Tačiau valdančiųjų atstovai gąsdina, kad tuomet gali pritrūkti pinigų finansuoti viešąsias paslaugas.
Marijampolėje įsikūrusios baldų gamybos ir pardavimo įmonės, kurioje darbuojasi 15 žmonių, savininkė pasakoja jau nuo metų pradžios pajutusi, kad artėja krizė. Įmonė baldus dar gamina, tačiau juos parduoti vis sunkiau – baldų savikaina auga, o pirkėjai užsuka vis rečiau.
„Kilo audinių kainos, kilo spyruoklių, porolono, į baldą viskas susideda ir baldo kaina pakyla“, – sako „Rimbalda“ savininkė Sigita Valasevičienė.
Verslininkę neramina ir tai, kad recesijos metu valdantieji rengiasi didinti mokesčius. Tokie planai moterį varo į neviltį.
„Kai pradėjo kalbėti, kad ateina sunkmetis, kiekvienas darbuotojas pagalvoja, ar liksiu darbe, ar mane atleis. Mes galvojame, su kiek darbuotojų galime atlikti darbus. Labai sudėtinga“, – tvirtina S. Valasevičienė.
Ir stambieji gamintojai skundžiasi sulaukiantys vis mažiau užsakymų. Sunkumai purto baldininkus, tekstilininkus.
„Labai stiprus palūkanų kilimas, atlyginimų brangimas, paklausos mažėjimas ES, kuri yra pagrindinė mūsų eksperto rinka, sudavė tą postūmį“, – teigia Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Premjerė Ingrida Šimonytė rengiasi Seimui pateikti mokesčių reformą, kurioje didesni individualios veiklos mokesčiai ir visuotinis nekilnojamojo turto mokestis. Gimtadienį švenčiantis prezidentas Gitanas Nausėda prieš reformos paketui pasiekiant Seimo salę, su verslo, profsąjungų ir Seimo frakcijų atstovais reformai negaili kritikos.
„Reikia žiūrėti į atnaujintą mokesčių reformą per jos įtaką vidurinei klasei. Jai turi mokesčiai nedidėti. Vidurinė klasė yra ta žmonių grupė, kuri padeda valstybėms išlipti iš recesijos, yra ekonomikos pagrindas“, – tikina prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius.
Susitikimo dalyviai prieštarauja mokesčių didimui ir ragina palaukti geresnių laikų.
„Jei viskas arba nieko, geriau dabar nieko. Atidėti reformą, jos įvedimas pablogintų sparčiai investicinį klimatą Lietuvoje. O mūsų noras išlaikyti lietuvišką kapitalą, kad jis neišeitų į kitas šalis. Ir kad užsienio kapitalas važiuotų į Lietuvą“, – kalba V. Janulevičius.
„Sunkiais laikotarpiais turime skatinti ir padėti, o ne atiminėti iš žmonių, kurie mokesčius ir suneša“, – sako Seimo narys, darbietis Vytautas Gapšys.
„Šita mokesčių reforma neskatina verslui daugiau investuoti, neskatina pritraukti užsienio investicijas. Nuo fiskalinės priklauso ir mūsų makroekonominė politika“, – tvirtina Seimo narys, demokratas Algirdas Butkevičius.
Visgi į susitikimą prezidentūroje atvykęs konservatorius Mindaugas Lingė perspėja, esą atmetus vyriausybės mokesčių reformą, gali pritrūkti pinigų viešosioms paslaugoms.
„Siekiame, kad turėtume teisingesnę, subalansuotą sistemą, kuri turėtų gerovę ir paskatas ne tik verslui, kas yra svarbu krizės, recesijos akivaizdoje, bet svarbu ir nesilygiuoti į valstybių grandį, kur esam kaip Bulgarija, per biudžetą perskirstom vos 32 proc.“, – sako M. Lingė.
Nors ir peikia Vyriausybės parengtą mokesčių reformą, prezidentas šiandien visgi pasirašė Akcizų įstatymo pataisas, pagal kurias nuo kitų metų didės taršaus kuro akcizai, brangs dyzelinas, o vėliau ir benzinas.