Prieš dvidešimt metų olandas Richardas į Lietuvą atvyko prekiauti gėlėmis, čia pradėjo kurti pirmuosius verslus. Dabar vyras didžiuojasi čia, mūsų šalyje, sukū-ręs šeimą, susiradęs lietuvaitę žmoną, susilaukęs vaikų. Olando ir lietuvės šeima neseniai įkūrė dar vieną verslą „Slidinėjimo akademiją“, į kurią traukia visi norin-tys turėti slidinėjimo kalnuose pradmenis.
„Nori būti paruošti prieš kalnų slidinėjimą. Mažos avarijos, sulaužytos kojos vi-sada gali būti, čia mes sumažiname riziką ir žmonės tikrai priprato prie to paruo-šimo ir savo atostogas pagerins“, - aiškina „Slidinėjimo akademija“ direktorius Richardo‘as Schrijerio‘as.
Šiandien slidinėjimo akademijoj susirinko būrys užsieniečių, jau spėję įleisti šak-nis mūsų krašte. Štai Sara, atvykusi iš Londono į Žagarės miestą, čia tiesiog gat-vėje sutiko savo būsimą vyrą, pradėjo organizuoti Žagarės vyšnių festivalį ir tei-gia niekuomet nesvajojanti grįžti į milijoninį Londoną.
„Dabar gyvenam su trimis vaikais. Gyvenimas neįsivaizduoji, kad įmanoma. Tu-rim savo namą, turim sodą. Penkios minutės po darželio mes jau prie ežero, plaukiojam. Nu pasaka gyvenimas“, - džiaugiasi Žagarės festivalio organizatorė Sarah Mitrike.
Vakariečių pagyros ir pastangos Lietuvoje lietuvio ausiai - neįprastos. Mat iš gimtinės vis dar emigruoja tūkstančiai. Pernai emigravo 54 tūkstančiai tautiečių. Lietuvoje šaknis įleidusių užsieniečių sėkmės istorijas išgirdusi prezidentė sako, kad ...
„Labai daug ką galima padaryti ir nereikia galvoti, kad tik įstatymo bizūnas kaž-ką gali išspręsti. Noras, politinė valia, kūrybingumas ir geranoriškumas visų tų, kurie atvyksta į Lietuvą ir kurie nori čia, kurti verslą ir kurti Lietuvą kartu“, - aiškina prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Įdomu tai, kad iš ekonomiškai turtingų šalių atvykę užsieniečiai būdami mūsų ša-lyje sako nepasiilgstantys nei savo tėvynės šurmulio, nei ten, regis, neišsenkančių galimybių. Atvirkščiai, dažnam norisi kardinalių pokyčių. Psichologai tai aiškina taip.
„Lietuviai, mes kaip ir turim daug tos gamtos, ramybės, vanduo, miškai, bet mes to turim daug, mes pasisotinę ir mums to netrūksta. Vakariečiam to kaip tik labai trūksta. Jiems tos gamtos, natūralumo, ramybės yra labai mažai. Tai jie natūralu, kad ieško, kur yra tai, ko jiems trūksta“, - sako daktaras Marius Daugėlavičius. Pasak psichologo, lietuvaičių skundai apie sunkumus pradedant verslą savo tė-vynėje dažniausiai kyla iš baimių, mat jaunoje valstybėje užaugę žmonės dar ne-pasitiki savo jėgomis kuriant verslą, taip kaip, pavyzdžiui, vakariečiai perėmę tai iš kartos į kartą.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.