Vieša paslaptis, kad pomidorai – antioksidantų šaltinis. Kadangi mūsų organizmuose knibžda laisvieji radikalai, kurie, kad pasičiuptų trūkstamą elektroną, ardo ląstelių sieneles, į pagalbą turi atkeliauti antioksidantai ir „paskolinti“ elektroną.
Antioksidantai kitais žodžiais padeda stiprinti imunitetą, apsaugo nuo kraujagyslių, širdies, onkologinių ligų rizikos.
Dietistė sako, kad pagrindinis dalykas, kurį reikėtų daryti – valgyti įvairių spalvų daržoves.
„Visų pomidorų bendros savybės yra tokios pačios, tačiau skirtingos spalvos duoda ir skirtingą poveikį bei medžiagas. Sveikos mitybos principas yra toks, kad mūsų mityba turi būti spalvota. Reikėtų žiūrėti ne vien tik į pomidorus, bet ir į visą spalvotą maistą dienos metu.
Jei trūksta geltonos spalvos, į lėkštę daugiau dedam geltonų pomidorų. Aišku, galime mitybą pasireguliuoti ir pagal sveikatos tam tikrus dalykus. Vyrams, pavyzdžiui, reikia daugiau likopeno – labai stipraus antioksidanto, padedančio apsaugoti nuo prostatos vėžio, bet likopeną iš šviežių pomidorų gan sunkoka pasisavinti. Šešis kartus geriau pasisaviname šį antioksidantą, kai pomidorą termiškai apdorojame – pakepame ant grilio, orkaitėje, pašildome keptuvėje.“
Likopeno gausu tamsiuose pomidoruose: joduose, violetiniuose. Tiesa, raudonieji pomidorai – dar gausesnis likopeno šaltinis.
Vartoti su riebalais
Norint organizmą sustiprinti vitaminu C, visada pravartu suvalgyti porą geltonųjų pomidorų. Šie ne tik geras vitamino C šaltinis, bet ir praturtina organizmą beta karotenais, kurie organizme gali pavirsti vitaminu A.
„Pomidorus, aišku, kaip ir kitas daržoves, geriausia valgyti su riebalais, tik juos reikėtų saikingai vartoti. Jei dedame į salotas kokią riebią žuvį, tai aišku, kad papildomai ten aliejaus nereikia pilti, jei į salotas dedame kokių nors riešutų, tai iš jų irgi užteks riebalų. Riebalai padeda iš pomidorų pasisavinti įvairiausius antioksidantus“, – kalba V. Kurpienė.
Geriau nepadauginti
Kad ir kokią naudą mums atneštų pomidorai, svarbiausia juos valgyti saikingai. Per didelis antioksidantų kiekis gali sukelti viduriavimą, skrandžio ir žarnyno spazmus, rėmenį, opas bei įvairias alergijas. Organizme labai svarbi pusiausvyra.
Pomidorų reikia valgyti saikingai turintiems įvairių alergijų, sergantiems dilgėline ar dermatitu, vengti turint rėmenį ar opas skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje.
Žiemą – konservai ir kitos daržovės
Specialistė teigia, kad šaltuoju metų periodu galima pasirinkti vertingų pomidorų gaminių.
„Per pastaruosius penkerius metus padidėjo asortimentas parduotuvėse produktų iš pomidorų. Jei mes anksčiau galėdavome rasti tik kečupo ir pomidorų padažo, tai dabar yra puikios kokybės konservuotų pomidorų savo sultyse, pomidorų tyrės, kuri tikrai yra labai vertingas produktas.
Šviežių pomidorų šaltuoju periodu tikrai gali būti racione, tik saikingiau, nei vasaros ir rudens periodu. Šaltuoju metų laiku daugiausia rekomenduojama valgyti kitų daržovių: kopūstinių ir šakninių daržovėmis.
„Žiemą pagrindinės daržovės turėtų būti kopūstai, šakninės daržovės įvairiausios, raugintos daržovės, o pomidoras jau daugiau kaip prieskonis ar priedas, o ne kaip pagrindinė daržovė“, – teigia pašnekovė.