Prezidentei Daliai Grybauskaitei pareiškus, kad pensijų atstatymo į prieškrizinį dydį ir Minimalios mėnesio algos (MMA) klausimas iš esmės išspręstas, o premjerui muistantis dėl konkrečių skaičių, analitikai įžvelgia politikavimus, o opozicija kyla atakon.
Analitikas: politikams reikės apsispręsti
Nepriklausomas finansų analitikas Stasys Jakeliūnas teigė daugiau problemų matąs atstatant pensijas į prieškrizinį dydį nei didinant MMA. „Pensijų padidinimas labai aiškiai kainuos apie 600 milijonų litų Sodrai. Gi MMA padidinimas, nors ir lems didesnes biudžeto išlaidas, mokant atlyginimus valstybinio sektoriaus darbuotojams, kartu lems ir didesnį vartojimą, ir pinigų surinkimą į biudžetą. Jei neigiamas poveikis ir būtų, būtų minimalus“, - sakė ekspertas.
S. Jakeliūno teigimu, tai yra daugiau politinio sprendimo klausimas. „Grįžtant prie pensijų reikia pasakyti, kad neaišku iš ko jos bus atstatomas. Deficitas kitąmet planuojamas nors ir mažesnis, bet vis tiek apčiuopiamas. Finansų ministerija kalba apie 2,5-2,8 procento, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos Komisija mano, kad bus apie 4 ar šiek tiek daugiau. Šaltinis yra skolinti pinigai, tad ir kyla klausimas – kiek, iš ko ir kokiomis sąlygomis bus skolinamasi ir ar tai toliau nedidins deficito“, - perspėja ekonomistas.
Anot S. Jakeliūno, didinti pensijas reikia dėl socialinių ir politinių priežasčių. „Turėkime omenyje, kad infliacija per pastaruosius du metus bus suvalgiusi ir tai, ką pensininkai papildomai gaus atstačius pensijų dydį“, - sakė jis.
S. Jakeliūnas pabrėžė, kad didinant pensijas reikės daugiau skolintis ir nusistebėjo prezidentės D. Grybauskaitės pareiškimu, kad TVF pasiūlymai ją erzina. „Girdėjau, kad prezidentė D. Grybauskaitė kritikavo ir Socialinių reikalų bei darbo ministeriją dėl netvarkomų kitų socialinių išmokų. Yra iš vadinamosios valstybinės arba visokios ten našlių pensijos, kurios iškraipo sistemą ir kainuoja pinigus. Čia norėčiau paremti prezidentės poziciją, kad Sodros reforma kol kas nevyksta. O dėl TVF, tai galiu pasakyti, kad remiuosi viena, žiniasklaidos cituojama prezidentės žodžių pastraipa (originalaus pasisakymo negirdėjau). Prezidentė apskritai skeptiškai vertina tarptautinių finansinių institucijų siūlymus, tad ir šiame komentare tai atsispindi. Bet juk TVF jau trečius metus siūlo ir sutvarkyti mokesčių administravimą – t.y. susirinkti tuos mokesčius, kurie tarsi galioja. Tik šiemet vyriausybė prabilo apie milijardą, kurį iš šešėlio ištrauks. Premjeras jau giriasi, kad planas viršijamas, o Finansų ministerija paneigia, sakydama, kad yra kitaip. Tad gal geriau šalies vadovė skirtų kritiką šalies institucijoms, o TVF pasiūlymai nėra privalomi – jis tik vykdo savo darbą. Čia galima priminti tik tai, kad 2009 metais Lietuva skolinosi finansinėse rinkose su 9 procentų palūkanomis, o ne iš tarptautinių finansinių institucijų keturis kartus pigiau, ką darė beveik visos aplinkinės valstybės“, - priminė jis.
Opozicija pliekia premjerą
Seimo opozicijos ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderis Algirdas Butkevičius portalui „Balsas.lt“ teigė, kad jo partija pritaria MMA didinimui iki 900 litų ir aštriai puolė premjerą, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos lyderį Andrių Kubilių, anksčiau pareiškusi, kad jis nenorįs rinktis tarp galimybių kartu ir atkurti ikikrizines pensijas, ir padidinti MMA.
„Čia yra politikavimas. Gėda premjerui, kad jis nesivadovauja jokia ekonomine logika ir, arba užsiima demagogija, arba neturi komandos, kuri jam galėtų kvalifikuotai patarti,“ – sakė LSDP lyderis.
Pasak A. Butkevičiaus, MMA didinimas tik pasitarnautų galimybėms didinti pensiją ir pagyvintų ekonomiką. „Mes atlikome savo skaičiavimus iškart po to, kai analizę paskelbė Finansų ministerija ir gavome visai kitokius rezultatus. Padidinus MMA nuo 800 iki 900 litų žmonėms, kurie tiek gauna valstybiniame ir privačiame sektoriuje, ekonomikos poveikis būtų teigiamas, nes jie nekištų tų pinigų „į kojinę“, o tiesiog nukreiptų į vartojimą, kartu būtų papildytas valstybės biudžetas“, - aiškino A. Butkevičius.
*****
Finansų ministerija teigia, kad suminis poveikis Valstybės biudžetui, Sodrai ir Privalomojo sveikatos draudimo fondui vis tiek būtų neigiamas, padidėjusios įplaukos neatsvertų išlaidų, o viešųjų finansų deficitas per metus esą padidėtų nuo 41 iki 201 milijonu litų, priklausomai nuo konkretaus modelio.