• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai naktį tenka kankintis, girdint, kaip kažkas knarkia. Tai – natūrali ir labai įprasta miego dalis, net jei ir trikdo kitų miegą. Tačiau kartais knarkimas gal būti tik vienas iš rimtų sveikatos sutrikimų požymių.

Neretai naktį tenka kankintis, girdint, kaip kažkas knarkia. Tai – natūrali ir labai įprasta miego dalis, net jei ir trikdo kitų miegą. Tačiau kartais knarkimas gal būti tik vienas iš rimtų sveikatos sutrikimų požymių.

REKLAMA

Dažnai knarkiantis asmuo net neįsivaizduoja, kad kažkas negerai, nes simptomai nėra akivaizdūs. Miego apnėja paveikia iki 1,5 milijono Jungtinėje Karalystėje gyvenančių suaugusiųjų, tačiau 85 procentai atvejų – nediagnozuojami, skaičiuoja Britanijos plaučių fondas.

Miego apnėjos gydymas yra svarbus, nes gali paveikti ne tik kasdienį gyvenimą, bet ir sveikatą, gyvenimo trukmę. Įvairūs tyrimai sieja miego apnėją su ankstyva mirtimi, aukštu kraujospūdžiu, širdies smūgiais ir insultu, netgi su mirtimi nuo koronaviruso, rašo „The Sun“.

Šie 9 simptomai išduoda, kad jums gali būti miego apnėja:

1. Garsus knarkimas

Knarkimas atsiranda, kai oras teka pro atsipalaidavusius gerklės audinius, todėl jie vibruoja ir skleidžia garsą, tačiau tai, kad knarkiate, dar nereiškia, kad turite miego apnėją.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo garsiau knarkiama, tuo siauresni kvėpavimo takai, todėl garsus knarkimas, kuris pažadina partnerį, gali būti apnėjos požymis. Daugelis knarkimo priežasčių sutampa su miego apnėjos priežastimis, pavyzdžiui, nutukimas.

REKLAMA

2. Sustojęs kvėpavimas

Pagrindinis miego apnėjos požymis yra kvėpavimo sustojimas tam tikrais laikotarpiais miegant. Tai atsitinka iki 15 kartų per valandą asmeniu, kuriam yra lengvas atvejis, ir daugiau neii 30, jei atvejis sunkus.

Vargu ar pastebėsite, kad miegant sustoja kvėpavimas, todėl apnėja gali likti nenustatyta.

3. Smaugimo ar dusulio garsas

Kai smegenys siunčia signalą, kad pabustumėte ir vėl pradėtumėte kvėpuoti, tai gali sukelti smaugimą ar dusulį. Tai reiškia, kad kvėpavimo takai atsiveria.

REKLAMA
REKLAMA

Jei prisimenate, kad tai naktį nutiko jums arba partneriui, gali reikšti, kad jums – miego apnėja.

4. Dažnas pabudimas

Jei po stipraus knarkimo nuolat prabundate, tai rodo, kad kvėpavimo ciklas yra sutrikęs, kas yra būdinga miego apnėjai.

5. Naudojimasis tualetu naktį

Padidėjęs šlapinimasis naktį yra daugelio ligų požymis. Alabamos universiteto slaugos docentė dr. Mary Umlauf nustatė, kad 84 proc. žmonių, sergančių miego apnėja, turi šį simptomą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mažėja deguonies, padidėja anglies dvideginio kiekis, kraujas tampa rūgštesnis, širties ritmas sumažėja ir susitraukia plaučių kraujagyslės. Kūnas įspėjamas, kad kažkas yra ne taip ir miegantysis turi pabust, kad vėl atsivertų kvėpavimo takai. Širdis plaka itin greitai ir patiria klaidingą perkrovos signalą, išskiria į hormonus panašius baltymus, kurie liepia kūnui atsikratyti natrio ir vandens“, – aiškino M. Umlauf.

REKLAMA

6. Nuovargis

Nors ir nesuprantate, kad vis pabundate naktį, dėl to galite jaustis pavargę ryte. Miego apnėjos poveikis žmogui dienos metu gali apsunkinti veiklas, įskaitant darbą.

7. Prasta koncentracija

Daugelis simptomų dienos metu pasirodo todėl, kad naktį sumažėja deguonies kiekis. Žmonės su miego apnėja dažnai skundžiasi, kad jiems sunku susikaupti ir susiduria su atminties problemomis.

8. Nuotaikų kaita

Jei jūsų miegas sutrikęs, dažnai galite jaustis suirzę kitą dieną. Žmonėms su miego apnėja taip gali būti dėl to, kad pasikeičia smegenų cheminės medžiagos, susijusios su emocijomis. 

REKLAMA

9. Galvos skausmas

Atkreipkite dėmesį, jei dažnai atsikeliate su galvos skausmu, nes tai yra labai dažnas miego apnėjos požymis ir pasireškia maždaug pusei pacientų. 

Tyrėjai teigia, kad galvos skausmą greičiausiai sukelia kraujagyslių išsiplėtimas ir susitraukimas, kurį sukelia deguonies stygius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų