• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdis – gyvybiškai vienas svarbiausių organų žmogaus organizme, tad kokybiška jos veikla žmogui yra labai svarbi. Vis tik, kadangi širdies ir kraujagyslių ligos šalyje pirmauja, pravartu prisiminti, kaip galima padėti pagerinti savo širdies veiklą.

Širdis – gyvybiškai vienas svarbiausių organų žmogaus organizme, tad kokybiška jos veikla žmogui yra labai svarbi. Vis tik, kadangi širdies ir kraujagyslių ligos šalyje pirmauja, pravartu prisiminti, kaip galima padėti pagerinti savo širdies veiklą.

REKLAMA

Šia tema naujienų portalo tv3.lt skaitytojams sutiko papasakoti vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė.

Specialistė pasakojo, kad dauguma jau nuo pirmųjų gyvenimo metų žino, kad širdis – labai svarbus organas žmogaus organizme, be kurio žmogus negalėtų gyventi.

Širdies funkcijos ir pagrindinės ligos

Pokalbio metu vaistininkė J. Aganauskaitė-Žukaitė papasakojo apie širdies funkcijas. Pasak jos, šios funkcijos organizme – esminės.

Anot jos, be širdies negalėtų funkcionuoti kiti žmogaus organai, tad šio organo svarba yra nenuginčijama.

„Širdies vaidmuo – tiekti kraują, o kartu su juo ir deguonį, hormonus bei maistines medžiagas, visam organizmui.

REKLAMA
REKLAMA

Šio organo dėka, funkcionuoja visi kiti mūsų organai. Širdis taip pat atsakinga už širdies ritmo ir tinkamo kraujo spaudimo palaikymą bei anglies dioksido pašalinimą iš ląstelinių audinių“, – paaiškino specialistė.

REKLAMA

Vis tik, kadangi šis organas labai svarbus, vis dažniau fiksuojama atvejų, kuomet žmonės miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Pasak pašnekovės, tai susiję su dažnai pasitaikančiomis širdies ligomis, kurios, nesukontroliuojamos laiku, gali baigtis liūdnai.

„Svarbu žinoti, kad širdies ir kraujagyslių sistemos ligos nusineša daugiausiai žmonių gyvybių visame pasaulyje.

Dažniausiai žmones kankina aritmija, hipertenzija, aukštas kraujo spaudimas, širdies nepakankamumas, koronarinė širdies liga. Nekontroliuojamos širdies ir kraujagyslių ligos gali lemti mirtinas būkles – infarktą ar insultą“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvenimo būdo vaidmuo

Anot specialistės, yra daugybė skirtingų rizikos faktorių, kurie padidina tikimybę susirgti rizikingomis širdies ligomis.

Pirmasis faktorius, anot vaistininkės, yra peveldimumas, antrasis – tam tikros lėtinės ligos, o trečiasis – gyvenimo būdas.

„Svarbu suprasti, kad visa tai koreliuoja tarpusavyje – net jei tėvai ar seneliai nesirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, nereiškia, kad netinkamas gyvenimo būdas gali jų neiššaukti, o sergant tokiomis ligomis kaip diabetas, nebūtinai reiškia, kad susirgsime širdies ligomis. Kiekvienu atveju reikalinga kontrolė ir sveiki kasdieniai įpročiai“, – pabrėžė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot J. Aganauskaitės-Žukaitės, tam tikri gyvenimo būdo veiksniai gali paskatinti tam tikrų ligų atsiradimą, tad j ragino atsižvelgti į tuos įpročius:

„Širdies ir kraujagyslių veiklai kenkia rūkymas, perteklinis alkoholio vartojimas, fizinės veiklos trūkumas, viršsvoris, nekontroliuojamas stresas, dažnas sočiųjų riebalų, druskos turinčių produktų vartojimas. Žinoma, jei nekontroliuosime kitų būklių, pavyzdžiui, diabeto, aukšto cholesterolio, aukšto kraujo spaudimo ar nutukimo – širdies ligų tikimybė gerokai išauga.“

REKLAMA

Naudingi ir žalingi produktai širdžiai

Vienas iš svarbių veiksnių, siekiant padėti savo širdžiai, yra mityba. Ne vienas žino, kad tinkama mityba neretai padeda kovoje su sudėtingomis ligomis, o nekokybiška – gali situaciją pabloginti.

Tad vaistininkė iš pradžių papasakojo apie naudingus širdžiai produktus ir patarė jų dažniau įtraukti į savo mitybą.

„Širdžiai naudingi maisto produktai turinys omega-3 riebiųjų rūgščių: lašiša, tunas, sardinės, ančiuviai, silkė, taip pat graikiniai riešutai, linų sėmenų sėklos. Omega-3 riebiosios rūgštys padeda reguliuoti kraujo spaudimą, prisideda prie blogojo cholesterolio mažinimo.

REKLAMA

Kofermentas Q10 taip pat yra labai reikalingas širdžiai, kadangi padeda sureguliuoti kraujo spaudimą. Jo galima rasti lęšiuose, avokaduose, saldžiojoje bulvėje, brokoliuose, grikiuose.

Magnis irgi svarbus širdies sveikatai, kadangi prisideda prie tinkamo širdies raumens veikimo ir kraujo spaudimo reguliavimo. Žaliosios daržovės, įvairūs riešutai ir sėklos, tokie vaisiai kaip bananai ar gervuogės, viso grūdo produktai pasižymi nemenku kiekiu magnio“, – atskleidė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik pašnekovė pažymėjo, kad daugelis savo valgiaraščio nesudeda taip, kad kasdien gautų pakankamai vitaminų ir mineralų. Ji pasakojo, kad tokiais atvejais yra rekomenduojama su gydytojais ar vaistininkais pasitarti dėl maisto papildų vartojimo.

Taip pat pokalbio metu J. Aganauskaitė-Žukaitė papasakojo apie maisto produktus, kurie gali pakenkti širdies veiklai. Pašnekovė ragino juos vartoti rečiau.

„Perteklinis perdirbtų angliavandenių, cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų kiekis gali pakenkti kraujagyslėms ir širdžiai.

Patenkantiems į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupę reikėtų vengti greitai paruošiamo maisto, saldumynų, gazuotų vaisvandenių, alkoholio, riebių padažų ir užkandžių, perdirbtos mėsos produktų“, – baigė pokalbį ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų