Ūkio ministerija imasi taisyti Seimo priimtą įstatymą, kuriuo turizmo agentūros buvo įpareigotos draustis, taip neva apsaugant žmones nuo galimų nuostolių dėl agentūrų bankroto ar netikusių paslaugų. Ministerija siūlo įteisinti privalomą agentūrų sutartį su turistais. Bet šios priešinasi ir ministerijos, ir Seimo norams – bet kokiu atveju nuo nuostolių esą būtų apsaugoti ne turistai, o kelionių organizatoriai.Ilgokai kaltinta, kad neskuba pradėti taikyti Seimo priimtų turizmo įstatymo pataisų, numatančių turizmo agentūroms prievolę draustis laidavimo draudimu, Ūkio ministerija sako radusi kompromisą.
Anot ūkio ministro, agentūros negalėjo įgyvendinti įstatymu įteisinto draudimo, nes jos tėra tik kelionių organizatorių paslaugų tarpininkės.Šią teisinę spragą ministerija siūlo užpildyti privalomomis tarpininkavimo sutartimis, kurias sudariusi su turistu, agentūra galėtų ir apdrausti.
„Tai reiškia, kad kai bus nupirktos kelios paslaugos, tai turistas savo rankose turės sutartį su kelionių agentūra, taigi galės jau ir į kelionių agentūrą kreiptis, prašydamas grąžinti pinigus, jei paslauga buvo nesuteikta, ar skųstis, jei ji buvo nekokybiška“, – tvirtina ūkio ministras Rimantas Žylius.
Pernai įstatymu įteisinant privalomą kelionių agentūrų draudimą Seime aiškinta, kad taip vartotojai bus saugomi nuo galimų jų bankrotų, kai paėmusi pinigus iš kliento agentūra jų neperveda kelionių organizatoriui.
Kelionių agentūros piktinosi tokia nuostata – esą šio draudimo lėšomis būtų dengiami ne turistų, o kelionių organizatorių nuostoliai. Pastarieji tik įgautų daugiau svertų rinktis su kuria agentūra bendradarbiauti, su kuria ne.
Ministras tikina, kad dabar siūlo įstatymo pataisymus, kurie kelionių agentūrų ir organizatorių santykių nebelies. Tačiau, turizmo verslo atstovų nuomone, visos ministerijos siūlomos pataisos, kaip ir jau įteisintosios įstatymu, gina tik kelionių organizatorių interesus.
„Mes sutiktume, jeigu būtų vartotojas saugomas, galbūt būtų reikalingas ir šis draudimas, bet šis draudimas reiškia, kad yra nuimama tam tikra atsakomybė nuo kelionių organizatorių pečių ir visiškai jis yra atleidžiamas nuo prievolės prižiūrėti savo pardavimo kanalus arba jų finansinius pajėgumus.
Mano nuomone čia ministerija labai aktyviai gina kelionių organizatorių interesus“, – teigia Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė.
Ž. Gavelienės teigimu, didžiausios žalos vartotojams atneša ne kelionių agentūrų, o pačių kelionių organizatorių bankrotai.
Ūkio ministerija sako kol kas siūlanti tik įstatymo taisymo koncepciją, konkretų pataisų projektą dar turės patvirtinti Vyriausybė.
Reda Gilytė
LTV naujienų tarnyba