„Jei per metus sugebėtume renovuoti daugiau nei 1000 daugiabučių, kaip planuoja vyriausybė, tai itin padidintų aukštesnės kokybės butų pasiūlą. Dėl to galėtų išaugti vidutinė buto kaina Lietuvoje: didėtų statybos sektorių atlyginimai, kai kurių įrengimų ir nuomos kaina, o dėl to galėtų brangti ir naujos statybos namai“, - ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė N. Mačiulis.
Tiesa, kol kas ekonomistas galimybes vykdyti renovaciją vertina skeptiškai.
„Vien tai, kad gyventojai neturi prisiimti įsipareigojimų, žaidimo taisyklių iš esmės nepakeičia. Yra nemažai ir kitų veiksnių, susijusių su renovacija, kurie neskatina gyventojų renovuoti butų, reikia ir kitų įstatymų“, - dėstė N. Mačiulis.
Pasak jo, valstybė turėtų imtis priemonių, kad gyventojai, kurie atsisako renovuotis, prarastų kompensacijas už šildymą. Esą reikėtų ir daugiau informuoti visuomenę apie renovacijos naudą.
Kalbėdamas apie nekilnojamojo turto rinką bendrai ekonomistas pabrėžė, kad NT rinkos laukia teigiamos permainos - apie tai byloja pokyčiai JAV ir kitų valstybių NT rinkose. Kitas teigiamas ženklas – praėjusiųjų metų ketvirtį NT sandorių skaičius išaugo ketvirtadaliu – tai dar vienas signalas apie NT rinkos atsigavimą.
Pasak N. Mačiulio, Lietuvos NT rinkoje pastebima ir tendencija, kad būstą nuomotis tampa vis mažiau patrauklu.
„Nuomos pajamingumo rodiklis Lietuvoje didėja daugiau nei du metus. Tai rodo, kad nuomos kainos didėja. Nuoma tapo mažiau patraukli nei būsto įsigijimas, – aiškino ekonomistas. – Žemiau istorinio vidurkio esantis nuomos pajamingumas rodo, kad būsto kaina turi mažėti arba nuomos kaina didėti.“