Laidos metu ekspertė dalijosi, kad neretai žmonės prieš naktį griebiasi alkoholio, nes juos kankina nemiga. Daugeliui atrodo, kad tai veiksminga priemonė siekiant užmigti.
„Iš dalies taip gali būti, jei nemiga nulemta nerimo, emocijų sutrikimo. Alkoholis atpalaiduoja mūsų nerimą“, – „Sveikatos DNR“ laidoje atskleidė pašnekovė.
Visgi, žalos miegui alkoholis gali atnešti daugiau nei naudos. „Iš esmės, alkoholis sutrikdo miego fazes, kurios labai svarbios tam, kad organizmas, o ypač žmogaus smegenys, pailsėtų miego metu“, – teigia E. Šukė.
Didžiausią poveikį taurieji gėrimai daro miego fazėms. Išgėrusieji alkoholio prieš miegą praleidžia paruošiamąsias miego fazes. „Tuomet žmogus krinta iškart į gilų miegą, kuris neperėjęs visų miego fazių, nesijaus pailsėjęs“, – paaiškina gydytoja.
E. Šukė priduria, kad dėl šios priežasties po audringų vakarėlių žmonės jaučiasi blogai. „Iš esmės, tai ne paties alkoholio poveikis, o sutrikdyto miego, nes mes nebūname pamiegoję tą naktį taip, kaip turėjome pamiegoti, nors valandų skaičius galbūt ir buvo pakankamas“, – papasakojo šeimos gydytoja.
Miego fazės
Kalbėdama apie veikiamas miego fazes, E. Šukė paaiškino, kokios jos yra. Tai vadinamoji REM miego (greitų akių judesių) fazė ir NEREM (negreitų akių judesių) fazė.
Pirmoji miego fazė yra NEREM. Gydytoja paaiškino, kad ji skirstosi į dar tris fazes. Pirmoji yra užmigimo, trunkanti iki dvidešimties minučių. Toliau seka negilaus miego fazė, trunkanti nuo pusvalandžio iki valandos. Galiausiai prieinama prie gilaus miego fazės, kuri trunka apie pusvalandį-valandą laiko. Praėjus NEREM fazei prasideda REM miegas. Jis užtrunka apie 40-60 minučių.
Miegas (nuotr. 123rf.com)
„Tai visoms keturioms fazėms praėjus, jos pradeda kartotis iš naujo. Tai tarsi žmogaus miego ciklai“, – kalbėjo E. Šukė. Vienas ciklas trunka apie pusantros-dvi valandas.
Dėl šios priežasties, kartais žmonės prabunda gilaus miego fazėje ir jaučiasi itin nepailsėję. O kartais prabunda negilaus miego fazėje ir jaučiasi kur kas geriau nors miegojo trumpiau.
„Tad kartais, kai žmogui labai sunku keltis ryte, siūlome žmogui pasistengti atsikelti pusvalandžiu anksčiau arba vėliau iki numatyto laiko. Taip galima atrasti tą laiką, kada keltis nėra sunku“, – išeitį besikeliantiems sunkiai pasiūlė gydytoja.