumininkai skaičiuoja, kad biokuras ir atliekos gerokai sumažintų šilumos kainą.
„Šilumos kaina dabar, sakykim, kokie 7 su puse cento už kilovatvalandę, tai vienu centu, pusantro sumažėtų dėl šios jėgainės darbo, jeigu ji dirbtų pilna galia“, – teigia šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
„Veikia abu biokuro katilai ir šiukšlių deginimas. Iš principo, galima sakyti, kad biokuro katilinė įsilieja į Vilniaus šildymą. Šitą sezoną kogeneracinė tikrai šildys vilniečius“, – tvirtina energetikos ministras Dainius Kreivys.
Vis dėlto ministras pripažįsta, kad šildytis vien biokuru kaip Kaune kol kas Vilniui gali ir nepavykti: „Turime rinką, kurioje labai mažai konkurencijos, o kaina, deja, yra tokia, kokia yra.“
Tiesa, gerų žinių šilumininkai neturi ir tikina, kad šildymo sąskaitos toliau pūsis.
„Ir čia mūsų kainodaros problema, nes naudojame vienanarę kainą. Ko nesurenki vasarą, turi surinkti žiemą. Ir ji pabrangsta, tada didelis šilumos suvartojimas, padauginame iš energijos kiekio suvartoto ir sąskaitos gaunasi didelės“, – teigia šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Šilumininkai prognozuoja, kad šį sezoną už šildymą mažiausiai mokės Mažeikių, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos gyventojai.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.