Tėvynės sąjungos (TS) lyderis Andrius Kubilius įspėja valdančiuosius socialdemokratus nebandyti stabdyti 2000 metais priimto įstatymo dėl buvusios Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimo Lietuvai.
"Įstatymo sustabdymas, jei Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) išdrįstų žengti tokį žingsnį, būtų savotiška "meškos paslauga" ir pačios Rusijos demokratizavimosi pastangoms, atitolintų galimybę jai suvesti sąskaitas su savo istorija, kaip tai ryžtingai padaryta ir toliau daroma Vokietijoje", - teigiama trečiadienį paskelbtame A.Kubiliaus pareiškime.
Jame primenama, jog praėjusio dešimtmečio pradžioje dauguma Lietuvos gyventojų visuotiniame referendume pritarė reikalavimui, kad būtų atlyginta SSRS okupacijos 1940-1990 metais padaryta žala.
2000 metais Seimas priėmė įstatymą dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo, kuris įpareigojo Lietuvos Vyriausybę inicijuoti derybas su SSSR teisių perėmėja Rusija dėl šios žalos, įvertintos 20 mlrd. JAV dolerių, atlyginimo.
Lietuva pateikė šias pretenzijas Rusijai, bet pastaroji jas kategoriškai atmetė. Rusijos politikai šio įstatymo priėmimą Lietuvoje įvertino kaip nedraugišką žingsnį.
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje įstatymą dėl okupacijos žalos atlyginimo pavadino "grynai propagandiniu" ir apkaltino jį priėmusius konservatorius "sąmoningai trukdžius" Lietuvos ir Rusijos valstybių sienos sutarties ratifikavimui Rusijos parlamente.
1997 metais pasirašyta sienos sutartis Rusijoje buvo ratifikuota tik šių metų gegužės pabaigoje. Rusija, vilkindama sutarties ratifikavimą, nuolat primindavo Lietuvoje priimtą įstatymą dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo.
TS lyderis atmetė socialdemokratų kaltinimus kliudymu ratifikuoti sutartį, pažymėdamas, jog Rusija iki šiol nėra pasirašiusi ir ratifikavusi sienos sutarčių su Latvija ir Estija.
"Gal ir dėl to kalti Lietuvos konservatoriai?", - retoriškai klausiama pareiškime.TS sveikina sienos sutarties ratifikavimą Rusijos parlamente, tačiau mano, jog tai Maskvą privertė padaryti Europos Sąjunga.
"Tik kieta Europos Sąjungos (ES) laikysena derybose dėl tranzito į Karaliaučių privertė Rusiją prisiimti įsipareigojimą ratifikuoti ir sienos sutartį", - teigiama pareiškime.
Ratifikuoti sienos sutartį su Lietuva Rusija įsipareigojo, derėdamasi su Europos Sąjunga dėl supaprastinto savo Rusijos piliečių tranzito per Lietuvą.
Tačiau ratifikuodama sienos sutartį Rusijos Valstybės Dūma priėmė ir atskirą pareiškimą dėl Lietuvoje priimto okupacijos žalos atlyginimo įstatymo. Pareiškime įspėjama, jog Vilniui bandant įgyvendinti šį įstatymą, sienos sutartis gali būti denonsuota.
G.Kirkilas šią savaitę pareiškė, jog sovietmečiu padarytos žalos atlyginimo klausimas turi būti sprendžiamas "derybų keliu, o ne vienašališkai priėmus kokius nors sprendimus".
Konservatoriai kalbas apie galimą okupacijos žalos įstatymo sustabdymą vertina kaip bandymą patikrinti visuomenės reakciją.
"Tai galima suprasti tik kaip paruošiamuosius žingsnius link sustabdymo ir viešosios nuomonės tikrinimą, ketinant padaryti tai, ko trokšta Rusijos pusė", - įspėjama pareiškime.
TS lyderio pareiškimas paskelbtas Rusijos Federacijos Tarybos pirmininko Sergejaus Mironovo vizito į Lietuvą išvakarėse. S.Mironovas į Vilnių atvyksta ketvirtadienį ryte.
BNS