26-erių Artūras rūpestingai valo smėlį nuo vieno iš daugelio šiame kare žuvusių Ukrainos gynėjų. Tai miškinga vietovė Donecko srityje, prie Jampilio, visai netoli fronto.
„Tėvai laukia jų namuose. Galės juos tvarkingai palaidoti. Pagal visas tradicijas: krikščioniškas ar kitas. Jie neturėtų likti miškuose, laukuose ar gatvėse“, – sako Artūras Simeiko.
Artūras – vienas iš maždaug 100 „Juodųjų tulpių“ organizacijos savanorių, ieškančių pafrontėje užsilikusių kūnų.
„Prie to nepriprantama. Kai iškasi karį – išgyveni košmarą, kurį jis patyrė paskutinę savo akimirką, kai jis suvokė, kad atgal kelio nėra. Tai labai sunku. Supranti, kad tuoj praneši jo giminaičiams, kad jų artimojo nėra, kad mes jį radome. Visos viltys, kad gal jis nelaisvėje ar slepiasi, staiga sugriūva“, – kalba 37-erių savanoris Oleksij Jukov.
Deja, Rusija nė neketina liautis sėjusi mirtį ir skausmą. Pasaulį pasiekia įspūdingi vaizdai, kaip Kyjivo naktinėje padangėje oro gynyba prieš dvi dienas medžiojo į elektrinę skriejančius rusų dronus. Ir kaip Naujųjų išvakarėse rusai raketa smogė viešbučiui Kyjivo centre. Rusai gali ataką pakartoti per stačiatikių Kalėdas šį savaitgalį.
O šią naktį okupantai apipylė Chersoną viską išdeginančiais ir nuodingus dūmus skleidžiančiais fosforiniais užtaisais.
Ir paleido raketas į Zaporižią.
Tiesa, Zaporižios srityje rusai ir patys gavo į kaulus – šiandien į orą išlėkė rusų karinė būstinė okupuotoje Vasilievkoje.
O Rusijos gynybos ministerija jau pripažįsta 89-ias taiklaus ukrainiečių smūgio Makijivkoje aukas ir kad ten žuvo vienas iš pulko vadų.
Atsirado ir vaizdo įrašas, kaip Naujųjų naktį sunaikintus okupantus Samaros gubernatorius dar neseniai lydėjo žudyti ukrainiečių. Karingas nuotaikas pakeitus gedului, Samaroje fašistai kaltų ieško Vakaruose.
„Nei mes, nei mūsų vyrai nenorėjo karo. Bet visi Vakarai susitelkė prieš mus. Susitelkė, kad mus sunaikintų“, – kalba Rusijos generolo žmona Jekaterina Kolotovkina.
O Kremlius atpirkimo ožiais bando paversti pačius mobilizuotus rusus.
„Pagrindinė įvykio priežastis – masinis mobiliųjų telefonų įjungimas ir naudojimas nepaisant draudimo. Teritorijoje, kurią gali pasiekti priešo smūgiai“, – teigia Rusijos kariuomenės atstovas Sergej Sevriukov.
Žinoma, visa tai – paistalai. Visų pirma, rusams nereikėjo važiuoti į svetimą žemę, kur juos susekė Ukrainos žvalgyba ir sunaikino. O okupantų masinis dislokavimas viename pastate su amunicija ir technika – eilinis jų pačių bukumo pavyzdys. Ir okupantų telefonai čia tik smulkmena:
„Kaip ten mobilizacija? Atėmė juk visų telefonus. Tik pažiūrėkite! Visiems išdavė šitą šlamštą.“
Bėdos mobilizuotus rusus ištinka dar nė neišvažiavus iš savo šalies – jų stovykla dega Tomske. O Kyjivas perspėja, kad Putinas tuoj bandys papildyti praretėjusias karių gretas – ruošia naują mobilizacijos bangą. Internete plinta nuotraukos su jau atspausdintais tūkstančiais naujų šaukimų Krasnodare.
„Rusija mobilizuoja tuos, ką nori siųsti myriop. O mes mobilizuojame civilizuotą pasaulį. Dėl gyvenimo“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyr Zelenskyj.
Ukrainos pusėje kariaujantys tarptautinio legiono kariai – netoli okupantų kontroliuojamos Kreminos Luhansko srityje. Karpatų sikhų batalionas tobulina įgūdžius.
„Rusai apšaudo mus raketomis, kasetiniais užtaisais. Taigi bandome išlikti ir išvaryti rusus iš Ukrainos“, – kalba 41-erių karys iš Kolumbijos Juan Pablo Hurtado Latorre.
Luhansko srityje Ukraina skelbia apie nedidelę, bet pažangą Kreminos ir Svatovo kryptimis.
„Tai kruvinos kovos. Daugelį draugų sužeidžia, turime juos greitai gelbėti. Bet mes laikysimės iki pergalės“, – tvirtina 39-erių brazilas Guerreiro.
Tiesa, užsieniečiai pripažįsta, kad šis karas nepalyginamas su jokiu pastarojo meto karu pasaulyje.
„Niekas, atvykęs iš Afganistano, Irako, Kolumbijos ar kitų šalių, nėra matęs tokio karo. Tokio artilerijos taiklumo, dronų. Čia sunku. Turi prisitaikyti psichologiškai. Jei nepripranti prie šalia nuolat krentančių bombų – greit iškeliauji namo“, – sako 33-erių bataliono lyderis Naz.
Tuo metu Donecko srityje kariaujančios privačios rusų kalinių kariaunos „Wagner“ savininkas Prigožinas bando išsaugoti savo reputaciją.
Anot Amerikos karo analitikų, „Putino virėjas“ pripažino pralaimintis ir dabar visą kaltę bando suversti Kremliaus karo vadams.
„Kas 10 metrų – gynybinė linija. – Mums trūksta technikos: šarvuočių, sviedinių... Kai nugalėsime vidinę biurokratiją ir korupciją. Tada nugalėsime ir ukrainiečius, ir NATO, ir visą pasaulį.“
Ukrainos kariai besiskundžiančiam Prigožinui siunčia žinutę:
„Prigožinai, visi tavo kariai nelaisvėje sako, kad tu juos metei. „Vagnerovcai“ – pasiduokite, jei norite išgyventi.“
O pralaimėjimų lavinos nesustabdantis Putinas tradiciškai ištraukė branduolinę kortą. Skelbia į Atlanto vandenyną išleidžiantis fregatą su viršgarsinėmis raketomis „Cirkon“.
„Kaip jau sakiau, analogų jam nėra nė vienoje pasaulio šalyje. Esu įsitikinęs, kad tokia galinga ginkluotė leis apsaugoti Rusiją nuo potencialių išorės grėsmių. Padės užtikrinti mūsų šalies nacionalinius interesus“, – sako Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
V. Putinas giriasi, neva Rusija jau pradėjo serijinę šios raketos gamybą. O laivas su šiomis raketomis plauks Atlanto ir Indijos vandenynais ir Viduržemio jūra.